Миллий марказ вакили Ислом ҳамкорлик ташкилоти халқаро анжуманида қатнашмоқда
6 январь куни Покистон пойтахти – Исломобод шаҳрида Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясининг 7-халқаро семинари бошланди. Анжуман “Коррупцияга қарши курашиш – инсоннинг барча ҳуқуқлари ва барқарор тараққиётни тўлиқ амалга оширишга доир дастлабки ахборот” мавзусига бағишланган.
Халқаро тадбирни ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси раиси Ҳожи Али Ачикгул кириш сўзи билан очди. ИҲТ Бош котиби ўринбосари Асқар Мусинов, Покистон Ташқи ишлар вазири Шоҳ Маҳмуд Курайший анжуман қатнашчиларини қутлади. БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Мишель Бачелетнинг видеомурожаати намойиш қилинди.
Анъанавий йиллик семинар Покистон Ислом Республикаси ҳукумати ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси билан ҳамкорликда ташкил этилди. Тадбирда ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси аъзолари, шунингдек, турли халқаро ташкилотлар экспертлари, ИҲТга аъзо ва кузатувчи мақомидаги мамлакатлар ҳамда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий муассасалар вакиллари қатнашмоқда.
Халқаро анжуманда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилла Тиллабоев иштирок этмоқда.
Коррупция – кенг чангал ёзган глобал муаммо бўлиб, инсон ҳаётининг барча соҳаларига дахл қилиши ҳамда жамият ва давлатнинг барча даражалардаги фаолиятига сурункали салбий таъсир кўрсатиши билан ниҳоятда хатарлидир. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг сўнгги маълумотларига қараганда, коррупция, яъни пора ва ўмарилган маблағлар оқибатида юзага келаётган глобал йўқотишлар ҳар йили 3,6 триллион доллар ҳажмидаги улкан миқдорни ташкил этмоқда. Бу, ўз навбатида, дунёдаги барқарор тараққиёт, айниқса, ривожланаётган мамлакатларнинг ўсиши йўлида жиддий тўсиқ бўлмоқда.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг эътироф этишича, халқаро ҳамжамият кенг кўламдаги коррупция инсон ҳуқуқларига ҳалокатли таъсир кўрсатишини тобора чуқур англаб етмоқда. Бу омил, айниқса, коррупция таъсирида ҳукуматларнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ўз мажбуриятларини бажариш ва Барқарор ривожланиш мақсадларини тўлиқ амалга ошириш борасидаги лаёқатини сусайтириши, оқибатда эса жамоатчиликнинг ўз мамлакатлари ҳукуматларига ишончсизлиги ортиши мисолида яққол кўринади.
ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясининг фаолият кўлами соҳаларига инсоннинг барча ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш, жумладан, ИҲТга аъзо давлатларнинг тараққиёт ҳуқуқини қўллаб-қувватлаш ҳам киради. Шу маънода, халқаро семинарда коррупцияга қарши курашнинг энг мақбул моделини айнан инсон ҳуқуқлари нуқтаи назаридан келиб чиқиб шакллантириш истиқболлари муҳокама қилинмоқда.
Семинар 7 январь куни ўз ишини якунлайди. Халқаро анжуман ниҳоясида якуний ҳужжат қабул қилиниши кутилмоқда.
Маълумот учун: Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия – ИҲТнинг мунтазамлик асосида фаолият олиб борадиган мустақил тузилмасидир. У ИҲТга аъзо мамлакатлар Ташқи ишлар вазирлари Кенгашининг 2011 йил 28-30 июнь кунлари Астанада бўлиб ўтган 38-сессиясида қабул қилинган резолюцияга мувофиқ тузилган.
Комиссия ИҲТнинг низом ва декларацияларида, шунингдек, инсон ҳуқуқлари борасида умум эътироф этилган ҳужжатларда қайд этилган фуқаролик, сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий ҳуқуқларни ислом қадриятлари билан мувофиқ ҳолда мустаҳкамлаб бориш билан шуғулланади. У, шунингдек, давлатлараро мулоқотни ривожлантиришга хизмат қилади.
ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 2017 йил 10-11 июль кунлари Кот д’Ивуарда бўлиб ўтган 44-сессияси доирасидаги сайловда ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясига Осиё қитъасидан Ўзбекистон вакили – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов аъзо бўлган. Сўнг 2018-2021 йилларда А.Саидов Комиссия раиси сифатида фаолият олиб борди.
ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясининг 6-семинари 2019 йил 7-8 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган. Ўшанда йиллик семинар “Тинчликсевар, демократик жамиятлар барпо этиш ва барқарор ривожланиш йўлида ёшлар ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилишнинг аҳамияти” мавзусида ташкил этилганди.

6 января в столице Пакистана городе Исламабаде начал работу 7-ой международный семинар Независимой постоянной комиссии по правам человека (НПКПЧ) Организации исламского сотрудничества (ОИС). Тема мероприятия - «Борьба с коррупцией – предварительное условие для полного осуществления всех прав человека и устойчивого развития».
Международный семинар открыл председатель НПКПЧ ОИС Ходжи Али Ачикгул. С приветственными словами к участникам обратились заместитель Генерального секретаря ОИС Аскар Мусинов, министр иностранных дел Пакистана Шах Мехмуд Куреши, а также через видеообращение - Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет.
Традиционный ежегодный семинар был организован в сотрудничестве с Правительством Исламской Республики Пакистан и Управлением Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека. В мероприятии принимают участие члены Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС, а также эксперты из различных международных организаций, представители стран-членов и государств-наблюдателей Организации исламского сотрудничества, а также национальных правозащитных институтов.
В том числе, участником форума является первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Мирзатилла Тиллабоев.
Коррупция - широко распространенная глобальная проблема, которая затрагивает все аспекты жизни человека и имеет далеко идущие негативные последствия для всех уровней общества и государства. По последним оценкам Организации Объединенных Наций, глобальные убытки от коррупции составляют колоссальную сумму в 3,6 триллиона долларов в год. Это, в свою очередь, является серьезным препятствием для устойчивого развития в мире, особенно в развивающихся странах.
Совет ООН по правам человека признает растущее осознание международным сообществом разрушительных последствий широко распространенной коррупции для прав человека. Это особенно очевидно в случае коррупции, которая подрывает способность правительств выполнять свои обязательства в области прав человека и в полной мере реализовывать цели в области устойчивого развития, что приводит к росту недоверия общественности к своим правительствам.
В сферу деятельности Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС входит поощрение и защита всех прав человека, включая продвижение прав на развитие в государствах-членах Организации исламского сотрудничества. В этой связи на международном семинаре обсуждаются перспективы формирования наиболее оптимальной модели противодействия коррупции с точки зрения прав человека.
Планируется, что по результатам обсуждений в ходе двухдневного международного семинара его участниками будет принят итоговый документ.
Для информации: НПКПЧ является независимой структурой Организации исламского сотрудничества, действующей на регулярной основе. Комиссия учреждена в соответствии с постановлением, принятым на 38-м заседании Совета министров иностранных дел стран-участниц ОИС, которое состоялось 28-30 июня 2011 года в Астане.
Комиссия привержена укреплению гражданских, политических, социальных и экономических прав, закрепленных в Хартии и декларациях ОИС, а также в общепризнанных документах по правам человека в соответствии с исламскими ценностями. Это также способствует развитию межгосударственного диалога.
Акмал Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, с 2018 года избирался на 3 года членом НПКПЧ ОИС. В 2019-2020 годы являлся председателем Независимой Постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества.
7-8 октября 2019 года в г. Ташкенте состоялся Шестой международный семинар Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (НПКПЧ ОИС) на тему «Важность поощрения и защиты прав молодежи для построения мирных демократических обществ и устойчивого развития».