Кейинги йилларда Ўзбекистон очиқ ва прагматик ташқи сиёсат юритиш, ҳамкорлар билан муносабатларни янада ривожлантириш, ташқи алоқалар географиясини кенгайтиришга устувор аҳамият қаратиб, иқтисодий дипломатияни кучайтирмоқда. Мазкур йўналишда олиб борилаётган ишлар натижасида нафақат яқин қўшниларимиз, балки иқтисодий жиҳатдан етакчи давлатлар билан ҳам тенг манфаатли ҳаморлик юқори поғонага кўтарилмоқда.
2022 йил 1 апрель куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддинжон Исмоилов Озарбайжон Республикаси Милли Мажлиси Раиси Сахиба Гафарова бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Мулоқот аввалида таъкидланганидек, кейинги йилларда икки давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси, узоқни кўзлаб амалга ошираётган одилона сиёсати натижасида мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари янги босқичга кўтарилди. Хусусан, парламентлараро ҳамкорлик янада жонланди.
Шунингдек, делегация аъзоларига бугунги кунда мамлакат ҳаётининг барча жабҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, хусусан, ижтимоий-иқтисодий соҳалардаги ўзгаришлар ҳақида маълумот берилди. Шу билан бирга, мамлакатимиз парламентининг қонунчилик фаолияти, норма ижодкорлиги, қўмита ва фракциялари иш услублари ҳамда парламентаризм соҳасидаги янгиликлар ҳақида сўзлаб берилди.
Ўз навбатида, Озарбайжон Республикаси Милли Мажлиси Раиси Сахиба Гафарова самимий учрашув учун миннатдорлик билдириб, парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш, доимий равишда мулоқот олиб бориш муҳимлигини қайд этган ҳолда, алоқаларни янада яхшилашдан манфаатдор эканлигини таъкидлади.
Ўзаро ишонч руҳида ўтган учрашувда Ўзбекистон-Озарбайжон ўртасидаги парламентлараро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, уни янги мазмун билан бойитиш масалалари муҳокама қилинди. Шу билан бирга, мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантириш, бошқа соҳалардаги алоқалар кўламини тобора кенгайтириб бориш хусусида сўз юритилди.
Мулоқот якунида томонлар келгусида дўстона алоқаларни янада ривожлантиришга ва мунтазам равишда ўзаро фикр алмашиб туришга келишиб олдилар.

Узбекистан — Азербайджан: расширятся межпарламентские связи
В последние годы Узбекистан укрепляет экономическую дипломатию, отдавая приоритет проведению открытой и прагматичной внешней политики, дальнейшему развитию отношений с партнерами, расширению географии внешних связей. В результате проводимой работы в данном направлении взаимовыгодное сотрудничество, как с нашими ближайшими соседями, так и с ведущими странами с развитой экономикой поднимается на более высокий уровень.
1 апреля 2022 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддинжон Исмоилов встретился с делегацией во главе с Председателем Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибой Гафаровой.
Как отмечалось в начале переговоров, в последние годы в результате политической воли руководителей двух стран, многолетней справедливой политики сотрудничество между нашими странами вышло на новый уровень. В частности, активизировалось межпарламентское сотрудничество.
В ходе встречи членам делегации дана подробная информация о масштабных реформах, проводимых во всех сферах жизни страны, в том числе, изменениях в социально-экономической сфере. Говорилось также о законотворческой деятельности парламента, нормотворчестве, методах работы комитетов и фракций и о нововведениях в сфере парламентаризма.
Председатель Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахиба Гафарова, выразив благодарность за теплый прием, отметила важность укрепления межпарламентских связей, проведения регулярного диалога, а также выразила заинтересованность в дальнейшем укреплении отношений.
На встрече, которая прошла в духе взаимного доверия, обсуждены вопросы расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном и обогащения взаимоотношений новым практическим содержанием. Внимание акцентировано и на дальнейшее развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между нашими странами, а также расширение связей в других сферах.
Стороны договорились продолжить дальнейшее развитие дружеских отношений и межпарламентское сотрудничество.