Ўзбекистон пахтасига бойкотнинг тугатилгани Америкалик экспертлар нигоҳида
ВАШИНГТОН, 1 апрель. /«Дунё» АА/. Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонаси маълумотига кўра, Американинг «Марказий Осиё ишлари бўйича Оксус жамияти» платформасида («The Oxus Society for Central Asian Affairs») «Cotton Campaign» халқаро коалицияси томонидан Ўзбекистон пахтасига бойкотнинг тугатилиши ва ўзбек тўқимачилик саноати истиқболларига бағишланган брифинг бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбирда асосий маърузачилар Питсбург университетининг Менежмент ва бозорлар маркази директори Женифер Муртазашвили, Жанубий Калифорния университетининг инсон ҳуқуқлари бўйича профессори Стив Свердлов, Халқаро меҳнат ташкилотининг Ўзбекистондаги бош маслаҳатчиси Йонас Аструп ва ҳуқуқшунос Дилфуза Куролова иштирок этди.
Экспертлар томонидан Ўзбекистонда болалар ва мажбурий меҳнатни бутунлай таъқиқлаш, ўзбек пахтасига бойкотнинг тугатилиши мамлакат раҳбариятининг қатъий сиёсий иродаси туфайли амалга оширилди, деган якдил фикр қайд этилди.
Женифер Муртазашвилининг айтишича, Ўзбекистонда болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш бўйича сезиларли муваффақиятлар 2017 йилдан бери кузатилмоқда, бу асосан, мамлакат ҳукуматининг қатъий саъй-ҳаракатлари туфайли рўй бермоқда. Унинг айтишича, пахтанинг мамлакат иқтисодиётида қанчалик чуқур илдиз отганлиги ҳисобга олинадиган бўлса, амалдаги қишлоқ хўжалиги моделини ўзгартириш тўғрисида қарор осонликча қабул қилинмаган.
«Менимча, Ўзбекистон буни ташқи босим туфайли амалга оширгани йўқ. Улар мамлакатда иш ўринларини яратиш учун бундай самарали қадамни ташлаганларига аминман. Бутун ислоҳотлар стратегияси Ўзбекистоннинг пахта хом ашёсини экспорт қилувчи мамлакатдан тўқимачилик ва кийим-кечак маҳсулотларини ишлаб чиқарувчига айлантириш ва шу орқали қўшимча қиймат занжирини кўтариш, иқтисодиётни рағбатлантириш ва янги иш ўринларини яратишга қаратилган, деди ХМТ вакили Йонас Аструп. Пахта теримида болалар ёки мажбурий меҳнатдан фойдаланиш тарафдори бўлган ўзбекларни ҳеч қачон учратмаганман. Ҳамма унга чек қўйишни хоҳлади ва ҳамма биргаликда ишлади. Президент Шавкат Мирзиёев сиёсий иродани намойиш этган ҳолда бундай ҳаракатларга бутунлай чек қўйди».
Йонас Аструп, шунингдек, Ўзбекистоннинг янги иш ўринлари яратиш ва тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилишни рағбатлантиришдаги кейинги муваффақиятлари минтақадаги бошқа мамлакатлар учун ислоҳотларнинг намунаси бўлиши мумкинлигини қайд этди.
Стив Свердлов таъкидлаганидек, ҳуқуқ ҳимоячилари ва кийим-кечак ишлаб чиқарувчиларни бирлаштирган халқаро коалиция томонидан пахта байкотининг тугатилиши Ўзбекистон ҳукумати, фуқаролик жамияти фаоллари ва хусусий сектор ўртасидаги ноёб комбинациянинг ҳамда ўзаро ҳамкорликнинг натижаси бўлди.
Унинг айтишича, Ўзбекистон пахтачилик соҳасини инсонийлик нуқтаи назаридан янада ривожлантириш учун ўзаро қайта алоқа механизмларини кучайтириш, ходимлар ва иш берувчилар ўртасида жамоавий шартномаларни рағбатлантириш, нодавлат нотижорат ташкилотларини рўйхатга олиш учун шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, оммавий ахборот воситалари ролини кучайтириш ва жамият эркинлигини ҳимоя қилиш бўйича саъй-ҳаракатларни давом эттириш керак.

Американские эксперты о значимости отмены «хлопкового бойкота» для текстильной индустрии Узбекистана
ВАШИНГТОН, 1 апреля. /ИА «Дунё»/. По информации Посольства Узбекистана в Вашингтоне, на площадке американского центра «Общество Оксус по Центральной Азии» («The Oxus Society for Central Asian Affairs») состоялся брифинг, посвященный перспективам текстильной индустрии Узбекистана на фоне отмены «хлопкового бойкота» международной коалиции «Cotton Campaign», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На мероприятии в качестве главных спикеров выступили директор Центра управления и рынков Питсбургского университета Дженифер Муртазашвилли, профессор по правам человека в Университете Южной Калифорнии Стив Свердлов, главный советник Международной организации труда в Узбекистане Йонас Аструп и правовед Дильфуза Куролова.
Эксперты были едины во мнении, что прекращение «хлопкового бойкота» вследствие полного искоренения детского и принудительного труда в Узбекистане стало возможным благодаря твердой политической воле руководства страны.
По мнению Дженифер Муртазашвилли, ощутимый прогресс Узбекистана в сфере искоренения детского и принудительного труда наблюдался с 2017 года, главным образом, благодаря значительным усилиям правительства страны. С ее слов, решение о преобразовании существовавшей сельскохозяйственной модели, учитывая, как хлопок глубоко укоренился в экономике страны, далось нелегко.
«Не думаю, что Узбекистан сделал это из-за внешнего давления - убежден, что они сделали это для себя, чтобы создать рабочие места в стране. Вся стратегия реформ заключалась в том, чтобы изменить положение Узбекистана из экспортера хлопка-сырца в производителя текстильной и швейной продукции и тем самым продвинуться вверх по цепочке создания стоимости, стимулировать экономику и создать рабочие места» - отметил представитель МОТ Йонас Аструп.
«Я никогда не встречал узбека, который выступал бы за детский или принудительный труд при сборе хлопка. Все хотели положить этому конец, и все работали над этим вместе. Президент Шавкат Мирзиёев продемонстрировал политическую волю и предоставил пространство для того, чтобы это произошло» - подчеркнул эксперт.
По мнению Йонаса Аструпа, дальнейшие успехи Узбекистана по созданию рабочих мест и продвижению экспорта своей текстильной продукции могут стать примером реформ для других стран региона.
Как отметил Стив Свердлов, прекращение «хлопкового бойкота» международной коалиции, объединяющей правозащитников и производителей одежды, стал результатом уникальной комбинации и взаимодействия между правительством Узбекистана, гражданскими активистами и частным сектором.
По его мнению, для дальнейшего развития хлопкового сектора Узбекистана в контексте человеческого измерения необходимо укрепление механизмов обратной связи, продолжение усилий по стимулированию коллективных переговоров между работниками и работодателями, облегчение условий для регистрации ННО, а также усиление роли медийного сообщества и защиты свободы слова.