Хитой ва Марказий Осиё давлатлари сиёсий партияларининг учинчи форуми бўлиб ўтди
2022 йил 14 апрель куни “Ўзига хос хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда ривожланиш йўлидан қатъий бориш: сиёсий партияларнинг вазифаси ва масъулияти” мавзусида Хитой ва Марказий Осий давлатлари сиёсий партияларининг учинчи форуми видеконференц алоқа шаклида ўтказилди.
Мазкур форум жорий йилнинг 25 январь куни бўлиб ўтган дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигига бағишлаб ташкил этилган Марказий Осиё ва Хитой давлат раҳбарларининг видеоанжуман шаклидаги учрашувида эришилган келишувларни бажариш мақсадида ташкил этилди.
Тадбирда Хитой Коммунистик партияси, Марказий Осиё мамлакатлари парламентлари ва сиёсий партияларидан 60 га яқин иштирокчи қатнашди.
Таъкидланганидек, кейинги йилларда Хитой ва Марказий Осий давлатларининг ҳамкорлик алоқалари янги босқичга чиқди. Хусусан, парламентлараро алоқалар янада мустаҳкамланмоқда, сиёсий партиялар ўртасидаги алоқалар кенгаймоқда, ҳар томонлама стратегик ҳамкорлик жадал тус олмоқда.
Форумда Марказий Осиё давлатлари ва ХХР ўртасидаги 30 йиллик ҳамкорлик якунларига, Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган ташаббусларга эътибор қаратилди. Кўп қиррали, шу жумладан парламентлараро ва сиёсий партиялар ўртасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари, келгуси истиқболга мўлжалланган устувор йўналишлари юзасидан фикр алмашдилар.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов ўз нутқида форум иштирокчиларини юбилей сана билан қутлаб, Ўзбекистон ва Хитой ҳамда Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги кўп томонлама стратегик муносабатлар, шу жумладан парламентлараро алоқалар ўтган даврда жадал ва барқарор тус олганини таъкидлади. Шунингдек, форумда юртимиздаги бешта сиёсий партиянинг вакиллари ҳам қатнашиб, маъруза қилишди.
Тадбир иштирокчиларининг фикрича, ушбу форум дунёнинг каттагина қисмини эгалллаб турган давлатлар ўртасидаги сиёсий, иқтисодий, ҳуқуқий, маданий-маърифий алоқалар ривожланишини янги поғонага кўтаради. Жумладан, парламентларда қонун ижодкорлиги фаолиятида ҳам қонунларни янада мукаммал ишлаб чиқиш имконияти кенгаяди, партиялараро алоқаларни янги босқичга олиб чиқади.
Мазкур форум юртимизда фаолият юритаётган сиёсий партияларнинг бевосита хорижий давлатлардаги сиёсий партиялар билан тўғридан-тўғри мулоқотга киришишга хизмат қилади.
Онлайн учрашувда Марказий Осиё ва Хитой халқларини янада яқинлаштириш, маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Форум якунида Марказий Осиё давлатлари ва Хитой сиёсий партиялари ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашнинг муҳим масалаларига доир умумий ёндашувлар ва таклифлар билдирилди.

Состоялся Третий Форум политических партий Китая и Центральной Азии
14 апреля 2022 года в формате видеоконференцсвязи состоялся Третий Форум политических партий Китая и Центральной Азии на тему «Строгое стремление к развитию с учетом своеобразной специфики: роль и ответственность политических партий».
Форум был организован в целях реализации договоренностей, достигнутых в ходе онлайн-встречи руководителей стран Центральной Азии и Китая (25 января 2022г.), приуроченной 30-летию установления дипломатических отношений.
В мероприятии приняли участие около 60 участников от Коммунистической партии Китая, парламентов и политических партий Центральной Азии.
Отмечено, что в последние годы сотрудничество между Китаем и странами Центральной Азии поднялось на новый уровень. В частности, укрепляются межпарламентские связи, расширяются отношения между политическими партиями, укрепляется всестороннее стратегическое партнерство.
На форуме внимание акцентировано на достижения 30-летнего сотрудничества стран Центральной Азии и Китайской Народной Республики, инициативам, выдвинутым Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам межпарламентских связей, а также укрепления отношений между политическими партиями и приоритетным направлениям на перспективу.
В своем выступлении первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан А.Саидов, поздравив участников форума с юбилейной датой, отметил, что многосторонние стратегические отношения, в том числе межпарламентские связи между Узбекистаном и Китаем, а также Центральной Азией, получили стабильное и динамичное развитие.
На форуме приняли участие и выступили представители пяти политических партий нашей страны.
По мнению участников, данный форум послужит выведению на новый уровень политических, экономических, правовых и культурно-образовательных связей между странами. Более того, получит развитие и законотворческая деятельность парламентов, расширятся возможности по разработке качественных правовых документов, укрепятся межпартийные отношения. В частности, будет налажен прямой диалог между политическими партиями Узбекистана, Китая и Центральной Азии.
На встрече рассмотрены также вопросы сближения народов Центральной Азии и Китая, расширение культурно-гуманитарного обмена и другие, представляющие взаимный интерес.
По итогам форума отмечены общие подходы и даны предложения по дальнейшему укреплению сотрудничества между политическими партиями стран Центральной Азии и Китая.