2022 йил 17 май куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ташкил топганининг 4 йиллигига бағишлаб шу мавзуда халқаро илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Гибрид шаклидаги анжуманда дунёнинг 20 дан ортиқ давлатидан 30 дан зиёд халқаро ва хорижий ташкилотлар, илмий-амалий муассасалар раҳбарлари ва мутахассислари, шунингдек миллий экспертлар иштирок этди.
Конференция ялпи сессияси ишини Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари С.Артикова очди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов онлайн иштирок этди ва сўзга чиқди.
Бош прокуратура Академиясининг ҳуқуқ соҳасида таълим ва илм-фанни ривожлантириш борасида эришаётган натижалари ва амалга ошираётган мустаҳкам ҳамкорлик алоқалари алоҳида қайд этилди. Хусусан, ўтган 4 йил давомида Академия томонидан кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш борасида 16 мингдан зиёд тингловчига анъанавий ва масофавий шаклларда таълим берилгани таъкидланди.
Шунингдек, миллий таълим тизимида мавжуд бўлмаган “Коррупцияга қарши курашиш” ва “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” магистратура йўналишларининг очилди. Бу муҳим қадамлар, ўз навбатида, ушбу долзарб соҳаларда мутахассислар тайёрлаш бўйича мавжуд бўшлиқни тўлдириб, илмий салоҳиятни мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этади.
Тадбирда сўзга чиққан халқаро ва хорижий ташкилотлар вакиллари, хусусан, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар Координатори в.б. Ханс-Ульрих Им, “Минтақавий мулоқот” ХННТ (Словения) директори Мьюша Север, Малайзия Коррупцияга қарши курашиш академияси бошлиғи Идрис бин Захарудин юридик касбий таълимни ташкил этишдаги янги ёндашувлар, Академия билан бу борада амалга оширилаётган лойиҳалар ҳамда истиқболдаги ҳамкорлик борасида фикр юритди.
Жанубий Кореянинг Йонгин шаҳри Адлия институти филиали президенти Шерл Оан Парк, Франция Миллий магистратура мактаби директори ўринбосари Самюэль Лэйне, Германия Одил судлов академияси ректори Стефан Ягги, Германия халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик фондининг Берлин бўлими раҳбари Ангела Шмайнк, Хитой Миллий прокуратура мактаби профессори Го Синьян юридик соҳа ходимлари, хусусан прокурор-тергов ва суд соҳаси ходимлари учун қўшимча касбий таълимни ташкил этиш ва замонавий таҳдид ва талабларга мос тарзда самарали амалга ошириш, соҳада жорий этилаё Мероприятиятган инновациялар борасида тажриба алмашдилар.
Конференция доирасида, шунингдек “Юридик касб учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим” ҳамда “Юридик амалиёт ва таълимнинг рақамли трансформацияси” мавзуларида сессиялар бўлиб ўтди.
Фаол муҳокамалар давомида етакчи хорижий ва миллий экспертлар томонидан юридик касбий таълим соҳасини инновацион ривожлантириш борасида мавжуд муаммолар атрофлича кўриб чиқилиб, янги имкониятлар ва устувор вазифалар белгилаб олинди.

Состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Инновации в профессиональном юридическом образовании: текущие проблемы и новые возможности»
17 мая 2022 года состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Инновации в профессиональном юридическом образовании: текущие проблемы и новые возможности», приуроченная к 4-й годовщине основания Академии.
Мероприятие организовано в гибридном формате, с участием более 30 руководителей и сотрудников международных и зарубежных организаций, научных и образовательных учреждений из более 20 стран, а также национальных экспертов.
Работу пленарной сессии конференции открыли вступительным словом заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан С.Артикова и Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, академик А.Саидов, отметившие достижения Академии по развитию образования и науки в правовой сфере и прочные партнерские отношения, установленные в этом направлении.
Подчеркнуто, что за прошедшие 4 года Академией по программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в дневном и дистанционном формате прошли обучение более 16 тысяч слушателей.
Отмечена роль магистерских программ по специальностям «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека», запущенных впервые в республике на базе Академии в заполнении существующих пробелов и укреплении потенциала по подготовке специалистов в данных востребованных сферах.
Выступившие в мероприятии и.о. Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Ханс-Ульрих Им, руководитель Берлинского офиса Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ) Ангела Шмайнк, глава представительства в Узбекистане МННО «Региональный диалог» (Словения) Петра Горьюп затронули вопросы внедрения инновационных подходов в организации профессионального юридического образования, осуществляемых Академией проектов в данном направлении, а также перспектив сотрудничества.
Директор Малайзийской Антикоррупционной Академии (MACA) Идрис бин Захарудин, президент филиала Института юстиции г.Йонгин Шерл Оан Парк (Корея), заместитель директора Национальной школы магистратуры (ENM) Самюэль Лэйне, ректор Германской Академии Правосудия Стефан Ягги, прокурор-профессор Института юстиции г.Йонгин Ю Ли Янг (Корея), профессор Национальной школы прокуратуры Го Синьян (КНР), профессор МГУ им. М.В.Ломоносова Тахир Базаров исходя из собственного опыта обменялись мнениями по вопросам организации и эффективного осуществления дополнительного профессионального образования для юридических кадров, в частности работников прокурорско-следственной и судебной сферы с учетом современных требований и вызовов, внедряемых в сферу инновациях.
Во второй половине дня состоялись параллельные сессии по темам: «Образование по правам человека для юридической профессии» и «Цифровая трансформация юридической практики и образования». В ходе параллельных сессий в процессе активных обсуждений с участием ведущих зарубежных и национальных экспертов всесторонне рассмотрены актуальные вопросы и имеющие место проблемы в сфере инновационного развития профессионального юридического образования, в том числе в сфере прав человека с применением новейших технологий, а также определены приоритетные задачи на перспективу и определены новые возможности.