Конституциявий комиссиянинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди
2022 йил 26 май куни Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан Конституциявий комиссиянинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Конституциявий комиссия аъзолари, экспертлар гуруҳи ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда Конституциявий комиссия олдига қўйилган мақсад ва вазифалар, тамойиллар, конституциявий ислоҳотларни амалга оширишга оид чораларни кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, бугун мамлакатимизда олиб борилаётган кенг кўламли ва изчил ислоҳотлар, жамиятимизнинг шиддатли тараққиёти Бош қомусимизни бугунги реал воқеликка, кечаётган демократик янгиланишлар мантиғига мослаштиришни, Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси учун мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор яратишни муҳим вазифага айлантирмоқда. Шу сабабли, мамлакатимизда ушбу муҳим конституциявий ислоҳотлар жараёнига киришилди.
Хусусан, мамлакатимиз парламенти учун ўтган ҳафта давлатимиз ва жамиятимиз ҳаётининг конституциявий-ҳуқуқий асосларини барқарор ривожлантириш ва мустаҳкамлаш, Янги Ўзбекистонни бунёд этишга қаратилган жараёнларни бошланиши билан боғлиқ муҳим воқеаларга бой бўлди.
.jpg)
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон тараққиётининг ҳозирги янги босқичида жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган тизимли ислоҳотлар конституциявий базани такомиллаштириш ва мустаҳкамлашни тақозо этмоқда. Давлатимиз тараққиётининг кейинги босқичи ҳам ҳуқуқий асосларни замон талабига мослаштирилишига узвий боғлиқ.
Бугун халқимиз ва давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ҳаётнинг барча жабҳаларини эркинлаштириш, Тараққиёт стратегиясида белгиланган олижаноб мақсадларга эришиш ғояси атрофида жипслашмоқда. Халқимиз барча ислоҳотлар марказида инсон омили биринчи ўринга қўйилган бир шароитда яшаш қанчалик бахт ва саодат эканини ўз тақдири мисолида ҳис қилаётир.
Кўп миллатли мамлакатимиз тараққиётининг ҳозирги босқичида илгари сурилаётган моҳиятан мутлақо янги вазифалар, Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясида акс этган эзгу мақсадлар, умидбахш интилишлар шунга мос конституциявий-ҳуқуқий макон яратилишини зарурат қилиб қўймоқда.
Президентимиз томонидан Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотнинг бош ғоявий илҳомлантирувчиси, асосий ташаббускори халқимиз эканлигини таъкидлаб ўтилган.
Бош қомусимиздаги ўзгаришлар “Инсон қадри учун”, “Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат” тамойили асосида халқимизнинг фаровонлигини янада юксалтириш, мамлакатимиз иқтисодиёти тармоқларини трансформация қилиш ва тадбиркорликни жадал ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини сўзсиз таъминлашга қаратилган ислоҳотларни қатъий давом эттириш учун мустаҳкам пойдевор бўлиши муҳим аҳамият касб этади. Зеро, Янги Ўзбекистонни бунёд этиш асносида конституциявий ислоҳотларни амалга ошириш Ватанимиз тараққиёти, халқимиз фаровонлигини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифларни шакллантириш ҳамда тегишли таклифларни ишлаб чиқиш борасида бошланган ишлар муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, конституциявий ислоҳотларни амалга оширишда «инсон – жамият – давлат», «Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат» тамойилларини, «Инсон манфаатлари – иқтисодий ислоҳотларнинг бош мезони», «Жамият – ислоҳотлар ташаббускори» сингари эзгу ғояларни Бош Қомусимизда акс эттириш лозим.
Ўтган давр мобайнида Комиссияга фан, таълим, маданият, соғлиқни сақлаш, туризм, қишлоқ хўжалиги, экология, хусусий мулк ҳимояси, суд-ҳуқуқ ва бошқа масалаларга оид кўплаб таклифлар келиб тушгани қайд этилди.
Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишга оид таклифларни олиш, умумлаштириш, уларни қайта ишлаш ҳамда белгиланган тадбирларни ўз вақтида амалга ошириш ишларининг муҳимлиги, долзарблиги ва кўламини инобатга олган ҳолда Комиссия йиғилишида гуруҳлар фаолияти ҳам кўриб чиқилди.
Йиғилишда Комиссия ишини ташкил этиш, унинг ҳузуридаги ишчи гуруҳлар таркиби ва уларнинг вазифалари тақсимоти, Конституциямизга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишга қаратилган таклифларни олиш, умумлаштириш ва уларга жавоб қайтариш бўйича ишни ташкил этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Комиссия матбуот хизматининг медиа-режаси муҳокама қилинди.
Айни дамда Конституциявий комиссия матбуот хизмати, Комиссиянинг таклифлар билан ишлаш гуруҳи олдида муҳим вазифалар тургани айтилиб, илмий-тадқиқот ташкилотларининг, олимлар ҳамда мутахассисларнинг тавсиялари, экспертларнинг хулосалари, кенг жамоатчиликдан тушаётган таклифларнинг умумлаштирилиши бўйича устувор вазифалар белгилаб олинди.
Шунингдек, Конституциявий комиссия ишига кенг жамоатчиликни жалб этиш, ушбу жараёнда барча аҳоли қатламининг иштирокини таъминлаш, фуқаролардан келиб тушаётган таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Шу билан бирга, комиссия Матбуот хизмати конституциявий ислоҳотларнинг, конституциявий янгиликларнинг зарурияти, устуворликлари ва асосий йўналишларини оддий фуқаро учун содда ва тушунарли тилда етказиш бўйича зарур чораларни кўриши лозимлиги қайд этилди. Қолаверса, қисқа муддатда “Жамият – ислоҳотлар ташаббускори” бош ғояси асосида фаолият кўрсатувчи махсус ахборот платформаси ҳақида маълумот берилди.
Йиғилиш якунида Комиссия фаолиятини самарали йўлга қўйиш бўйича тегишли қарор қабул қилинди. Шунингдек, Конституциявий комиссиянинг оммавий ахборот воситалари вакиллари ва блогерлар учун брифинги бўлиб ўтди.

26 мая 2022 года состоялось первое заседание Конституционной комиссии по формированию предложений о внесении изменений в Конституцию и реализации организационных мер. В нем приняли участие члены Конституционной комиссии, группа экспертов и представители СМИ.
На заседании обсуждались цели и задачи Конституционной комиссии, принципы, меры по реализации конституционных реформ.
Отмечалось, что масштабные и последовательные реформы, проводимые сегодня в нашей стране, стремительное развитие нашего общества требуют гармонизации Основного закона в соответствии с сегодняшними реалиями, проводимыми демократическими преобразованиями, чтобы создать прочную правовую базу для Стратегии развития Нового Узбекистана. Поэтому наша страна начала важный процесс конституционной реформы.
В частности, прошлая неделя была богата на важные для нашего парламента события, связанные с началом процессов по устойчивому развитию и укреплению конституционно-правовой базы жизни государства и общества, созданию Нового Узбекистана и формированию основ Третьего Ренессанса.
Следует отметить, что на современном новом этапе развития Узбекистана, проводимые системные реформы во всех сферах жизни требуют совершенствования и укрепления конституционной базы. Следующий этап развития нашего государства также тесно связан с гармонизацией правовой базы к требованиям сегодняшнего времени.
Сегодня наш народ и государственные органы, институты гражданского общества объединены идеей либерализации всех сфер жизни, достижения благородных целей, определенных в Стратегии развития. Наш народ с чувством благодарности отмечает, что проживать в стране, где в основе проводимых реформ стоит судьба человека, самое настоящее счастье.
На современном этапе развития нашей многонациональной страны принципиально новые задачи, благородные цели, отраженные в Стратегии развития Нового Узбекистана, амбициозные стремления требуют совершенствования конституционно-правового пространства.
Как отмечено Президентом страны, главным идейным вдохновителем конституционной реформы в Узбекистане, основным инициатором является наш народ.
Изменения, вносимые в наш Основной закон, имеют важное значение для последовательного продолжения реформ, направленных на дальнейшее повышение благосостояния народа, трансформацию отраслей экономики страны, ускоренное развития предпринимательства, беспрекословное обеспечение прав и интересов человека на основе принципов – «Во имя чести и достоинства человека», «Новый Узбекистан – социальное государство». Ведь реализация конституционных реформ в строительстве Нового Узбекистана послужит повышению на новый уровень развития нашей Родины, обеспечению благосостояния народа.
На заседании обсуждена работа по формированию предложений о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан, а также по разработке соответствующих предложений.
Отмечено, что при реализации конституционных реформ в Основном законе должны быть отражены такие принципы как «человек – общество – государство», «Новый Узбекистан – социальное государство», «Интересы человека – главный критерий экономических реформ», «Общество – инициатор реформ».
Отмечено, что за истекший период в Комиссию поступило много предложений по развитию науки, образования, культуры, здравоохранения, туризма, сельского хозяйства, экологии, защите частной собственности, судебно-правовой и других сфер.
Учитывая важность и актуальность, а также объем работ по получению, обобщению, обработке и своевременной реализации предложений о внесении изменений и дополнений в Конституцию, Комиссия также рассмотрела деятельность групп.
На заседании были рассмотрены вопросы организации работы Комиссии, состава рабочих групп, а также мер по получению, обобщению и реагированию на предложения о внесении изменений и дополнений в Конституцию. Обсуждены медиаплан пресс-службы Комиссии.
Подчеркнуто, что в настоящее время перед Пресс-службой Конституционной комиссии, группой по работе с предложениями Комиссии поставлены важные цели, определены приоритетные задачи по обобщению предложений научно-исследовательских организаций, ученых, специалистов и широкой общественности, выводов экспертов.
Особое внимание уделено привлечению широкой общественности к работе Конституционной комиссии, обеспечению участия в этом процессе всех слоев населения, формированию предложений граждан и реализации организационных мероприятий.
Отмечено, что наряду с этим, Пресс-службе Комиссии следует принять необходимые меры по доведению до граждан на простом и доступном языке необходимость конституционных реформ, приоритетных и основных направлений конституционных нововведений. Кроме того, была представлена информация о специальной информационной платформе, действующей на основе главной идеи «Общество – инициатор реформ».
По итогам заседания было принято соответствующее решение по эффективной организации деятельности Комиссии. Также Конституционной комиссией проведен брифинг для представителей СМИ и блогеров.