“Янада самарали кўптомонлилик учун демократияни мустаҳкамлаш” мавзусига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди. Вебинар шаклидаги тадбир Парламентлараро Иттифоқ томонидан Кофи Аннан фонди ва Мадрид клуби ҳамкорлигида ташкил этилди.
2002 йилда асос солинган Мадрид клуби мустақил нотижорат ташкилоти бўлиб, демократияни ва халқаро ҳамжамиятда ўзгаришларни илгари суришга йўналтирилган. Дунёдаги 56 мамлакатнинг 80 нафар собиқ Президентлари ва бош вазирларидан иборат клуб собиқ раҳбарларнинг энг йирик форуми ҳисобланади.
Давра суҳбати доирасида мавжуд муаммолар ёки тўсиқларни бартараф этиш кўптомонлама тизимини янада такомиллаштириш ҳамда сиёсий муаммоларни мулоқот ва ўзаро ён босишлар йўли билан ҳал этиш эҳтимолликларини оширишда парламент роли каби масалалар муҳокама қилинди.
Кофи Аннан фонди ижрочи директори Корин Момал-Ваниан жанобларининг таъкидлашича, демократия тамойиллари ва амалиётига миллий ва халқаро даражадаги янгича ёндашувлар масалани ечишнинг элементи бўлиб хизмат қилиши мумкин.
Анжуманда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Парламентлараро Итифоқнинг вице-президенти, ПАИ Ижроия қўмитаси аъзоси Акмал Саидов итирок этди.

Рассмотрены вопросы демократии на национальном и международном уровнях
23 июня 2022 года в формате вебинара состоялся круглый стол на тему «Укрепление демократии для более эффективной многосторонности», организованный Межпарламентским союзом совместно с Фондом Кофи Аннана и Мадридским клубом.
Мадридский клуб это независимая некоммерческая организация, созданная в 2002 году для продвижения демократии и изменений в международном сообществе. Состоит из 80 бывших президентов и премьер-министров из 56 стран мира, является крупнейшим форумом в мире бывших глав государств и правительств.
В ходе вебинара участники обсудили вопросы, касательно дальнейшего усовершенствования многосторонней системы, устранения существующих проблем или барьеров, а также о роли парламента в повышении вероятности решения политических проблем путем диалога и компромисса.
Как отметил Корин Момал-Ваниан исполнительный директор Фонда Кофи Аннана элемент решения может заключаться в новом акценте на принципах и практике демократии как на национальном, так и на международном уровне.
На данном мероприятии принял участие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Вице-президент Межпарламентского союза (МПС), член Исполнительного комитета МПС А. Саидов.