2022 йил 27 октябрь куни Самарқанд шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар Парламентлараро Ассамблеясининг (МДҲ ПА) кузги сессияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоилов Қирғизистон Республикаси Жогорку Кенеши(Раиси) Торагаси Нурланбек Шакиев билан учрашди.
Таъкидланганидек, давлатларимиз раҳбарларининг қатъий сиёсий иродаси ва улар ўртасида ўрнатилган очиқ, ишончга таянган мулоқот туфайли Ўзбекистон-Қирғизистон муносабатлари бугунги кунда юксак даражага кўтарилди.
— Қирғизистон биз учун яқин қўшни, бизни кўп асрлик дўстлик ришталари, умумий тарих, тил, маданият, анъана ва урф-одатларимиз яқинлиги боғлаб турган қардош давлатдир. Биз стратегик шериклик тамойилларига асосланган икки томонлама дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини ҳар томонлама чуқурлаштириш тарафдоримиз, — деди Н.Исмоилов ўз нутқида.
Учрашувда кейинги йилларда икки томонлама муносабатларнинг босқичма-босқич ривожланиб бораётгани, мамлакатларимиз ўртасида сиёсий ва иқтисодий соҳадаги мулоқотларнинг фаоллашгани ижобий баҳоланди.
Ўз навбатида, Н.Шакиев Ўзбекистон иқтисодий-сиёсий жиҳатдан жадал ривожланаётган давлат сифатида дунё ҳамжамиятида муносиб ўрин эгаллаётганини эътироф этиб, Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатда олиб борилаётган кенг кўламли демократик ислоҳотлар эътироф этилди.
Мулоқотда томонлар икки мамлакат ўртасидаги парламентлараро ҳамкорликни янада тараққий эттиришдан манфаатдор эканликлари қайд этилди. Хусусан, мамлакатларимиз ўртасидаги парламент мулоқотини фаоллаштириш, қонун ижодкорлиги фаолиятининг барча йўналишларида ўзаро тажриба алмашиш юзасидан фикрлар алмашилди.
Шунингдек, ҳудудлараро ҳамкорликни янада кенгайтиришда парламентлар ролини ошириш, чегарадош вилоятлар депутатлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни фаоллаштириш ва эришилган келишувларни амалга ошириш бўйича қўшма иш режасини ишлаб чиқиш таклифи илгари сурилди.
Самимий ва дўстона руҳда ўтган учрашувда томонлар ҳамкорлик ришталарини янги босқичга олиб чиқишга келишиб олдилар.

27 октября 2022 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддин Исмоилов встретился с Торага Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Нурланбеком Шакиевым.
Отмечено, благодаря твердой политической воле глав двух государств и установившемуся между ними открытому доверительному диалогу узбекско-кыргызские отношения сегодня вышли на беспрецедентно высокий уровень.
— Кыргызстан для нас – близкий сосед, братская страна, с которой нас связывают многовековые узы дружбы, общая история, близость языка, культуры, традиций и обычаев. Мы на основе принципов стратегического партнерства настроены на полномасштабное углубление двусторонних дружеских и добрососедских отношений, — отметил в своей речи Н.Исмоилов.
В ходе встречи положительно оценено поэтапное развитие в последние годы двусторонних отношений, активизация политического и экономического диалогов между нашими странами.
В свою очередь Н.Шакиев признал, что Узбекистан занимает достойное место в мировом сообществе как экономически и политически динамично развивающаяся страна, и высоко оценил широкомасштабные демократические реформы, проводимые в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
В ходе диалога отмечено, что стороны заинтересованы в дальнейшем развитии межпарламентского диалога между двумя странами. В частности, состоялся обмен мнениями по активизации парламентского диалога между нашими странами, обмену опытом по всем направлениям законотворческой деятельности.
Стороны предложили активно взаимодействовать в повышении роли парламентов в деле дальнейшего расширения межрегионального взаимодействия, активизировать прямые контакты между депутатами приграничных регионов и разработать совместный план-работы по реализации достигнутых договоренностей.
В ходе встречи, прошедшей в искренней и дружеской атмосфере, стороны договорились вывести сотрудничество на новый уровень.