2022 йил 3 декабрь куни “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форумининг яна бир хорижий иштирокчиси – профессор Александр Сунгуров Самарқанд шаҳрига етиб келди. Меҳмонни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг Самарқанд халқаро аэропортидаги штаби масъуллари кутиб олдилар.
Александр Сунгуров – Европа омбудсман институти бошқаруви аъзоси, Россия Федерациясининг Санкт-Петербургдаги “Олий иқтисодиёт мактаби” Миллий тадқиқот университети кафедра мудири, Санкт-Петербург Гуманитар ва сиёсий стратегиялар маркази президентидир. Шунингдек, у Европа Кенгашининг инсон ҳуқуқлари бўйича эксперти ҳисобланади.
А.Сунгуров Россия минтақаларида Омбудсман институтини таъсис этиш жараёнларини ҳамда коррупцияга барҳам бериш бўйича фуқаролик ташаббусини фаол қўллаб-қувватлаган. Таниқли олим Россияда демократиянинг янги институтлари ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш мавзусида тўртта китоб ҳамда кўплаб мақолалар чоп эттирган.
Профессор А.Сунгуров Самарқанд Глобал форумининг биринчи куни 4-параллел сессияда “Фуқаролик жамияти учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим” мавзусида маъруза қилади.

Профессор Александр Сунгуров, участник Глобального форума, находится в Самарканде
3 декабря 2022 года в Самарканд прибыл еще один иностранный участник Глобального форума «Образование в области прав человека» - профессор Александр Сунгуров. Гостя встречали сотрудники Национального центра Республики Узбекистан по правам человека в Международном аэропорту Самарканда.
Александр Сунгуров - профессор и заведующий кафедрой прикладной политологии факультета политологии Национального исследовательского университета "Высшая школа экономики" в Санкт-Петербурге, Россия. Он также является президентом Санкт-Петербургского центра гуманитарных и политологических стратегий; экспертом по правам человека Совета Европы; и вице-президентом Российской ассоциации политических наук (РАПН). Он принимал активное участие в поддержке Института омбудсмена в регионах России, а также гражданских инициатив по предотвращению коррупции. Доктор Сунгуров является автором четырех книг и многочисленных статей о развитии институтов новой демократии в России и гражданского общества.