Христос ГИЯКУМОПУЛОС: “Глобал форум учун мақбул жой ва вақт танланган”
- Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича Глобал форумнинг айнан қадимий ва навқирон Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтиши жуда ўринли, мантиқли ва теран рамзий маънога эга, – деди Европа Кенгаши Инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги бошқармаси бош директори Христос Гиякумопулос. – Чунки ушбу заминда неча асрлар давомида инсониятга яхшилик ва манфаат келтирувчи билимларга бой қанчадан-қанча ноёб илмий асарлар яратилган.
Глобал форумни ўтказиш учун ҳам мақбул вақт танланган. Зеро, биз бугун Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси натижаларини ҳамжиҳатликда баҳолаб турибмиз. Яқин кунарда эса БМТ Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллигига бағишланган бутунжаҳон кампанияси бошанади. Мазкур Декларация қабул қилинганидан буён ўтган даврда бутун дунёда инсон ҳуқуқлари бўйича қанчадан-қанча муҳим минтақавий шартномалар қабул қилинишига туртки бериб келмоқда.
Шундай ҳужжатлардан бири – Инсон ҳуқуқлари бўйича Европа конвенциясидир. Бугунги кунда ушбу Конвенция Европа Кенгашининг қоқ юрагида яшайдиган 700 миллион нафардан ортиқ инсоннинг ҳуқуқларини ҳимоя қилади.
Европа Кенгаши ҳукуматлараро ташкилот ҳисобланади. У ўзида 46 та аъзо-давлатни бирлаштирган бўлиб, ўзаро ҳамжиҳатликда инсон ҳуқуқлари, демократия ва қонун устуворлиги қадриятларига таяниб фаолият олиб боради.
Ўтган даврда Европа Кенгашининг 200 дан зиёд конвенцияси қабул қилинган. Уларнинг учдан икки қисми Европа Кенгашига аъзо бўлмаган давлатлар ҳам имзолаши учун очиқдир. Шу тариқа минтақавий ташкилотимизнинг стандартлари глобал стандартларга айланмоқда. Ўз навбатида, ана шу глобал аҳамиятга эга стандартлар турли ҳуқуқий тизимларни яратиш учун қўл келади.
Биз судьялар, прокурорлар, адвокатлар, юристлар, давлат хизматчилари, фуқаролик жамияти вакиллари инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида ғоят муҳим манфаатдор томонлардир, деб ҳисоблаймиз. Бу, ўз навбатида, ҳозирги рақамли ва тез ўзгараётган дунёда уларни талаб даражасида қўллаб-қувватлашни тақозо этади.
Чунки инсон ҳуқуқлари ҳимоясига ихтисослашган мутахассислар зарур воситаларга эга бўлишлари даркор. Улар билимли, малакали ва кундалик иш жараёнида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги стандартларни амалда изчил қўллаш кўникмаси ҳамда имкониятарига эга бўлишлари шарт.
Қисқасини айтганда, ана шундай жиҳатлардан олиб қараганда ҳам, Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича Самарқанд Глобал форуми улкан аҳамият касб этади. Фурсатдан фойдаланиб, шундай долзарб амалий халқаро мулоқот учун дунёнинг тури ҳудудларидан ўзаро ҳамфикр кўплаб инсонларни бир жойга жамлаган ташкилотчиларга самимий миннатдорик билдираман.

Кристос ГИЯКУМОПУЛОС: «Очень уместно, что Глобальный Форум проходит в древнем городе Самарканде, месте, где замечательные научные труды создавались и передавались на протяжении веков».
«Ваш город — место подлинных знаний, науки и открытий в истории человечества, перекресток культур ЮНЕСКО. Я верю, что сегодня мы будем поддерживать эту традицию, собирая информацию об образовании в области прав человека и делясь ею между странами», - сказал Генеральный директор по правам человека и верховенству права Секретариата Совета Европы Кристос Гиякумопулос в своем онлайн выступлении на открытии Глобального форума «Образование в области прав человека».
Он отметил, что буквально через несколько дней будет дан старт всемирной кампании, посвященной 75-летию Всеобщей декларации прав человека.
«Эта знаменательная декларация, провозглашенная Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций 10 декабря 1948 года, вдохновила на принятие других важных региональных договоров по правам человека по всему миру. Одним из них является Европейская конвенция по правам человека. Эта конвенция, которая сегодня защищает более 700 миллионов человек, лежит в самом сердце Совета Европы. Именно этой конвенцией был создан Европейский суд по правам человека, гарантирующий, что государства не только привержены правам человека, но и эффективно уважают эти права и свободы», - сказал Кристос Гиякумопулос.
Он напомнил, что Совет Европы является межправительственной организацией и стремится к большему единству между 46 государствами-членами, опираясь на ценности прав человека, демократии и верховенства закона.
«За прошедшие годы он создал всеобъемлющую правовую базу, которой государства-члены руководствуются в своих действиях, с помощью более чем 200 конвенций. Из этих конвенций две трети открыты для подписания третьими странами, не являющимися членами Совета Европы. Таким образом, стандарты Совета Европы также становятся глобальными стандартами, стандартами глобального значения и могут служить источником вдохновения для различных правовых систем».
«В этом контексте мы все признаем, что судьи, прокуроры, адвокаты, юристы, государственные служащие, представители гражданского общества являются важнейшими заинтересованными сторонами в продвижении прав человека, но они должны быть надлежащим образом оснащены, особенно в современном цифровом и быстро меняющемся мире», - отметил Кристос Гиякумопулос. В этом плане, отметил он, значимую роль играет признание в 2019 году Комитетом министров Совета Европы важности систематической подготовки и обучение в сфере прав человека как в рамках университетского образования, так и в рамках профессиональной подготовки.