Самарқандда “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони топширилди
“Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форуми доирасида “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони совриндорларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Ушбу мукофот инсон ҳуқуқи ва эркинлигини ҳимоя қилиш ишига салмоқли ҳисса қўшган фуқаролар, ташкилотларни моддий, маънавий рағбатлантириш, амалга оширилган ишлар намунасини оммалаштириш мақсадида Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан 2020 йил таъсис этилган.
Ҳар йили 10 декабрь – “Халқаро инсон ҳуқуқлари куни” арафасида кўкрак нишони ва махсус гувоҳнома тантанали тарзда топширилади. Жорий йил ушбу мукофотга 6 нафар ҳамюртимиз, 2 нафар чет эл фуқароси ва 2 нодавлат нотижорат ташкилоти сазовор бўлди:
– “Ижтимоий фикр” республика жамоатчилик фикрини ўрганиш Маркази директорининг биринчи ўринбосари Марат Хаджимухамедов – инсон ҳуқуқи ва эркинлиги ҳимояси соҳасидаги замонавий тадқиқот амалиётини шакллантиришга қўшган муносиб ҳиссаси учун;
– Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлигининг Сурхондарё вилояти бошқармаси бошлиғи Жамшиджон Чориев – ёшлар ҳуқуқини ҳимоя қилишдаги самарали фаолияти учун;
– Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси аппаратининг юридик бўлими мудири Ҳамидулла Премкулов – аҳолининг меҳнат ҳуқуқи ва ижтимоий-иқтисодий манфаатини ҳимоя қилишдаги фаоллиги учун;
– Ўзбекистон Ногиронлар жамияти – ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилишдаги фаоллиги учун;
– “Барқарор ҳаёт” ижтимоий-маърифат маркази директори Олия Ильмурадова – аёллар ва болалар ҳуқуқини ҳимоя қилишдаги кўп йиллик самарали фаолияти учун;
– “UMNICHKA” нодавлат таълим муассасаси раҳбари Шаҳноза Икрамова – болалар ҳуқуқини ҳимоя қилишдаги фаоллиги учун;
– Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси – журналистлар ҳуқуқи, шаъни ва қадр-қимматини, қонуний ҳуқуқ ва манфаатини ҳимоя қилишга қўшган ҳиссаси учун;
– Тошкент давлат юридик университети Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқи кафедраси профессори Говхержан Юлдашева – инсон ҳуқуқини ҳимоя қилиш соҳасидаги ўқув ва илмий фаолияти учун;
– Таллин университети Бошқарув, ҳуқуқ ва жамият академияси фахрий профессори Рейн Мюллерсон – инсон ҳуқуқи соҳасидаги халқаро ҳамкорлик, илмий ва ўқув ишлари учун;
– БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбари Ришард Коменда – инсон ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги халқаро ҳамкорлиги учун.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишонини ўз соҳибларига Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов топширди.

В Самарканде вручили нагрудный знак «За защиту прав человека»
В рамках Глобального форума «Образование в области прав человека» состоялась церемония награждения обладателей  нагрудного знака «За защиту прав человека».
Данная награда была учреждена в 2020 году по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в целях материального и морального поощрения граждан и организаций, внесших весомый вклад в дело защиты прав и свобод человека, популяризацию образцовой  работы, проведенной в этом направлении.
Нагрудный знак и специальный сертификат торжественно вручают ежегодно 10 декабря  к Международному дню прав человека. В этом году  награды  удостоены шесть наших  соотечественников, два иностранных гражданина и две негосударственные некоммерческие организации:
- Марат Хаджимухамедов, первый заместитель директора Республиканского центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» - за достойный вклад в формирование современной исследовательской практики в области защиты прав и свобод человека;
- Жамшиджон Чориев, начальник Сурхандарьинского областного управления Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан - за эффективную деятельность в деле защиты прав молодежи;
- Хамидулла Премкулов, заведующий  юридическим отделом аппарата Федерации профсоюзов Узбекистана - за активность в деле защиты трудовых прав и социально-экономических интересов населения;
- Общество инвалидов Узбекистана - за активность в деле  социальной защиты  лиц с инвалидностью;
- Олия Ильмурадова, директор социально-просветительского центра «Баркарор хаёт» - за многолетнюю эффективную работу в сфере защиты прав женщин и детей;
- Шахноза Икрамова, руководитель негосударственного образовательного учреждения “UMNICHKA”  - за активность в деле защиты прав детей;
- Творческий союз журналистов Узбекистана - за вклад в защиту прав, чести и достоинства, законных прав и интересов журналистов;
- Говхержан Юлдашева, профессор кафедры международного права и прав человека Ташкентского государственного юридического университета - за педагогическую и научную деятельность в области защиты прав человека;
- Рейн Мюллерсон, почетный профессор Академии управления, права и общества Таллиннского университета - за международное сотрудничество, научную и педагогическую деятельность  в области прав человека;
- Ришард Коменда, руководитель регионального представительства   Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии - за международное сотрудничество в области защиты и обеспечения прав человека.
Нагрудный знак «За защиту прав человека»  вручал директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов.