ОСТОНА, 15 декабрь. /«Дунё» АА/. Қозоғистоннинг «Инфозакон» интернет нашри саҳифасида жорий йил 5-6 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида ўтказилган «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» Глобал форуми якунларига бағишланган мақола эълон қилинди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов қаламига мансуб ушбу мақолада мазкур нуфузли халқаро тадбирнинг мақсад ва вазифалари батафсил баён қилинган.
Унда қайд этилганидек, мазкур форум Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессияси ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясида илгари сурилган ташаббусига кўра ўтказилди.
БМТ ҳомийлигидаги Глобал форум гибрид форматда бўлиб ўтди. Бу эса бутун дунёдан йиғилган соҳа мутахассисларига сессия муҳокамаларида иштирок этиш имконини берди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича таълимнинг мақсади ҳар бир инсоннинг ҳуқуқлари ҳурмат қилинадиган, ҳуқуқ ва мажбуриятлари тушуниладиган, қонунбузарликлар тан олинадиган ва уларни ҳимоя қилиш бўйича чоралар кўриладиган дунёни яратиш билан изоҳланади.
Таълим барча халқлар, ирқий ва диний гуруҳлар ўртасида ўзаро тушуниш, бағрикенглик ва дўстликни, шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг тинчликпарварлик фаолиятини ривожлантиришга кўмаклашмоғи лозим.
Форум якунида унинг иштирокчилари томонидан билдирилган таклифлар асосида “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълимни ривожлантириш бўйича 2023-2025 йилларга мўлжалланган Самарқанд ҳаракатлар режаси” қабул қилинди.
Шунингдек, Глобал форум доирасида олти нафар юртдошимиз, икки нафар чет эл фуқароси ва иккита нодавлат нотижорат ташкилоти “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони билан тақдирлангани ҳам маълум қилинган.

АСТАНА, 15 декабря. /ИА «Дунё»/. На сайте интернет-издания «Инфозакон» (Казахстан) опубликована статья, посвященная итогам Глобального форума «Образование в области прав человека» в Самарканде 5-6 декабря текущего года, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В статье, автором которого является директор Национального центра Узбекистана по правам человека, академик Акмал Саидов, представлена подробная информация о целях и задачах данного важного международного мероприятия.
Отмечается, что форум проходил по инициативе, выдвинутой Президентом Узбекистана на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Как отмечается, образование должно содействовать взаимопониманию, терпимости и дружбе между всеми народами, расовыми и религиозными группами, а также деятельности ООН по поддержанию мира.
По итогам форума на основе предложений его участников принят Самаркандский План действий на 2023-2025 годы по развитию образования в области прав человека.
Также сообщается, что в рамках Глобального форума состоялось награждение нагрудными знаками «Инсон ҳукуклари ҳимояси учун» шести соотечественников, двух иностранных граждан и двух ННО.
«В целом результаты реализации образования в области прав человека будут служить повышению осведомленности граждан в этой сфере. Люди должны знать и отстаивать свои права и быть уверенными в том, что они будут защищены, уметь выявлять конкретные нарушения прав человека.
Обучение правам человека способствует получению навыков и способностей бороться и защищать свои права, а также осознанию того, что права и свободы – высшая ценность человечества», - резюмирует автор опубликованного на страницах казахстанского информационного портала «Инфозакон».