Юртимизда 2020-2024 йилларда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичи амалга оширилмоқда. Шу мақсадда жорий йил 7 февраль куни “Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди. Унга кўра, Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури тасдиқланиб, қатор вазифалар белгиланди.
— Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури бир қанча вазифаларни амалга оширишни назарда тутади, — дейди Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази бўлим бошлиғи Ўткир Очилов. — Бу, биринчи навбатда, Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларидан келиб чиқадиган вазифалардир. Президент қарори билан 7 йўналишда 30 банддан иборат вазифалар белгилаб берилган. Бу вазифаларни амалга ошириш асосан 2023 йилга мўлжалланган. Айрим бандлари эса 2024 йил давомида ҳам амалга оширилади. Бунга ўндан ортиқ ташкилотлар, муассасалар, нодавлат-нотижорат ташкилотлари жалб қилинган.
Ушбу дастурдан асосий мақсад аҳолининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги хабардорлигини ошириш, инсон ҳуқуқлари маданиятини ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари бўйича хулқ-атворини шакллантириш ва ривожлантиришдир. Ҳар бир инсон ўз ҳуқуқларини билсин, унга амал қилсин, бошқаларнинг ҳуқуқларини ҳам ҳурмат қилсин ва уларга бу борада кўмаклашсин. Шу мақсадда қабул қилинган Миллий дастур доирасида тизимли чора-тадбирлар белгилаб берилди, — дейди Ўткир Очилов.
Дарҳақиқат, Президент қарори билан Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини амалга оширишда бир қатор ташкилот ва идоралар зиммасига вазифалар юклатилди. Жумладан, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига таълим муассасаларида амалга ошириладиган тадбирлар, дарсликларни тайёрлаш бўйича чоралар белгилаб берилди.
— Мактаб таълимидаги фанларга оид дарсликларимизда инсон ҳуқуқларига алоҳида эътибор қаратилади, — дейди Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳуқуқ фани мутахассиси Ойбек Шернаев. — Масалан, Тарбия ва ҳуқуқ асослари дарсликларида инсон ҳуқуқларига оид боблар киритилиб, улар орқали инсон ҳуқуқларига оид билимлар мустаҳкамланиб борилади. Қувонарлиси, янги ўқув йилидан бошлаб бу фанлар ўқитувчилари учун ҳам алоҳида методик қўлланмалар жорий қилинади ва уларда инсон ҳуқуқларига оид методлар кўрсатиб ўтилади. Шунингдек, қарор ижроси доирасида таълим муассасаларида “Инсон ҳуқуқлари маданияти” ҳафталиклари ҳам ўтказиб борилади.

Какую цель преследует национальная программа образования в области прав человека?
В стране реализуется четвертый этап Всемирной программы образования в области прав человека на 20202024 годы, в рамках которого 7 февраля было принято постановление Президента «Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан».
– Национальная программа образования в области прав человека в Республике Узбекистан подразумевает реализацию ряда задач, – говорит начальник отдела Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Уткир Очилов. – Это прежде всего задачи, вытекающие из международных обязательств. Постановлением Президента определены 7 направлений, включающие 30 пунктов, большинство из которых планируется осуществить в 2023–2024 годах. К работе привлечены свыше десяти государственных учреждений и негосударственных некоммерческих организаций.
Основной целью данной программы является повышение осведомленности населения в области прав человека, развитие культуры прав человека, формирование поведения в данной области. Нужно, чтобы каждый человек знал и соблюдал свои, а также уважал права других людей. Для этого в рамках принятой Национальной программы определены системные меры, – говорит У. Очилов.
Постановлением Президента на ряд организаций и ведомств возложены задачи по реализации Национальной программы образования в области прав человека. В частности, Министерству дошкольного и школьного образования, Министерству высшего образования, науки и инноваций поручены организация и проведение мероприятий в образовательных учреждениях, подготовка серии изданий.
– В школьных учебниках особое внимание уделяется правам человека, – говорит правовед Министерства дошкольного и школьного образования Ойбек Шернаев. – Так, в учебники по воспитанию и основам государства и права добавлены главы, которые помогут укрепить знания учащихся в сфере прав человека. Радует тот факт, что с нового учебного года будут внедрены отдельные методические пособия для учителей-предметников. Также в образовательных учреждениях в рамках исполнения постановления будут проводиться «Недели прав человека».