“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони совриндорлари эълон қилинди
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ишлари, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги нодавлат ташкилотлардаги фаолияти, аёллар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, инсон ҳуқуқлари тарғиботи, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва илмий тадқиқотлари, экологик ҳуқуқларни ҳимоя қилиш, шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун бир гуруҳ фуқаролар ва ташкилотлар ҳамда халқаро ташкилот вакиллари «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони билан тақдирланди.
Хусусан:
I. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ишлари учун
- Нормурадов Муродулла Тоғаевич – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (Омбудсман) Қашқадарё вилояти Минтақавий вакили;
- Касимов Дилмурод Султанмуратович – Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил;
II. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги нодавлат ташкилотлар фаолияти учун
- Ўзбекистон Ногиронлар Ассоциацияси;
- Муҳамедова Зебинисо Иброҳимовна – Ўзбекистон Республикаси Адвокатлар палатаси Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи;
III. Аёллар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қўшган ҳиссаси учун
- Юсупова Инқилоб Турсуновна – Болалар ва оилаларни қўллаб-қувватлаш ассоциацияси раиси;
- Рената Винтер – БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси аъзоси (2013-2020 йиллар);
IV. Инсон ҳуқуқларини тарғиб қилиш фаолияти учун
- Нажмиддинова Ферузахон Муродулла қизи – “Qalampir.uz” интернет-нашри журналисти;
- Норматов Фарҳод Башбекович – “Адолат кўзгуси” газетаси бош муҳаррири;
V. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва илмий тадқиқотлари учун
- Федотов Михаил Александрович – “Олий иқтисодиёт мактаби” миллий тадқиқот университети юридик факультети профессори (Россия), Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг собиқ раиси;
- Муқимов Зиёдулла Юсупович – Самарқанд давлат университети юридик факультети профессори, юридик фанлар доктори;
VI. Экологик ҳуқуқларни ҳимоя қилишга қўшган ҳиссаси учун
- “Ekomaktab” экологик-ресурс маркази;
- Косимова Наргис Суннат қизи – Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети медиа ва коммуникация факультети доценти, экожурналист;
VII. Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун
- Томас Кунце – Koнрaд Аденауэр номидаги жамғарманинг Россия бўйича минтақавий ваколатхонаси вакили;
- Элизабет Кларк – АҚШнинг Бригама Янга университети Ҳуқуқ ва динни ўрганиш халқаро маркази директорининг ўринбосари.
Маълумот учун: Мазкур кўкрак нишони Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони асосида таъсис этилган.
«Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони ҳар йили 10 декабрь — Халқаро инсон ҳуқуқлари кунида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори томонидан тантанали равишда ўз эгаларига топширилади.

Объявлены обладатели знака «За защиту прав человека»
Нагрудным знаком «За защиту прав человека» награждены ряд соотечественников, отечественных организаций, а также представителей международных организаций за свой практический вклад в работу в области прав человека, деятельность в неправительственных организациях в данной сфере, защиту прав женщин и детей, образование и исследования в области прав человека, защиту экологических прав, а также за развитие международного сотрудничества в области прав человека.
В частности:
I. За практическую работу в области защиты прав человека
• Нормурадов Муродулла Тогаевич - региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) по Кашкадарьинской области;
• Касимов Дилмурод Султанмуратович - Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
II. За деятельность неправительственных организаций в области защиты прав человека
• Ассоциация инвалидов Узбекистана;
• Мухамедова Зебинисо Ибрагимовна – заведующая Бухарским областным отделением Палаты адвокатов Республики Узбекистан.
III. За вклад в защиту прав женщин и детей
• Юсупова Инкилоб Турсуновна - председатель Ассоциации поддержки детей и семьи;
• Рената Винтер - член Комитета ООН по правам ребенка (2013-2020).
IV. За информационно-просветительскую деятельность в сфере прав человека
• Наджмиддинова Ферузахон Муродулла кызы – журналист интернет-издания «Qalampir.uz»;
• Норматов Фарход Башбекович – главный редактор газеты «Зеркало правосудия»;
V. За деятельность в сфере образования и исследований в области прав человека
• Федотов Михаил Александрович – профессор права Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» (Россия), бывший председатель Совета по развитию гражданского общества и правам человека при Президенте Российской Федерации;
• Мукимов Зиёдулла Юсупович – профессор юридического факультета Самаркандского государственного университета, доктор юридических наук.
VI. За вклад в защиту экологических прав
• Экологический ресурсный центр «Эко-мактаб»;
• Косимова Наргиз Суннат кызы – доцент кафедры СМИ и коммуникаций Узбекского государственного университета мировых языков, экологический журналист.
VII. За вклад в развитие международного сотрудничества в области прав человека
• Томас Кунце – глава регионального офиса Фонда Конрада Аденауэра в России;
• Элизабет Кларк – заместитель директора Международного центра изучения права и религии, Университет Бригама Янга, США.
Отметим, что Нагрудный знак «За защиту прав человека» учрежден указом Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека».
Знак ежегодно вручается директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека 10 декабря - в Международный день прав человека.