Ўзбекистонда болаларга ғамхўрлик қилиш тизимини ислоҳ қилиш бўйича келгуси режалар муҳокама қилинди
2021 йил 17 ноябрь куни Олий Мажлис Сенати UNICEF ташкилоти билан ҳамкорликда ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ёки ота-она қарамоғидан маҳрум бўлиш хавфи остида бўлган болаларнинг ҳозирги ҳолати, мамлакатимизда болаларга ғамхўрлик қилиш тизимини ислоҳ қилиш борасидаги келгуси режаларни муҳокама қилиш учун давра суҳбати ташкил этди.
Маълумотларга кўра, 2018 йилда 26532 нафар бола турли шаклдаги интернат муассасаларида истиқомат қилган, уларнинг аксарияти ногиронлиги бўлган болалардир. Интернат муассасаларида яшовчи болалар сони ҳар 100 минг болага 255 тани ташкил этади. Бу кўрсаткич минтақавий ўртача кўрсаткичдан паст, лекин ҳар 100 000 болага 120 бола тўғри келадиган глобал кўрсаткичдан юқори. Интернат муассасаларида истиқомат қилган болаларнинг аксарияти ногиронлиги бўлган болалардир.
Йиғилишда сўзга чиққан UNICEF ташкилотининг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича минтақавий директори Афшан Хон ҳукуматни Ўзбекистонда болаларни деинститутализациалаш борасида олган қатъий мажбурияти учун қутлашини, давомий ислоҳотлар жараёнининг самарали бўлиши учун болалар, жумладан, ногиронлиги бўлган болалар ва бошқа ижтимоий ҳимояга муҳтож гуруҳларни қамраб оладиган йирик муассасаларни тизимли ва босқичма-босқич ёпишни давом эттириш жуда муҳим эканлигини қайд этди. "Заиф болалар уларни қўллаб-қувватлайдиган турли хизматлар, жумладан жамоатчилик асосидаги ижтимоий хизматлардан фойдалана олишлари учун имкониятларни таъминлаш муҳим деб ҳисоблайман", дея таъкидлади у.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Таълим вазирлиги, Миллий гвардиянинг масъул ходимлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари деинститутализация бўйича олдинга қадам ташлаш йўллари, жумладан мувофиқлаштиришни кучайтириш, ҳуқуқий меъёрий базани мустаҳкамлаш, тегишли мутахассислар салоҳиятини ошириш ҳамда заиф болалар ва оилаларни қўллаб-қувватлаш учун ҳамжамиятга асосланган хизматларни ташкил этиш масалаларини муҳокама қилдилар.
Сенатнинг Ёшлар ишлари, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раиси ўринбосари Дилором Тошмуҳамедова “Ўзбекистонда деинститутализация бўйича қатъий сиёсатни шакллантириш бўйича муваффақиятга эришилгани ва бу борадаги чора-тадбирлар режасини амалга ошириш бўйича жуда муҳим қадамлар қўйилаётганини таъкидлади. Ҳеч кимни четда қолдирмаслик бўйича мақсадимизга эришиш учун болаларни ўз оиласи ва ҳамжамиятида қолишига қаратилган хизматларни янада кучайтириш муҳим аҳамиятга эга экани қайд этилди.

Обсуждены планы на перспективу по реформированию системы опеки за детьми в Узбекистане
17 ноября 2021 г. Сенат Олий Мажлиса Респкблики Узбекистан совместно с ЮНИСЕФ организовали встречу в формате «круглого стола» для обсуждения текущего положения детей, оставшихся без попечения родителей иили находящихся под угрозой лишения родительской опеки, и дальнейших шагов в реформировании системы опеки над детьми в Узбекистане.
Официальные правительственные данные показывают, что в 2018 году в различных типах интернатных учреждений проживало 26532 ребенка, большинство из которых составляли дети с инвалидностью. Доля детей, проживающих в интернатных учреждениях, составляет 255 на 100 000 детского населения. Этот показатель ниже среднего регионального показателя, но выше среднего мирового показателя, составляющего 120 детей на 100 000 человек. Большинство детей в интернатах — это дети с инвалидностью.
«Я хотела бы поблагодарить Правительство за его твердую приверженность делу де-институционализации детей в Узбекистане. Для того, чтобы продолжающийся процесс реформ был эффективным, крайне важно продолжать систематическое и постепенное закрытие крупных учреждений, куда помещают детей, в том числе детей с с инвалидностью и других из уязвимых групп», - сказала г-жа Афшан Хан, региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии. «Я считаю, что важно обеспечить уязвимым детям доступ к разнообразным услугам и поддержке, включая социальную работу на уровне сообществ», подчеркнула она.
Уполномоченный по правам ребенка, высокопоставленные должностные лица Министерства здравоохранения, Министерства образования, Национальной гвардии и представители неправительственных организаций обсудили дальнейшие шаги по де-институционализации, в том числе способы улучшения координации, укрепления нормативно-правовой базы, повышения потенциала соответствующих специалистов и создания на уровне сообществ службы поддержки для уязвимых детей и семей.
«В Узбекистане был достигнут прогресс в разработке прочной политики де-институционализации, и мы предпринимаем очень важные шаги для реализации соответствующего плана действий. Для достижения нашей цели - не оставить никого в стороне, очень важно усилить услуги, направленные на то, чтобы дети оставались в своих семьях и сообществах», сказала г-жа Дилорам Ташмухамедова, заместитель председателя комитета Сената по делам молодежи, культуры и спорта.