Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилишида қандай масалалар муҳокама қилинди?
2021 йил 27 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилиши ўтказилди.
Унда Парламент комиссияси томонидан иккита масала кўриб чиқилди.
Парламент комиссияси раиси А.Саидов йиғилишни кириш сўзи билан очаркан, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш механизмини янада такомиллаштириш, бу йўналишда парламент, ҳукумат ва фуқаролик жамияти институтларининг амалий ҳамкорлигини йўлга қўйиш бўйича амалга оширилаётган ишларга тўхталиб ўтди.
Йиғилишда Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани) Алия Юнусованинг Ўзбекистон Республикасида бола ҳуқуқлари кафолатларини таъминлаш тизимини янада такомиллаштириш шунингдек, Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани) институтининг ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад ва вазифалари ҳақида ахбороти эшитилди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш, ушбу йўналишдаги халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш ва халқаро мажбуриятларни бажариш, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни фаоллаштиришга доир тизимли ишлар олиб борилмоқда. Миллий қонунчиликни бола ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро-ҳуқуқий стандартлар билан уйғунлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар кўрилаётир.
Хусусан, Болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишнинг институционал ва ҳуқуқий асосларини тубдан такомиллаштириш, болалар орасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг барвақт олдини олиш, ногиронлиги бўлган болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш мақсадида Президентимизнинг 2021 йил 9 августдаги “Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони билан Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили институти таъсис этилди.
Эшитув давомида комиссия аъзолари томонидан янги ташкил этилган институт ўз олдига боланинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини, унинг соғлом турмуш тарзини таъминлаш, боланинг ота-она қарамоғидан маҳрум бўлишининг олдини олиш чораларини кўриш, болалар ўртасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасида давлат дастурлари ва бошқа дастурлар ишлаб чиқилиши ҳамда амалга оширилишини, шунингдек, уларнинг ижроси устидан назоратни ташкил этиш каби устувор вазифаларга эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясининг Буюк Британиянинг Глобал ҳамкорлик бошқарув жамғармаси “Global Partners Governance Foundation” (GPGF) нодавлат ташкилоти билан ҳамкорликни давом эттириш масаласи ҳам муҳокама марказида бўлди.
Айтиш керакки, 2020-2021 йилларда Глобал ҳамкорлик бошқарув жамғармаси ва Парламент комиссияси ўртасида инсон ҳуқуқлари ва ёшлар ҳуқуқларига бағишланган 5 та тадбир ҳамда “инсон ҳуқуқлари бўййича халқаро мажбуриятларнинг бажарилишини назорат қилишда парламентларнинг роли”, Ёшлар ҳуқуқларига бағишланган Иккинчи халқаро форумлари ўтказилган.
Йиғилиш якунида кун тартибидаги масалалар юзасидан Парламент комиссиясининг тегишли баённомаси тузилди.

Заслушана информация Уполномоченного по правам ребенка (Детского омбудсмана)
27 августа 2021 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
На нем Парламентской комиссией рассмотрены два вопроса.
Открывая заседание, председателем Парламентской комиссии А. Саидовым дана информация о проводимой работе по дальнейшему совершенствованию механизма защиты прав и свобод человека, налаживанию практического взаимодействия парламента, правительства и институтов гражданского общества в этой сфере.
В ходе мероприятия заслушан доклад Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детский омбудсман) Алии Юнусовой о дальнейшем совершенствовании системы гарантий прав детей в Республике, а также об основных целях и задачах института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детского омбудсмана).
Подчеркнуто, что в последние годы приняты практические меры по укреплению законодательной и организационно-правовой базы защиты прав человека, дополнению международных стандартов в этом направлении национальным законодательством и выполнению международных обязательств, обеспечению сотрудничества с международными организациями. Принимаются практические меры по приведению национального законодательства в соответствие с международными правовыми стандартами в области прав ребенка. В частности, в целях кардинального совершенствования институциональных и правовых основ надежной защиты прав, свобод и законных интересов детей, раннего предупреждения безнадзорности и совершения правонарушений среди детей, Указом Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2021 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения гарантий прав ребенка» учрежден институт Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детский омбудсман).
На слушании членами комиссии подчеркнута необходимость обратить внимание на основные задачи Национальной комиссии как обеспечение прав, свобод и законных интересов ребенка, его здорового образа жизни, принятие мер по предупреждению лишения детей попечения родителей, организацию разработки и реализации государственных и иных программ в области профилактики безнадзорности и правонарушений среди детей, а также контроля за их исполнением.
Также обсуждались вопросы продолжения сотрудничества между Парламентской комиссией по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека и Фондом Великобритании по управлению глобальным партнерством «Global Partners Governance Foundation» (GPGF).
По итогам заседания составлен соответствующий протокол Парламентской комиссии по вопросам повестки дня.