Ялпи мажлис олдидан қўмита йиғилиши бўлиб ўтди
2021 йил 16 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди. Унда Сенат аъзолари, манфаатдор вазирлик ва идоралар вакиллари, мутахассислар ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Мажлисда Олий Мажлис Сенатининг йигирма биринчи ялпи мажлисида кўриб чиқилиши кўзда тутилган масалалар дастлабки тарзда муҳокама қилинди. Жумладан, инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази директорининг Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларининг бажарилиши ҳолати ҳақидаги ахбороти кўриб чиқилди.
Мажлисда ўтган икки йил мобайнида Ўзбекистон инсон ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини таъминлаш борасида салмоқли ютуқларга эришгани таъкидланди. Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг миллий қонунчилиги ва ҳуқуқий амалиётни инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларга мослаштириш мақсадида халқаро меҳнат ташкилотининг “Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасига кўмаклашувчи асослар тўғрисида”ги конвенцияси ва БМТнинг “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенцияси ратификация қилинди.
Бундан ташқари, сенаторлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажаришда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинганини таъкидладилар.
Ушбу ҳужжатда қийноқларни аниқлаш ва олдини олиш юзасидан жамоат гуруҳларини ташкил этиш бўйича бир қатор нормалар белгиланган, жумладан уларнинг жавобгарлиги, қийноқдан жабр кўрганларга ижтимоий, ҳуқуқий, психологик ёрдам кўрсатиш аниқ белгилаб қўйилган.
Ўз навбатида, Олий Мажлис Сенати томонидан “Ўзбекистон Республикасида 2030 йилгача гендер тенгликка эришиш стратегияси” ишлаб чиқилди ва тасдиқланди.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон БМТнинг Инсон ҳуқуқлари Кенгашига аъзо бўлиши мамлакатда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ишларда алоҳида масъулият юклайди. Бу эса, ўз навбатида, ушбу муҳим жараёнга жалб қилинган республиканинг барча давлат ҳокимияти органларининг юқори даражадаги жавобгарлигини белгилайди.
Сенаторлар инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро стандартларни қўллаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлаш борасида ҳали ҳал этилмаган масалалар мавжудлигини таъкидладилар. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни кечиктириб бажариш ёки нотўғри ижро этиш ҳолатлари алоҳида тилга олинди. Мисол учун, 46 та банднинг 11 та банд бўйича тадбирлар амалга оширилмаган.
“Йўл харитаси”ни амалга ошириш, мамлакат қонунчилиги ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги БМТ тавсияларини жорий этиш бўйича аниқ тавсиялар берилди.

Перед пленарным заседанием прошло заседание комитета
16 ноября 2021 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций
и туризма. В нем приняли участие члены Сената, представители заинтересованных министерств и ведомств, специалисты, а также работники средств массовой информации.
На заседании в предварительном порядке обсуждены вопросы, предусмотренные к рассмотрению на 21-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса. В частности, рассмотрена информация Национального центра Республики Узбекистан по правам человека о состоянии исполнения международных обязательств в сфере прав человека.
В ходе заседания отмечалось, что за последние два года Узбекистан достиг существенного прогресса в сфере обеспечения защиты прав и интересов человека. Так, в целях приведения национального законодательства и правовой практики Республики Узбекистан в соответствие с международными стандартами в области прав человека были ратифицированы Конвенция МОТ «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда» и Конвенция ООН
«О правах инвалидов».
Кроме того, сенаторы отметили, что во исполнение международных обязательств в области прав человека Президент Республики Узбекистан принял постановление «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток». Этим Постановлением установлен ряд норм по созданию общественных групп по выявлению и предотвращению пыток, четкое определение их ответственности, оказание социальной, правовой, психологической помощи жертвам пыток и др.
В свою очередь, Сенат Олий Мажлиса разработал и одобрил «Стратегию достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года».
Следует отметить, что особую значимость осуществляемых в стране работы в сфере прав человека накладывает членство Узбекистана в Совете ООН по правам человека, что в свою очередь предопределяет высокую степень ответственности всех задействованных в этом важном процессе органов государственной власти республики.
Сенаторы подчеркнули, что до настоящего времени сохраняется ряд нерешенных вопросов в применении международных стандартов в области прав человека, обеспечении надежной защиты прав и свобод граждан. Особую озабоченность вызвали факты отставания или недолжного исполнения «Дорожной карты» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека. К примеру, не выполнены мероприятия по 11 из 46 предусмотренных пунктов.
Даны конкретные рекомендации относительно реализаций «дорожной карты», имплементации рекомендаций ООН в сфере обеспечения прав человека в отечественное законодательство и правоприменительную практику.