Янги Тошкентда 20 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти бўлиб ўтди.
Эркин ва рақобатбардош тадбиркорлик муҳити иқтисодий ўсишни тезлаштиради. Шу боис мамлакатимизда тадбиркорлар учун ҳар томонлама шароит яратиш давлат сиёсатида устувор йўналиш саналади.
Халқаро тажрибада ҳам мамлакатнинг иқтисодий салоҳияти ва барқарор ривожланиши, аввало, тадбиркорлик фаолиятининг қай даражада эркин ва самарали ташкил этилганига боғлиқ. Замонавий иқтисодиётда давлатнинг асосий вазифаларидан бири тадбиркорлар учун қулай муҳит яратиш, уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва тўсиқларни камайтиришдан иборат.
Ишбилармонлик жамиятда янги иш ўринлари яратади, турли соҳаларда рақобат муҳитини кучайтиради, инновациялар ва замонавий технологияларни жорий этишга туртки бўлади. Тадбиркорнинг ҳар бир ташаббуси нафақат унинг жамоаси манфаатлари, балки мамлакат иқтисодий салоҳияти учун ҳам хизмат қилади.
Агар мамлакатда тадбиркорлар учун қулай ҳуқуқий, молиявий ва инфратузилмавий шароитлар яратилса, бу жараён хорижий сармоядорлар учун ҳам жозибадор муҳитни шакллантиради.
Давлатимиз раҳбари тадбиркорларни касб байрами ва Мустақилликнинг 34 йиллиги билан табриклади. Ҳар бир соҳа, ҳар бир ҳудуд, ҳар бир маҳалладаги ўзгаришларда уларнинг ҳиссаси катта эканини таъкидлади.
Ўтган саккиз йилда иқтисодиётнинг кўплаб тармоқлари янгидан ташкил этилди. Бу даврда 230 миллиард доллар инвестиция кириб келди, шундан 120 миллиард доллардан ортиғи хорижий сармоя. Бу йил биринчи ярим йилликда мамлакатимиз иқтисодиёти 7,2 фоизга ўсди.
Бизнес юритишдаги қулайликлар натижасида тадбиркорлар кўпайиб, фаолияти кенгайиб бормоқда. Масалан, 1 минг 600 та микро корхона бир йил ичида айланмасини 10 миллиард сўмдан ошириб, бирданига ўрта корхонага, 143 таси эса 100 миллиард сўмдан ошириб, йирик корхонага айланди. Яна 122 та кичик корхона йирик бизнес сафига қўшилди.
Бизнесни “соя”дан чиқариш чоралари натижасида 139 мингта корхонада иш ўринлари 811 мингтага кўпайди, 273 мингта корхона иш ҳақи фондини 22 фоизга оширди. Ўтган йили хусусий секторда ўртача ойлик 4 миллион сўмни ташкил қилган бўлса, бугунги кунда 5 миллион сўмга яқинлашди.
Илк очиқ мулоқотдан буён тадбиркорларнинг мингга яқин ташаббуси қонунчиликка киритилгани қайд этилди. Бу галги мулоқот бешинчиси бўлди. Унга тайёргарлик давомида 26 та соҳанинг 7 мингга яқин вакиллари билан учрашувлар ўтказилди. “Колл-марказ” орқали ҳам 13 мингдан зиёд мурожаат ва ташаббуслар қабул қилинди.
Ўтган ҳафталарда иқтисодиётимизнинг муҳим тармоқлари бўлган мева-сабзавотчилик, тўқимачилик ва якка тартибдаги тадбиркорлик масалалари муҳокама қилиниб, кўмак чоралари белгиланган эди.
Мулоқотда давлатимиз раҳбари тадбиркорликнинг бошқа йўналишлари бўйича ҳам янги ташаббусларни илгари сурди.
Жумладан, қисқа муддатда ва тез даромад берадиган иш ўринлари яратишда энг самарадор йўналишлардан бири бўлган хизматлар соҳаси жадал ривожлантирилади. Туризмни ривожлантириш бўйича янги дастур бошланади. Келгуси уч йилда меҳмонхона ва туризм масканлари ташкил қилиш учун жами 5 минг гектар ер аукционга чиқарилади. Бунда меҳмонхона қурмоқчи бўлган тадбиркорлардан ерларни сотиб олиш учун тўлов ундирилмайди. Эвазига давлат шу сумма билан лойиҳага улушдор бўлиб киради.
Тадбиркорлар 10 йил ичида исталган пайтда бу улушни қайта сотиб олиши мумкин бўлади. Агар тадбиркор ер қийматини бошида тўлайман деса, 20 фоиз чегирма берилади. Меҳмонхона қуриш учун 7 йил муддатга 2 йиллик имтиёзли давр билан кредит ажратилади.
Кўп тадбиркорлар давлат объектлари ва хусусий биноларни сотиб олиб, меҳмонхонага айлантираяпти. Энди янги меҳмонхона учун кўзда тутилган субсидия уларга ҳам берилади. Тошкент шаҳри, вилоятлар маркази ва йирик сайёҳлик ҳудудларидан бошқа жойдаги меҳмонхоналар туристик йиғим тўламайди.
Амалдаги тартибга кўра, оилавий меҳмон уйлари туристларни қабул қилиши бўйича кунлик меъёр 10 нафардан ошмаслиги белгиланган. Энди бу чеклов икки каррага кўпайтирилади.
Президентимиз маҳаллий меҳмонхоналар, оилавий меҳмон уйлари ўртасида танлов ўтказиш таклифини илгари сурди. Танловнинг мукофот жамғармаси 1 миллион доллар бўлади, сайёҳлар эътиборини қозонган, нуфузли халқаро платформаларда энг кўп ижобий эътироф олган меҳмонхоналар ҳар йили тақдирланади.
Инфратузилма олиб бориш орқали йирик туристик масканлари кўпайтирилади. Чортоқдаги Қорабоғ, Фарғонадаги Чимён, Бойсундаги Омонхона, Нурободдаги Нурбулоқ ҳудудларида йил давомида хизмат кўрсатадиган йирик курорт зоналар ташкил этилади.
Бу йил 16 та туманни жадал ривожлантиришга 1 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтирилди. Келгусида яна 500 миллион доллар ҳисобига бошқа туманларда ҳам шундай ишлар амалга оширилади. Бу саноат, сервис, қурилиш соҳаларидаги тадбиркорларга катта имконият, юз минглаб иш ўринлари яратиш учун шароит бўлади.
Бизнес вакилларида қўшимча жой олишга эҳтиёж бор. Шу муносабат билан келгуси йилдан давлат активлари беш йилга ижарага берилади.
1991 йилда қабул қилинган “Ижара тўғрисида”ги қонун асосан давлат органлари манфаатини ҳимоя қилишга қаратилгани қайд этилди. Шу боис ижарага берувчи ва ижарачи ҳуқуқларини бирдек ҳимоя қиладиган янги таҳрирдаги қонун ишлаб чиқилиши айтилди.
Мулоқотда таълим ва тиббиёт соҳаларига оид имкониятлар ҳам белгиланди.
Хусусан, энди боғча қамрови паст бўлган 80 та туманда тадбиркорларга енгиллик берилади. Боғча ва мактабларнинг бўш ерларида хусусий шериклик асосида боғча қуришга рухсат этилади. Бунда тадбиркорлардан ер учун ижара ҳақи 30 йил давомида ундирилмайди. Уларга давлат боғчасида ҳар бир болага кўзда тутилган харажатнинг ярми субсидия қилиб берилади. Шунингдек, ташаббускорларга имтиёзли кредит ажратилади. Уларга ижтимоий солиқ 1 фоиз бўлади.
Тиббиёт кластерларини барпо этган тадбиркорларга 7 йил муддатга, 3 йил имтиёзли давр билан 17 фоизли арзон кредитлар берилади.
Президентимиз бизнесни қўллаб-қувватлашнинг энг муҳим инструменти – молиявий хизматлар эканини таъкидлади. Шу боис энди лойиҳага соддалашган тартибда маблағ жалб қилиш бўйича инвестиция платформаси ишга туширилади. Тадбиркорлар ушбу янги тизим орқали йилига қўшимча 1 миллиард доллар маблағ жалб қилиш имкониятига эга бўлади.
Ҳозир Ўзбекистонда 600 дан зиёд стартаплар фаолият юритмоқда. Шу йил етти ойда стартапларга рекорд миқдорда – 264 миллион доллар хорижий инвестиция кириб келди.
Буни давом эттирган ҳолда, ёшларнинг мингта стартап ғояси тижоратлаштирилади ва шундан 200 таси халқаро бозорга олиб чиқилади. Энг илғор технологиялар олиб келиниб, 100 та маҳаллий стартап халқаро миқёсда жозибадор бизнесга айлантирилади. Бунга 100 миллион доллар берилади.
Бу йилдан бошлаб, “Ёш тадбиркорлар” чемпионати ўтказилади. Энг яхши 100 та ғоя танлаб олиниб, ҳар бир стартап учун 1 миллиард сўмгача инвестиция киритилади.
Рақамли молиявий хизматларни кўпайтириш учун беш йиллик стратегия қабул қилинади. Бунда янги экотизим – “очиқ банкинг” жорий қилинади.
Келгуси йилда банклар томонидан кичик ва ўрта тадбиркорликни мақсадли қўллаб-қувватлаш учун қулай шартларда 1 миллиард доллар жалб қилинади. Муқобил скоринг модели ишга туширилиб, кредит бериш шартлари осонлаштирилади.
Учрашувда солиқ маъмурчилиги масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Амалдаги тартибга кўра, йиллик айланмаси 10 миллиард сўмдан ошган корхоналар фойда солиғи бўйича аванс тўлагани учун айланма маблағдан қийинчилик юзага келмоқда. Шу боис энди бу тартиб 20 миллиард сўмдан ошганда қўлланиши белгиланди. Натижада 14 мингга яқин тадбиркор ихтиёрида қўшимча 1 триллион сўмлик айланма маблағ қолади.
Айланма солиқдан қўшилган қиймат солиғига ўтадиган корхоналар бир йил давомида фойда солиғи тўлашдан озод қилинади, ҳисоботида хатолик бўлса ҳам, жарима қўлланмайди, бухгалтерлар маошини 5 миллион сўмгача қисми олти ойгача бундай корхона тўлаган солиқдан чегириб ташланади.
Икки йил олдин айланмадан солиқ тўловчилар бухгалтериясини солиқчи юритадиган тизим қилинган эди. Энди келгуси йилдан ер, мол-мулк, ижтимоий ва даромад солиқлари ҳисоботларини шакллантириш бўйича тадбиркорлар мажбурияти бекор қилинади. Ушбу ҳисоботларни солиқчиларнинг ўзи бепул тўлдириб беради. Тадбиркорлар эса 5 кунда ҳисоботга тузатиш киритиши мумкин бўлади.
Маълумки, бизнес қонун устувор бўлган жойда ривожланади. Сўнгги йилларда иқтисодиётга венчур, бонд, краудфандинг, стартап каби замонавий инвестиция воситалари ҳам кириб келди. Ҳозир бу муносабатлар ўнлаб ҳужжатлар билан тартибга солинади.
Президентимиз буларнинг ҳаммасини тўғридан-тўғри амал қиладиган ягона қонунга бирлаштириб, Инвестиция кодексини қабул қилиш ташаббусини илгари сурди. Бу кодекс инвестиция соҳасидаги барча қоида, кафолат ва тартиб-таомилларни бир тизимга солиб, инвестицияларни рағбатлантиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари яна бир муҳим янгиликни эълон қилди – 2026 йилдан “Бизнесни 15 дақиқада бошлаш” тамойили йўлга қўйилади. Бунда тадбиркорни рўйхатдан ўтказиш вақтидаёқ электрон рақамли имзо берилади, банкда ҳисобрақам очилади, соҳага масъул давлат органларига хабарнома жўнатилади.
Мажбурий сертификатланадиган товарлар рўйхати 459 тага қисқартирилди. Рўйхат яна 288 тага камайтирилади.
Кўчат, минерал ўғит, пойабзал, чорва озуқаси каби санитария, ветеринария, карантин назоратида бўлган 32 тоифадаги маҳсулотлар учун мувофиқлик сертификати бекор қилинади.
Умуман, маҳсулотлар хавфсизлиги ва сифатини таъминлаш ҳамда уни баҳолаш билан боғлиқ миллий инфратузилма тубдан ислоҳ қилиниб, халқаро стандартларга мослаштирилади. Бунда, энг аввало, сертификация ўрнига мувофиқликни декларациялаш амалиёти кенг жорий этилади.
Техник жиҳатдан тартибга солиш тизими бутунлай трансформация қилинади. Бундан кейин назорат объекти тадбиркор эмас, балки бевосита маҳсулотнинг ўзи бўлади.
Мулоқотда қайд этилган имкониятлар бугунданоқ кучга кириши қайд этилди.
Президентимиз булар катта марралар экани, юртимиздаги бугунги тадбиркорлик руҳи билан унга эришиш мумкинлигини таъкидлади.
Тадбир очиқ мулоқот тарзида давом этди. Марказий ва ҳудудий студиялардан қатнашган тадбиркорлар ўз фикр ва таклифларни билдирди. Муаммолар муҳокама қилиниб, улар бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 18 августдаги фармонига мувофиқ, мамлакатимиз иқтисодий қудрати ва экспорт салоҳиятини ошираётган, аҳоли бандлиги ва фаровонлигини таъминлаш йўлида жонбозлик кўрсатаётган бир гуруҳ тадбиркорлар фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланган эди.
Янги Тошкентда мазкур мукофотларни топшириш маросими бўлди.
– Бугунги маросимда етакчи тадбиркорларни, жамиятимизнинг энг илғор вакилларини кўриб турганимдан хурсандман. Бу соҳада катта ислоҳотларни бошлаганимизда иқтисодчиларда ҳам, тадбиркорларнинг ўзида ҳам қандайдир қўрқув бор эди. Лекин ишонч билан, шижоат билан имконият яратишдан тўхтамадик. Мутасаддиларни тадбиркорларни эшитишга мажбур қилдик. Бу ўз натижасини берди, давлат билан тадбиркорлар ўртасида ишонч ошиб борди. Бутун жамият тадбиркорга дўст бўлди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Юртимиз тадбиркорлари янги ғоя ва ташаббуслари билан барча тармоқларни олға тортаётгани, улар билан биргаликда катта-катта дастурлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
– Биз тадбиркорликка шароит яратдик, улар давлатга елкадош бўлди. Ўтган 4-5 йилда 7,5 миллион аҳолининг бандлиги таъминланди. Бу йилнинг ўзида 3 миллиондан зиёд иш ўрни очилди. Инвестиция ва бизнес муҳитини яхшиламаганимизда бундай натижалар бўлармиди, – дея таъкидлади Президент.
Албатта, тадбиркорларсиз бунга эришиб бўлмасди. Бугун иқтисодиётнинг турли тармоқларида, айниқса, қишлоқларда аҳолини даромадли қилишда улар ҳаракатлантирувчи куч бўлаётир. Юз минглаб ёшлар, хотин-қизларни касб-ҳунарли қилиш, тадбиркорликка ўргатиш тажрибаси ҳам тадбиркорлар билан ҳамкорлик маҳсули.
– Юртимизда тадбиркор ва ишбилармонларнинг янги авлоди шакллангани – бу бизнинг катта бойлигимиз ва ютуғимиз, – деди Президент. – Чунки ҳар бир тадбиркор инсон ўз ортидан ўнлаб одамни эргаштиради, уларга иш ўргатади, ишли, даромадли қилади, жамият ҳаётига янгилик олиб киради. Сизларни Янги Ўзбекистон қаҳрамонлари, десак, арзийди.
Президентимиз ташаббуси билан шаклланган эзгу анъанага мувофиқ, ҳар йили илғор тадбиркорлар Ватанимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланиб келмоқда. Бу йил номзодларни танлашда ўз соҳасида барчага ўрнак бўлиб, аниқ натижага эришган, ишлаб чиқариш ва экспорт орқали ҳудудлар, бутун мамлакатимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшаётган тадбиркорларга алоҳида эътибор қаратилди.
Маросимда давлатимиз раҳбари ушбу мукофотларни тантанали равишда топширди.
Мукофотланганлар соҳани доимий қўллаб-қувватлаётгани ва меҳнатларига юксак эътибори учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Тадбирда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, олимлар, зиёлилар иштирок этди.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари Янги Тошкентдаги бунёдкорлик лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Бу шаҳар қурилишига 2023 йилда тамал тоши қўйилган эди. Бугунга келиб илк иншоотлар қад кўтариб қолди. Бунёдкорлик учун Юқори Чирчиқ ва Ўрта Чирчиқ туманларидан 19 минг 700 гектар ер ажратилган. Лойиҳанинг концепцияси Буюк Британиянинг “Cross-works” компанияси томонидан ишлаб чиқилган.
Биринчи босқичда 6 минг гектар майдонда иншоотлар қурилиб, 600 минг аҳоли учун замонавий шароитлар яратилади. Лойиҳа тўлиқ якунланганида 2 миллион нафар одам яшайдиган маконга айланади.
Бу рақамлар ҳудуддаги бунёдкорлик кўлами нечоғлик катта эканини кўрсатади. Инфратузилма шунга яраша сифатли ва узоқ муддатли бўлиши лозим. Шу боис ҳозирги кунда шаҳарнинг “таги” – ерости муҳандислик тармоқлари қурилмоқда.
Хусусан, бир ва икки секцияли коллекторлар ётқизиляпти. Улар орқали марказлашган иссиқлик ва сув қувурлари, электр энергияси, телекоммуникация каби барча муҳандислик тармоқлари ер остидан ўтказилади. Шунингдек, транспортларнинг эркин қатнови учун туннеллар ва ерости тураргоҳлари барпо этилади.
Ҳар бир лойиҳада замонавий ёндашув, мукаммал ечим ва яшиллик эътиборга олинмоқда. Хусусан, экологик тоза транспорт тизими ташкил этилади. Метро ва электробуслар ҳаракати мувофиқлаштирилади. Пиёдалар ҳамда велосипедчиларнинг тўсиқсиз ва хавфсиз ҳаракатланиши учун кенг қулайлик яратилади.
Ҳудудга 60 дан ортиқ давлат идоралари учун маъмурий бинолар барпо этилади. Бугунги кунда ўндан ортиқ вазирлик ва идоралар шу ердаги вақтинча ташкил этилган объектларда фаолият бошлаган.
Давлатимиз раҳбарига яқин истиқболда кўзда тутилган лойиҳалар ҳақида ахборот берилди.
Шаҳарга кўплаб маҳаллий ва хорижий инвесторлар қизиқиш билдирмоқда. Бугунги кунда аукционда сотилган 13 та тижорий лотлар бўйича 554 миллион долларлик инвестиция шартномалари тузилган.
Бу ерда қад ростлайдиган меҳмонхона ва ресторанлар, ўзига хос дизайндаги муҳташам бинолар ташриф буюрувчиларга юқори сифатли хизмат кўрсатиши билан бирга шаҳарни туризм марказига айлантириши шубҳасиз.
Ҳудуддаги қурилиш жараёнида 160 минг нафар аҳолининг бандлиги таъминланади. Келажакда эса шаҳарда инновацион технологияга асосланган, юқори даромадли юз минглаб доимий иш ўрни бўлади. Бунинг учун янги таълим ва тиббиёт кластерлари, ахборот технологиялари хизматлари ва технопарклар ташкил этилади.
Президент лойиҳаларга инвестициялар жалб этиш, дам олиш жойлари ва хизматларни қулай йўлга қўйиш бўйича тавсиялар берди.

20 августа в Новом Ташкенте состоялся открытый диалог Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с предпринимателями.
Свободная и конкурентоспособная бизнес-среда способствует ускоренному экономическому росту. Именно поэтому создание благоприятных условий для предпринимателей является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Мировой опыт показывает, что экономический потенциал и устойчивое развитие страны во многом зависят от уровня свободы и эффективности предпринимательской деятельности. В условиях современной экономики одними из ключевых задач государства являются формирование благоприятной деловой среды, поддержка бизнес-инициатив и сокращение административных барьеров.
Предпринимательство обеспечивает новые рабочие места, усиливает конкуренцию в различных отраслях, стимулирует внедрение инноваций и современных технологий. Каждая бизнес-инициатива работает не только на благо конкретной команды, но и вносит вклад в экономический потенциал страны.
Создание благоприятных правовых, финансовых и инфраструктурных условий для предпринимателей позволит сформировать привлекательную среду и для иностранных инвесторов.
Глава нашего государства поздравил бизнесменов с профессиональным праздником и 34-й годовщиной независимости. Президент подчеркнул их огромный вклад в преобразования в каждой отрасли, каждом регионе и махалле.
За последние восемь лет были заново сформированы многие отрасли экономики. За этот период привлечено 230 миллиардов долларов инвестиций, из которых более 120 миллиардов – иностранные. В первой половине текущего года экономика нашей страны выросла на 7,2 процента.
Благодаря созданию благоприятных условий для ведения бизнеса увеличилось число предпринимателей и масштабы их деятельности. Например, 1600 микропредприятий за год увеличили оборот более чем до 10 миллиардов сумов и сразу перешли в категорию средних, 143 – превысили оборот в 100 миллиардов сумов и стали крупными компаниями. Еще 122 малых предприятия вошли в число крупных.
В результате мер по выведению бизнеса из тени в 139 тысячах компаний количество рабочих мест увеличилось на 811 тысяч, в 273 тысячах компаний фонд оплаты труда вырос на 22 процента. Если в прошлом году средняя зарплата в частном секторе составляла 4 миллиона сумов, то сегодня приближается к 5 миллионам.
Отмечено, что с момента первого открытого диалога почти тысяча инициатив предпринимателей была закреплена законодательно. Текущая встреча стала пятой по счету. В ходе подготовки к ней состоялись встречи почти с 7 тысячами представителей 26 отраслей, через колл-центр поступило более 13 тысяч обращений и предложений.
В последние недели обсуждались вопросы, касающиеся ключевых секторов экономики – плодоовощной, текстильной промышленности и индивидуального предпринимательства, и были определены меры поддержки.
В ходе диалога глава государства выдвинул новые инициативы и по другим направлениям предпринимательства.
Прежде всего будет активно развиваться сфера услуг как наиболее эффективное направление для создания краткосрочных и быстроокупаемых рабочих мест. Запускается новая программа по развитию туризма. В ближайшие три года для организации гостиниц и туристических объектов на аукцион будут выставлены 5 тысяч гектаров земли. При этом с предпринимателей, желающих построить гостиницу, не будет взиматься плата за землю – государство войдет в проект в качестве соучредителя на сумму стоимости участка.
Бизнесмены смогут выкупить эту долю в течение десяти лет в любое время. Если же оплата будет произведена сразу, предусмотрена скидка 20 процентов. На строительство гостиниц будут выделяться кредиты сроком на семь лет с двухлетним льготным периодом.
Многие предприниматели уже приобретают государственные и частные объекты и переоборудуют их под гостиницы. Теперь субсидии, предусмотренные для строительства новых отелей, будут предоставляться и им. Кроме того, гостиницы, расположенные вне Ташкента, областных центров и крупных туристических зон, освобождаются от уплаты туристического сбора.
Если ранее семейные гостевые дома могли принимать не более 10 туристов в день, то теперь этот лимит удваивается.
Президент предложил провести конкурс среди отечественных гостиниц и семейных гостевых домов. Его призовой фонд составит 1 миллион долларов, а лучшие объекты, получившие наибольшее количество положительных отзывов на авторитетных международных платформах, будут ежегодно поощряться.
Благодаря развитию инфраструктуры количество крупных туристических зон будет увеличено. Так, в Чартакском, Ферганском, Байсунском и Нурабадском районах создадут крупные круглогодичные курортные зоны.
В этом году на ускоренное развитие 16 районов направлено более 1 триллиона сумов. В дальнейшем за счет 500 миллионов долларов аналогичные проекты будут реализованы и в других районах. Это создаст большие возможности для предпринимателей в промышленности, сферах услуг и строительства, а также десятки тысяч рабочих мест.
Бизнес также нуждается в дополнительных площадях. В связи с этим с будущего года государственные активы будут предоставляться в аренду на пять лет.
Отмечено, что Закон «Об аренде», принятый в 1991 году, в основном был направлен на защиту интересов государственных органов. В связи с этим будет разработана новая редакция закона, одинаково защищающая права арендодателя и арендатора.
На встрече были определены и новые возможности в сфере образования и медицины.
В частности, в 80 районах с низким охватом дошкольным образованием предпринимателям будут предоставлены льготы. Им разрешат строить детские сады на свободных землях дошкольных учреждений и школ на условиях государственно-частного партнерства. При этом арендная плата за землю не будет взиматься в течение 30 лет. Государство будет субсидировать половину расходов на каждого ребенка, предусмотренных в государственных детских садах. Также инициативным предпринимателям будут выделяться льготные кредиты, а ставка социального налога для них составит всего 1 процент.
Деловым людям, создающим медицинские кластеры, будут предоставляться кредиты сроком на 7 лет с трехлетним льготным периодом под 17 процентов годовых.
Президент подчеркнул, что важнейший инструмент поддержки бизнеса – это финансовые услуги. В связи с этим будет разработана инвестиционная платформа для упрощенного привлечения средств в проекты. С ее помощью предприниматели смогут дополнительно осваивать до 1 миллиарда долларов в год.
Сегодня в Узбекистане действует более 600 стартапов. Только за первые семь месяцев этого года они привлекли рекордный объем – 264 миллиона долларов иностранных инвестиций.
Эта работа будет продолжена: планируется коммерциализация тысячи стартап-идей молодежи, из которых 200 будут выведены на международный рынок. На базе передовых технологий 100 местных стартапов превратятся в привлекательный бизнес мирового уровня. Для этого выделяется 100 миллионов долларов.
С этого года стартует чемпионат «Молодые предприниматели». 100 лучших идей будут отобраны, и в каждый стартап инвестируется до 1 миллиарда сумов.
Для расширения цифровых финансовых услуг будет принята пятилетняя стратегия, предусматривающая внедрение новой экосистемы – «открытого банкинга».
В следующем году банки привлекут 1 миллиард долларов для целевой поддержки малого и среднего бизнеса на льготных условиях. Будет внедрена альтернативная скоринговая модель, которая облегчит условия получения кредитов.
На встрече также были рассмотрены вопросы налогового администрирования.
В настоящее время предприятия с годовым оборотом свыше 10 миллиардов сумов вынуждены выплачивать авансовые платежи по налогу на прибыль, что создает трудности с оборотными средствами. Теперь этот порядок будет применяться только при обороте свыше 20 миллиардов сумов. В результате у 14 тысяч предпринимателей останется дополнительно 1 триллион сумов оборотных средств.
Предприятия, переходящие с оборотного налога на НДС, освобождаются от уплаты налога на прибыль в течение одного года. Даже в случае ошибок в отчетности штрафы не будут применяться. Кроме того, часть заработной платы бухгалтеров до 5 миллионов сумов в течение шести месяцев будет вычитаться из налогов, уплаченных такими предприятиями.
Два года назад для налогоплательщиков-«упрощенцев» была внедрена система бухгалтерского учета силами налоговиков. С будущего года предприниматели будут освобождены от обязанности формировать отчетность по земельному, имущественному, социальному и подоходному налогам – ее бесплатно будут составлять налоговые органы. Бизнес сможет вносить исправления в отчетность в течение 5 дней.
Известно, что предпринимательство развивается там, где действует верховенство закона. В последние годы в экономику были внедрены современные инвестиционные инструменты – венчур, облигации, краудфандинг, стартапы. В настоящее время эти отношения регулируются десятками документов.
Президент предложил объединить все эти нормы в единый документ прямого действия – принять Инвестиционный кодекс. Он вберет в себя все правила, гарантии и процедуры в инвестиционной сфере, будет способствовать стимулированию инвестиций.
Глава государства также объявил еще одну важную новость: с 2026 года вводится принцип «Начать бизнес за 15 минут». При регистрации предпринимателю сразу будут предоставляться электронная цифровая подпись, банковский счет и направляться уведомление в государственные органы.
Список товаров, подлежащих обязательной сертификации, сокращен до 459 позиций и уменьшится еще на 288.
Для 32 категорий товаров, таких как саженцы, минеральные удобрения, обувь, корма для скота, находящиеся под санитарным, ветеринарным и карантинным контролем, сертификаты соответствия будут отменены.
В целом национальная инфраструктура, связанная с обеспечением безопасности и качества продукции и ее оценкой, будет кардинально реформирована и приведена в соответствие с международными стандартами. Прежде всего, вместо сертификации будет широко внедряться практика декларирования соответствия.
Система технического регулирования будет полностью трансформирована: объектом контроля станет не предприниматель, а непосредственно сам продукт.
Отмечено, что все озвученные возможности вступают в силу уже сегодня.
Президент подчеркнул, что поставленные задачи масштабны, но достижимы благодаря нынешнему предпринимательскому духу в нашей стране.
Встреча продолжилась в формате открытого диалога. Участвовавшие в ней предприниматели из центральных и региональных студий высказали свои предложения и замечания. Были обсуждены проблемные вопросы, по которым ответственным лицам даны соответствующие поручения.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 18 августа текущего года группа предпринимателей, вносящих весомый вклад в дело развития экономики и укрепления экспортного потенциала страны, создание новых рабочих мест и повышение уровня благосостояния населения, была награждена почетными званиями, орденами и медалями.
В Новом Ташкенте состоялась торжественная церемония вручения этих наград.
– Сегодня на этом мероприятии я рад видеть ведущих предпринимателей – наиболее передовых представителей нашего общества. Когда мы начинали масштабные реформы в этой сфере, и у экономистов, и у самих бизнесменов были определенные опасения. Но мы не остановились, продолжали создавать условия с верой в успех и энергией. Мы заставили ответственных лиц слышать предпринимателей. Это дало свои плоды – укрепилось доверие между государством и бизнесом, все общество стало союзником предпринимателя, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Было подчеркнуто, что бизнесмены страны своими новыми идеями и инициативами двигают вперед все отрасли, вместе с ними реализуются масштабные программы.
– Мы создали условия для предпринимательства, а предприниматели стали надежной опорой государства. За последние 4-5 лет обеспечена занятость 7,5 миллиона человек. Только в этом году образовано более 3 миллионов новых рабочих мест. Разве были бы возможны такие результаты без улучшения инвестиционного климата и бизнес-среды? – подчеркнул Президент.
Безусловно, без самих предпринимателей достичь этого было бы невозможно. Сегодня именно они являются движущей силой экономики в различных сферах, особенно на селе, обеспечивая население стабильным доходом. Опыт профессиональной подготовки сотен тысяч молодых людей и женщин, их обучение предпринимательству также является результатом совместной работы с бизнесом.
– Формирование в нашей стране нового поколения предпринимателей и бизнесменов – это наше большое богатство и достижение, – сказал Президент. – Ведь каждый предприниматель ведет за собой десятки людей, обучает их делу, создает рабочие места и доход, вносит в жизнь общества новое дыхание. Вас по праву можно назвать героями Нового Узбекистана.
Согласно традиции, установленной по инициативе главы государства, ежегодно лучшие предприниматели награждаются высокими наградами Родины. В этом году особое внимание при отборе номинантов было уделено тем, кто является примером для бизнес-сообщества, добился конкретных результатов и вносит значимый вклад в развитие регионов и страны в целом через производство и экспорт.
На церемонии глава государства торжественно вручил награды их обладателям.
Лауреаты выразили благодарность Президенту за постоянную поддержку и высокую оценку их труда.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, ученые и интеллигенция.
После этого глава государства ознакомился с презентацией проектов, реализуемых в Новом Ташкенте.
Строительство этого города началось в 2023 году, сегодня уже возведены первые здания. Для реализации масштабных планов в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах выделено 19,7 тысячи гектаров земли. Концепция проекта разработана британской компанией Cross Works.
На первом этапе строительство развернулось на территории 6 тысяч гектаров, где будут созданы современные условия для проживания 600 тысяч человек. В перспективе город рассчитан на 2 миллиона жителей. Эти цифры наглядно показывают масштаб проекта, поэтому особое внимание уделяется качеству и долговечности инфраструктуры. Сейчас активно строятся подземные инженерные коммуникации: коллекторы, через которые будут проложены тепло- и водопроводы, электросети и телекоммуникации. Также возводятся тоннели и подземные парковки для удобного транспортного движения.
Каждый проект основывается на современных и экологичных решениях. В городе будет внедрен экологически чистый транспорт, налажено взаимодействие метро и электробусов. Для пешеходов и велосипедистов создаются комфортные и безопасные условия.
В административной зоне планируется строительство более 60 зданий для государственных органов. Уже сегодня свыше десяти министерств и ведомств начали работу во временных объектах на территории Нового Ташкента.
Президенту также представили планы на ближайшую перспективу. Интерес к проекту проявляют многие отечественные и зарубежные инвесторы. По итогам аукционов уже заключены инвестиционные соглашения на сумму 554 миллиона долларов по 13 коммерческим лотам. Здесь появятся гостиницы, рестораны и здания с оригинальной архитектурой, которые не только обеспечат высококачественный сервис, но и превратят город в новый центр туризма.
Строительство позволит трудоустроить 160 тысяч человек, а в будущем в городе будут созданы сотни тысяч постоянных рабочих мест, основанных на инновационных технологиях. Для этого планируется развитие образовательных и медицинских кластеров, IT-услуг и технопарков.
Глава государства дал рекомендации по привлечению инвестиций, а также созданию комфортных зон отдыха и сервисных услуг.