Ўзбекистон Президенти "ИННОПРОМ" халқаро кўргазмасини бориб кўрди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 апрель куни Тошкент шаҳрида иш бошлаган "ИННОПРОМ. Марказий Осиё" бешинчи халқаро саноат кўргазмасига ташриф буюрди.
Кўргазма “Central Asian Expo Uzbekistan” мажмуасида ўтказилмоқда. Экспозициянинг умумий майдони 18 минг квадрат метрдан зиёд. Унда Россия, Марказий Осиёдаги қўшни давлатлар, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатлардан 10 мингдан ортиқ делегатлар иштирок этмоқда.
Кўргазмада машинасозлик, электротехника, металлургия, кимё саноати, транспорт, қурилиш, IT ва бошқа тармоқлардаги етакчи корхоналарнинг технологик ечимлари, замонавий ускуналари ва тайёр саноат маҳсулотлари намойиш этилмоқда.
Павильонлар ва экспозицияларни кўздан кечириш чоғида давлатимиз раҳбари иқтисодий кооперация учун катта салоҳият ва янги бизнес ғоялар ишлаб чиқиш учун яхши имкониятлар мавжудлигини алоҳида таъкидлади.
Форум янги йирик лойиҳаларни илгари суришга суръат бағишлаши, узоқ муддатли шериклик алоқаларини ривожлантириш ва ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон Президенти Россия Ҳукумати Раисининг биринчи ўринбосари Денис Мантуров бошчилигидаги делегация билан учрашувлар ўтказди.
Россия делегацияси раҳбари Президентимизга Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўтган йил май ойида Россия Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи якунида эришилган келишув ва битимларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Товар айирбошлашнинг ўсиш суръати сақланиб қолмоқда, икки мамлакат ҳудудларини фаол жалб этган ҳолда муҳим кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, кооперация лойиҳалари ва дастурларини илгари суриш, шу жумладан "Иннопром" форуми доирасида ўзаро мувофиқлашган ечимларни ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди.
Татаристон Раиси Рустам Минниханов билан учрашувда етакчи корхоналарнинг саноат кооперациясини ва фаол гуманитар алмашинувни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Жадал мулоқотларни давом эттириш, нефть-газ, кимё, транспорт, туризм ва бошқа соҳаларда, шу жумладан Ўзбекистон ҳудудларидаги саноат зоналари доирасида қўшма лойиҳаларни илгари суришга келишиб олинди.
"Росатом" давлат корпорацияси бош директори Алексей Лихачев билан суҳбатда тинч атом соҳасидаги ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани қайд этилди.
Қишлоқ хўжалиги ва тиббиётда ядро технологияларини қўллаш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, Тошкент шаҳридаги “МИФИ” филиали негизида кадрлар тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари давра суҳбатида иштирок этди. Унда икки мамлакат ҳудудлари ва етакчи компаниялари раҳбарлари кооперация лойиҳаларини амалга ошириш бўйича аниқ режаларни тақдимот қилдилар.

Президент Узбекистана посетил международную выставку «ИННОПРОМ»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 апреля посетил площадку пятой Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия», которая сегодня начала работу в городе Ташкенте.
Форум проходит в выставочном комплексе Central Asian Expo Uzbekistan. Общая площадь экспозиции превышает 18 тысяч квадратных метров. Участвуют более 10 тысяч делегатов из России, соседних государств Центральной Азии, КНР, Индии и других стран.
На выставке представлены технологические решения, современное оборудование и готовая промышленная продукция ведущих предприятий машино-строительной, электротехнической, металлургической, химической промышленности, транспортного сектора, строительной индустрии, сферы IT и других отраслей.
В ходе осмотра павильонов и экспозиций глава нашего государства особо отметил имеющийся большой потенциал экономического партнерства и возможности для генерации бизнес-идей.
Выражена уверенность, что форум даст толчок продвижению новых масштабных проектов, будет способствовать развитию долгосрочных партнёрских связей, расширению межрегиональной кооперации.
На полях мероприятия Президент Узбекистана провел встречи с делегацией России во главе с первым заместителем Председателя Правительства Денисом Мантуровым.
Руководитель российской делегации передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей и соглашений, принятых по итогам государственного визита Президента России в Узбекистан в мае прошлого года.
Сохраняется динамика роста товарооборота, реализуются важные проекты кооперации, в том числе с активным вовлечением регионов двух стран.
Отмечена важность наращивания торгово-экономического сотрудничества, продвижения проектов и программ кооперации, в том числе путем выработки скоординированных решений на площадке форума «Иннопром».
На встрече с Раисом Татарстана Рустамом Миннихановым обсуждены вопросы расширения промышленной кооперации ведущих предприятий и активного гуманитарного обмена.
Достигнута договорённость о продолжении интенсивных контактов, продвижении совместных проектов в нефтегазовой, химической, транспортной, туристической и других сферах, в том числе в рамках индустриальных зон в регионах Узбекистана.
В ходе беседы с генеральным директором Госкорпорации «Росатом» Алексеем Лихачевым было отмечено динамичное развитие сотрудничества в области мирного атома.
Особое внимание уделено развитию сотрудничества в сфере применения ядерных технологий в сельском хозяйстве и медицине, а также подготовке кадров на базе филиала «МИФИ» в городе Ташкенте.
Лидер нашей страны принял участие в работе «круглого стола», в ходе которого главы регионов и ведущих компаний двух стран представили конкретные планы по реализации проектов кооперации.