Хусусан, маданият марказларида давлат-хусусий шериклик йўлга қўйилиб, ижодий ишланмаларни рағбатлантирувчи стартап лойиҳалар амалга оширилади. Ёшларда ватанпарварлик ҳиссини кучайтирувчи, Ўзбекистон брендини яратувчи тарихий, илмий ва анимацион миллий маҳсулотлар қўллаб-қувватланади.
Давлатимиз раҳбари соҳада илғор хорижий тажрибани босқичма-босқич жорий этиш бўйича кўрсатма берди.
Маълумки, Ўзбекистон Президентининг қарори билан Ботир Зокиров номидаги Миллий эстрада санъати институти ташкил этилган эди. Энди санъаткорнинг мемориал музейини ташкил этиш, Ботир Зокиров номидаги стипендия жорий қилиш, халқаро эстрада танловини ўтказиш режалаштирилган. Институтнинг бакалавриат босқичини тамомлаган энг фаол битирувчилар чет элга магистратурада ўқишга юборилади ҳамда иқтидорли талабаларнинг нуфузли халқаро танловларда иштироки қўллаб-қувватланади.
Давлатимиз раҳбари Андижон вилоятига ташрифи чоғида халқ артисти Шерали Жўраев хотирасини абадийлаштириш ташаббусини билдирган эди. Шунга мувофиқ, Андижон шаҳридаги санъат мактаби негизида ижодкор номидаги мусиқа ва санъат олий мактаби ташкил этилади. Шерали Жўраев номидаги миллий қўшиқчилик телетанлови ҳар йили ўтказилади.
Олий мактабда илмий-ижодий лаборатория тузилиб, Шерали Жўраев қўшиқларининг “олтин фонди” яратилади. Замонавий овоз ёзиш ва тасвирга олиш студияси ташкил этилиб, иқтидорли ёш ижодкорлар ундан имтиёзли фойдаланиши мумкин бўлади.
Ҳозир юртимизда Ўзбекистон давлат симфоник оркестри ҳамда филармония таркибида 8 та профессионал оркестр фаолият олиб бораяпти. Лекин улар фақат Тошкент шаҳрида, республика даражасидаги тадбирларда иштирок этади, холос.
Шу боис бундай оркестрларни жойларда ҳам босқичма-босқич ташкил қилиш режалаштирилган. Жумладан, Фарғона вилоятида симфоник оркестр ва миллий чолғулар оркестри тузилади. Улар зарур мусиқа асбоблари, овоз кучайтириш ва ёритиш ускуналари,
саҳна либослари ва бошқа анжомлар билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари миллий ва жаҳон санъатининг сара асарларини аҳолига чуқур етказиш, туман ва шаҳарларга гастрол сафарлари уюштириш зарурлигини таъкидлади.
Маданияти бой ва ранг-баранг юртимизда креатив иқтисодиёт равнақи учун жуда кенг имкониятлар бор. Бугунги кунда бу соҳада 14 мингта корхона фаолият юритмоқда, уларда қарийб 100 минг киши ишлаяпти. Келгуси 5 йилда креатив иқтисодиёт ҳажмини 2 карра кўпайтириш, ялпи ички маҳсулотдаги улушини 5 фоизга етказиш мақсад қилинган.
Ўтган йили бу борада қонун қабул қилинди. Тошкентда Креатив иқтисодиёт бўйича тўртинчи бутунжаҳон конференцияси ўтказилди. ЮНЕСКО, ЮНКТАД, Жаҳон интеллектуал мулк ташкилоти каби халқаро тузилмалар, Франция, Италия, Индонезия, Саудия Арабистони, Қатар каби давлатлар билан кенг ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Креатив индустриянинг энг катта соҳаларидан бири – ҳунармандчилик. Йилнинг ўтган даврида бундай маҳсулотлар экспорти 6,5 миллион долларни ташкил қилди.
Тақдимотда ҳунармандчиликни янада ривожлантиришга қаратилган таклифлар кўриб чиқилди.
Жумладан, Буюк Британия Қироллик фонди билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида академик платформа яратиш режалаштирилган. У орқали магистрлар тайёрлаш, тадқиқотлар ўтказиш, ўқув қўлланмаларини жорий этиш йўлга қўйилади. Бу платформа билан 3 мингдан зиёд иқтидорли ҳунармандлар босқичма-босқич қамраб олинади. Кейинчалик уни амалий санъат мактабига айлантириш кўзда тутилган.
2023 йилда Бухоро “Ҳунармандчилик ва халқ санъати” йўналишида ЮНЕСКОнинг креатив шаҳарлар тармоғига киритилган эди. У ерда 2 минг нафар ҳунарманд 36 та йўналишда ижод қилади.
Сентябрь-ноябрь ойларида Бухорода биринчи замонавий санъат биенналеси ўтказилади. Унга 40 та давлатдан 70 нафар машҳур рассом ташриф буюради.
Давлатимиз раҳбари маданий туризмни ривожлантиришга катта туртки берадиган бундай йирик тадбирларни юқори савияда ташкил қилиш муҳимлигини таъкидлади.
Туризм бўйича яна бир салоҳиятли ҳудуд – Қорақалпоғистон. Ҳозир у ерда 2 минг нафар ёшлар миллий ҳунармандчилик билан профессионал шуғулланаяпти. Яна кўплари шу касбларни эгалламоқчи.
Шу боис Нукусдаги “Истиқлол” боғини креатив кластерга айлантириб, унда ҳунармандлар ва дизайнерларга анъанавий билим ва инновацион ғояларни бирлаштирган ҳолда таълим берадиган Орол мактабини ташкил қилиш мўлжалланган.
Мутасаддиларга лойиҳаларни сифатли бажариш ва тадбирларни юқори савияда ўтказиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Рассмотрены предложения по развитию сферы искусств и ремесленничества
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы управления в сфере культуры и искусства, а также развитию ремесленничества.
У нашего народа богатое духовное наследие. С учетом все более растущих интеллектуальных, эстетических и культурных потребностей предусматривается совершенствование управления и финансирования в сфере культуры, внедрение передового зарубежного опыта в этом направлении.
В частности, планируется внедрение механизмов государственно-частного партнерства в деятельности центров культуры и реализация стартап-проектов, поддерживающих творческие идеи. Будет оказываться поддержка созданию отечественных исторических, научных и анимационных продуктов, формирующих бренд Узбекистана и укрепляющих чувство патриотизма среди молодежи.
Глава государства дал указания касательно поэтапного внедрения передового зарубежного опыта в сфере.
Постановлением Президента Узбекистана был создан Национальный институт эстрадного искусства имени Батыра Закирова. Теперь планируется создание его памяти артиста, учреждение стипендии и проведение международного конкурса эстрадного искусства имени Батыра Закирова. Лучшие выпускники бакалавриата института ежегодно будут направляться на магистратуру за рубеж, также будет оказываться поддержка участию талантливых студентов в престижных международных конкурсах.
В ходе поездки в Андижанскую область Президент также выступил с инициативой увековечения памяти народного артиста Шерали Джураева. Так, на базе специализированной школы искусств в Андижане будет создана Высшая школа музыки и искусств имени Шерали Джураева. Ежегодно будет проводиться телевизионный конкурс национальной песни его имени.
В высшей школе будет создана научно-творческая лаборатория и сформирован золотой фонд песен Шерали Джураева. Также планируется открытие современной студии звукозаписи и видеосъемки, которой смогут на льготной основе пользоваться талантливые молодые исполнители.
Сегодня в стране действуют Государственный симфонический оркестр Узбекистана и 8 профессиональных оркестров в составе филармонии. Однако их деятельность ограничивается Ташкентом и республиканскими мероприятиями.
В связи с этим принято решение о поэтапной организации таких оркестров в регионах. В частности, в Ферганской области будет создан оркестр народных инструментов и симфонический оркестр. Они будут полностью обеспечены необходимыми музыкальными инструментами, звуковым и световым оборудованием, сценическими костюмами и другим инвентарём.
Глава государства подчеркнул необходимость доведения лучших произведений национального и мирового искусства до широкой аудитории и организации гастрольных туров по районам и городам страны.
В Узбекистане с его богатым и разнообразным культурным наследием имеются широкие возможности для развития креативной экономики. Сегодня в этой сфере действуют 14 тысяч предприятий, где занято почти 100 тысяч человек. В ближайшие пять лет планируется удвоить объемы креативной экономики и довести ее долю в валовом внутреннем продукте до 5 процентов.
В прошлом году был принят закон, регулирующий эту сферу. В Ташкенте прошла четвертая Всемирная конференция по креативной экономике. Налажено широкое сотрудничество с международными организациями, такими как ЮНЕСКО, ЮНКТАД, Всемирная организация интеллектуальной собственности, а также с государствами, включая Францию, Италию, Индонезию, Саудовскую Аравию и Катар.
Одним из крупнейших направлений креативной индустрии является ремесленничество. На презентации были рассмотрены предложения по дальнейшему развитию этой сферы.
В частности, совместно с британским Королевским фондом планируется создание академической платформы в городе Ташкенте. На ее базе будет организована подготовка магистров, проведение исследований и внедрение учебных пособий. Постепенно к платформе планируется подключить более 3 тысяч талантливых ремесленников. В перспективе она будет преобразована в полноценную школу прикладных искусств.
В 2023 году Бухара была включена в Сеть креативных городов ЮНЕСКО по направлению «Ремесла и народное искусство». В этом древнем городе в 36 направлениях творят 2 тысячи мастеров.
В период с сентября по ноябрь в Бухаре впервые будет проведена биеннале современного искусства, в которой примут участие 70 известных художников из 40 стран.
Еще один перспективный регион в сфере туризма — Каракалпакстан. Сегодня там около 2 тысяч молодых людей профессионально занимаются народными промыслами, еще многие стремятся освоить ремесла.
В связи с этим планируется трансформация парка «Истиклол» в городе Нукусе в креативный кластер, в рамках которого будет создана Аральская школа – образовательное пространство для ремесленников и дизайнеров, сочетающее традиционные знания с инновационными подходами.
Ответственным лицам даны указания по качественной реализации предложений и проведения запланированных мероприятий на высоком организационном уровне.