Президент Шавкат Мирзиёев 21 апрель куни мактаб таълими сифатини ошириш ҳамда педагоглар тайёрлаш тизимини такомиллаштиришга оид тақдимот билан танишди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида таълим тизими ислоҳотлари устувор йўналишлардан бири этиб белгиланган. Бу йилги давлат дастурида ҳам мактабларда шароитларни яхшилаш, ёш авлодни билимли этиб тарбиялаш бўйича кўплаб вазифалар қўйилган.
Бу, кўп жиҳатдан, ўқитувчиларнинг билим ва малакасига боғлиқ. Юртимизда 15 та давлат ва 61 та нодавлат олийгоҳда педагогика йўналиши бор. Лекин улардаги илмий салоҳият атиги 40 фоиз атрофида.
Қабулларнинг катта қисмини ижтимоий йўналишлар ташкил этади. Аниқ ва табиий фанлар бўйича педагоглар тайёрлаш жуда кам. Талабаларнинг 40 фоизи сиртқи таълимда ўқияпти.
Шу боис Тошкент давлат педагогика университетини трансформация қилиб, Ўзбекистон миллий педагогика университетини ташкил этиш, келажак педагоглари лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилмоқда. Университет барча ҳудудлардаги педагогика институтлари учун таянч олийгоҳ бўлади.
“Янги Ўзбекистон” университетида 40 дан зиёд чет эллик ўқитувчилар ва 30 нафар ватандош зиёлиларимиз фаолият юритмоқда. Талабалар ўзларининг турли йўналишлардаги лойиҳаларига жами 24,3 миллиард сўмлик грантлар жалб қилган. Бу салоҳиятдан фойдаланиб, университетда муҳандислик, рақамли технологиялар, сунъий интеллект, тиббиёт каби замонавий соҳаларда мутахассислар тайёрлашни ривожлантириш, янги лабораториялар очиш режалари тақдимот қилинди.
Шунингдек, олийгоҳда илм-фан, таълим ва амалиёт интеграциясини таъминлаш мақсадида Германиянинг илғор тажрибасидан фойдаланган ҳолда замонавий университет клиникасини ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Таълим сифатини аниқлашда ҳам халқаро услублар жорий этилмоқда. Бу йил 233 та мактабдаги 9 минг нафар 15 ёшли ўқувчининг билими “PISA” халқаро дастури орқали баҳоланади.
Ҳозирги кунда 2 мингта мактаб юқори юклама билан ишлаяпти. Бу йил бюджет ҳисобидан 112 мингта янги ўқувчи ўрни ташкил этилади. Аҳоли ўсиши ҳисобига, мактабларга эҳтиёж ҳам ортиб боради. Шу боис Ислом тараққиёт банкидан 200 миллион доллар жалб этиб, ҳудудларда 58 та замонавий мактаб қурилиши режалаштирилган.
Таҳлилларга кўра, мактаб ёшидаги болаларнинг 80 фоизи интернет ва ижтимоий тармоқларда фаол. Уларни зарарли ахборотлардан ҳимоя қилиш бўйича муайян ишлар олиб борилаяпти. Лекин, ёшлар таълим-тарбиясига кучли таъсир кўрсатадиган, қизиқарли миллий контентлар яратаётган ижодкорлар саноқли.
Шулардан келиб чиқиб, болаларга хавфсиз ахборот муҳитини яратиш, миллий контентларни кўпайтириш, ижодкорларни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 апреля ознакомился с презентацией о мерах по повышению качества школьного образования и совершенствованию системы подготовки педагогических кадров.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» реформирование системы образования определено одним из приоритетных направлений. В государственной программе на текущий год также обозначен широкий круг задач по улучшению условий в школах и воспитанию образованного молодого поколения.
Реализация этих целей в значительной степени зависит от уровня знаний и профессиональной подготовки учителей. Сегодня в стране действует 15 государственных и 61 негосударственное высшее учебное заведение с педагогическим профилем. Однако научный потенциал этих учреждений составляет лишь около 40 процентов.
Большая часть направлений обучения приходится на социальные специальности, в то время как подготовка учителей по точным и естественным наукам остается на низком уровне. Кроме того, 40 процентов студентов обучаются в заочной форме.
В связи с этим планируется трансформация Ташкентского государственного педагогического университета и создание Национального педагогического университета Узбекистана, а также реализация проекта «Учителя будущего».
В Университете «Новый Узбекистан» в настоящее время работают более 40 иностранных преподавателей и 30 высококвалифицированных соотечественников, приглашенных из-за рубежа. Различные проекты студентов привлекли 24,3 миллиарда сумов грантов. С использованием их потенциала будет усилена подготовка специалистов в современных областях, таких как инженерия, цифровые технологии, искусственный интеллект и медицина, с открытием новых лабораторий.
Также в целях обеспечения интеграции науки, образования и практики в вузе планируется создание современной университетской клиники с использованием передового немецкого опыта.
Для оценки качества образования внедряются международные методики. В этом году знания 9 тысяч 15-летних учащихся из 233 школ будут проверены в рамках международной программы PISA.
В настоящее время две тысячи школ работают с высокой нагрузкой. За счет бюджетных средств в текущем году будут созданы 112 тысяч новых ученических мест. В связи с ростом численности населения спрос на школы продолжает расти. В этой связи планируется привлечь 200 миллионов долларов от Исламского банка развития и построить 58 современных школ в регионах.
По результатам анализа, около 80 процентов школьников активно пользуются интернетом и социальными сетями. Хотя принимаются меры по защите детей от вредной информации, авторов, создающих интересный и воспитательный национальный контент, сегодня крайне мало.
В этой связи были даны поручения по созданию безопасной информационной среды для детей, увеличению объема национального контента и поддержке талантливых авторов.