Диний ташкилотни рўйхатдан ўтказиш электрон тизим орқали амалга оширилади
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 2021 йил 4 май куни бўлиб ўтган навбатдаги мажлисида халқ вакиллари “Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида”ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқдилар.
Кейинги йилларда мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётининг барча йўналишларида амалга оширилаётган туб ислоҳотлар бир неча йиллар аввал жорий этилган, ҳозирда эса қатор жиҳатлари билан замон талабларига мослаштирилиши тақозо этилаётган нормаларни қайта кўриб чиқишни кун тартибга қўймоқда. Мазкур қонунга депутатларимиз шу нуқтаи назардан ёндошиб, унга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишга қарор қилдилар.
Шу тариқа қонунда виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисидаги қонун ҳужжатларини қўллашда мавҳум бўлган айрим диний атамаларга ойдинлик киритиш, диний ташкилотларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятларини аниқ белгилаш орқали уларнинг эркин фаолиятини янада кафолатлаш, диний ташкилотни тузиш ва давлат рўйхатидан ўтказиш тартибини соддалаштириш, уни давлат рўйхатидан ўтказишда рад этиш асосларини аниқ кўрсатиш, бу соҳада тегишли давлат органларининг ваколатларини белгилаш, диний ташкилотни тугатиш, диний ташкилотларнинг ўтказилиши режалаштирилган тадбирлари ҳақида хабардор қилиш, диний мазмундаги материалларни тайёрлаш, олиб кириш, тарқатиш ва уларни давлат диншунослик экспертизасидан ўтказиш тартиблари каби нормалар ўз аксини топмоқда.
Қонун лойиҳасини маромига етказиш жараёнида депутатлар жамоатчиликдан келиб тушган таклифларни ҳам атрофлича ўрганиб, уларнинг аксариятини лойиҳадаги нормаларга сингдирдилар.
Лойиҳада диний ташкилотни рўйхатдан ўтказиш электрон тизим орқали амалга оширилиши ҳам белгиланмоқда. Бу эса, ортиқча овворагарчиликларнинг олдини олишда муҳим омил бўлади. Шунингдек, қайта ташкил этиш йўли билан тузилган диний ташкилотни рўйхатдан ўтказиш масаласига аниқлик киритилиб, уни амалга оширишнинг тартиб-таомиллари аниқ белгилаб берилмоқда.
Шу билан бирга, диний ташкилотни рўйхатга олиш учун мурожаат – у олинган кундан эътиборан бир ой муддат ичида, диний ташкилотни қайта рўйхатдан ўтказиш учун мурожаат – у олинган кундан эътиборан ўн беш кунлик муддат ичида кўриб чиқилиши белгиланмоқда. Бундан ташқари, амалдаги қонунда диний ташкилотни рўйхатга олишни рад этиш ҳаволаки норма асосида белгиланган бўлса, янги қонунда рўйхатга олишни рад этиш асослари аниқ санаб ўтилган.
Депутатларнинг таъкидлашича, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар соҳасидаги муносабатларни тартибга солинишини янада такомиллаштиришга, диний ташкилотларни тузиш ва уларни давлат рўйхатидан ўтказиш, қайта рўйхатдан ўтказиш бўйича нормаларни соддалаштиришга, диний ташкилотларнинг ҳуқуқ ва бурчлари билан боғлиқ муносабатларни тартибга солувчи ҳуқуқий асосларнинг аниқ белгилаб қўйилишига хизмат қилади.

Регистрация религиозной организации будет осуществляется через электронную систему
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса, проведенном 4 мая 2021 года, депутаты рассмотрели во втором чтении законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О свободе совести и религиозных организациях».
В последние годы осуществляемые коренные реформы во всех сферах общественно-политической жизни нашей страны были внедрены несколько лет назад. В настоящее время на повестке дня стоит пересмотреть нормы, которые необходимо адаптировать к современным требованиям во многих отношениях. Исходя из этого, депутатами решено внести изменений и дополнений в данный закон.
Таким образом, закон отражает такие нормы, как уточнение некоторых религиозных терминологий, являющихся неясными при применении законодательства, обеспечение гарантий деятельности религиозных организаций путем закрепления основных прав и обязанностей религиозных организаций, упрощение порядка регистрации, закрепление правовых основ при отказе в регистрации религиозной организации, определение полномочий уполномоченных государственных органов, порядка ликвидации религиозной организации, уведомления о запланированных мероприятиях религиозной организации, а также осуществления деятельности в сфере изготовления, ввоза и распространения материалов религиозного содержания.
В процессе доработки законопроекта депутаты тщательно изучили поступившие от общественности предложения и большинство из них интегрировали в нормы проекта.
Проект также определяет регистрацию религиозной организации через электронную систему. Это будет важным фактором предупреждения лишней траты времени. Также уточняется вопрос регистрации религиозной организации, созданной путем реорганизации, и четко определяются процедуры ее осуществления.
Вместе с тем, определяется рассмотрение документов для регистрации религиозной организации — в месячный срок со дня получения обращения, для перерегистрации религиозной организации — в пятнадцатидневный срок со дня получения обращения. Кроме того, если в действующем законе отказ в регистрации религиозной организации устанавливается как отсылочная норма, то в новом законе четко перечислены основания для отказа в регистрации религиозной организации.
По мнению депутатов, принятие законопроекта послужит к совершенствованию отношений в сфере свободы совести и религиозных организациях, упрощение порядка регистрации и перерегистрации религиозных организаций путем закрепления их основных прав и обязанностей.