2020 йил 7 ноябрда Бухоро шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази, ҳамда Олий суд, АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID), БМТ Тараққиёт дастурининг “Ўзбекистонда қонун устуворлиги йўлида ҳамкорлик” қўшма лойиҳаси, ЕҲҲТнинг Ўзбекистондаги лойихалари мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда ташкил этилган “Гендер тенгликни таъминлашда суд тизимининг ўрни” мавзусида амалий семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда гендер балансга эришиш ҳамда миллий суд тизимида гендер жиҳатларни қамраб олган йўл харитасини жорий этиш каби масалалар муҳокама қилинди.
Семинарда кириш сўзлари билан Ўзбекстон Республикаси Олий суди раисичининг биринчи ўринбосари Р. Махмудова, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Д. Муратова чиқдилар.
Гендер компонентларини суд тизимига жорий қилишда қўлланиладиган халқаро андозалар ва амалиёт ўрганилди. Одил судловни амалага оширишда гендер тенгликни таъминланишини кафолатлаш, гендер тенгликни таъминлаш ва гендер дискриминацияни бартараф этишда судьяларнинг ўрни, аёлларнинг одил судловга эришиш даражасини ошириш ва суд тизимида аёллар иштирокини янада кўпайтириш бўйича Ўзбекистон тажрибаси каби масалаларга алоҳида урғу берилди.
Семинарда “Аёлларнинг одил судловга эришиш даражасини ошириш: энг яхши халқаро тажриба ва миллий амалиёт”, “Суд тизимида аёл-судьялар сонини ошириш бўйича хорижий тажрибани ўрганиб чиқиш”, “Аёллар ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш соҳасида судлар фаолияти самарадорлигини баҳолаш учун гендер индикаторларни ишлаб чиқиш ва жорий этиш”, шунингдек, “Суд тизимида гендер тенгликни таъминлаш бўйича Йўл харитаси лойиҳаси” мавзуларида таҳлилий тадқиқотлар тақдим қилинди.
Тадбирда таъкидлаганидек, 2017 йилда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантиришга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясида давлатимизни халқаро майдондаги имиджини оширишга алоҳида урғу берилган. Бу йўналишда бошқа муҳим вазифалар билан бир қаторда мамлакатимиз томонидан қабул қилинган халқаро конвенциялар ва шартномалар, БМТнинг инсон хуқуқлари бўйича устав органлари ва шартномавий органларининг тавсияларидан келиб чиққан ҳолда ҳукуматнинг халқаро-ҳуқуқий мажбуриятларни амалга оширишга қаратилган чора-тадбирлари қабул қилинишини ҳам назарда тутади.
Ўзбекистон Барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни қабул қилиш орқали Барқарор ривожланиш мақсадлари тарафдори эканлигини тасдиқлади. Мазкур ҳужжатнинг 5-мақсади «Гендер тенгликни таъминлаш ва барча хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш»га, 16-мақсад эса «Барқарор ривожланиш мақсадлари йўлида тинчликсевар ва очиқ жамиятлар барпо этилишига кўмаклашиш, барча учун одил судлов имкониятидан фойдаланишни таъминлаш ва барча даражаларда самарали, ҳисобдор ва кенг иштирокка асосланган муассасаларни ташкил этиш»га бағишланган.
2019 йилда дискриминация ёки тазйиққа учраганда судга мурожаат қилишни кўзда тутадиган Ўзбекистон Республикасининг «Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида» ҳамда «Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида»ги Қонунлари қабул қилинди.
Семинарда Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси, Олий суд, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ, Тошкент давлат юридик университети вакиллари ҳамда Бухоро вилоятидаги судлар судьялари ва суд ходимлари иштирок этишди.

Роль судебной системы в обеспечении гендерного равенства
7 ноября 2020 года в городе Бухаре состоялся практический семинар «Роль судебной системы в обеспечении гендерного равенства», организованный Верховным судом Республики Узбекистан, Комитетом по вопросам женщин и гендерного равенства Сената Олий Мажлиса, Национальным центром по правам человека совместно с проектом Верховного суда, Агентства США по международному развитию (USAID), Программы развития ООН «Партнерство в сфере верховенства закона в Узбекистане» и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане. В ходе мероприятия обсуждены вопросы достижения гендерного баланса и проект дорожной карты по учету гендерной проблематики в национальной судебной системе.
С приветственным словом в адрес участников семинара выступила первый заместитель Председателя Верховного суда Республики Узбекистан Р.Махмудова, заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратова.
Рассмотрены международные стандарты и практики, используемые для интеграции гендерных компонентов в системы правосудия. Отдельное внимание уделено таким вопросам, как необходимость обеспечение гарантирующего доступность правосудия гендерного равенства при отправлении правосудия, роль судей в обеспечении гендерного равенства и преодоления гендерной дискриминации, особый опыт Узбекистана в повышении уровня доступа женщин к правосудию и представленности женщин в судебной системе Узбекистана.
На семинаре были презентованы аналитические исследования «Повышение доступности правосудия для женщин: лучший мировой опыт и национальная практика», «Обзор зарубежного опыта по повышению представленности женщин в судебных системах», «Разработка и внедрение гендерных индикаторов для оценки эффективности деятельности судебных органов в сфере обеспечения и защиты прав женщин», а также проект дорожной карты по обеспечению гендерного равенства в судебной системе.
Выступившие докладчики подчеркнули, что в принятой в 2017 году Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан предусмотрено улучшение имиджа государства на международной арене. В числе прочего означенное направление подразумевает принятие правительством Республики Узбекистан мер по выполнению международно-правовых обязательств, принятых страной в рамках международных конвенций и договоров, а также рекомендаций договорных органов ООН по правам человека.
Узбекистан подтвердил приверженность Целям устойчивого развития посредством принятия национальных целей устойчивого развития, в которых цель №5 предусматривает «обеспечение гендерного равенства и расширение прав и возможностей всех женщин и девочек», а цель №16 утверждает «содействие построению миролюбивого и открытого общества в интересах устойчивого развития, обеспечение доступа к правосудию для всех и создание эффективных, подотчетных и основанных на широком участии учреждений на всех уровнях».
В 2019 году были приняты Закон Республики Узбекистан «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и Закон Республики Узбекистан «О защите женщин от притеснения и насилия», предусматривающие право на обращение в суд в случае дискриминации или насилия.
В семинаре приняли участие представители Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства Сената Олий Мажлиса, Верховного суда, Национального центра по правам человека, Ташкентского государственного юридического университета, а также судьи и сотрудники судов в Бухарской области.