Замонавий қонунчилик мантиқан изчил ислоҳотларга мос бўлиши зарур
2021 йил 14 декабрь куни Тошкентда бўлиб ўтган “Замонавий конституционализм: миллий ва хорижий тажриба” мавзусидаги халқаро конференцияда давр талаблари, ислоҳотлар шиддати ва изчиллиги ҳамда инсонлар эҳтиёжлари тақозоси асосида қонунларни, шу жумладан, Конституцияни такомиллаштириш борасидаги халқаро тажриба ҳақида сўз борди.
Анжуман Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Барқарор ривожланиш маркази ҳамда Давлат ва ҳуқуқ институти томонидан Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси кўмагида ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, давлат идоралари ва фуқаролик жамияти институтлари, сиёсий партиялар, мамлакатнинг академик ҳамжамияти вакиллари, шунингдек, чет эллик олим ва экспертлар, халқаро ташкилотлар ва чет эл дипломатик корпуси вакиллари иштирок этди.
Анжумандан кўзланган мақсад – ҳозирги даврда турли мамлакатларда конституционализмнинг ривожланиш тенденцияларини аниқлаш ва таҳлил қилиш, бу борадаги илғор миллий ва халқаро тажрибани қиёсий ўрганишдан иборат.
Конференция иштирокчилари мамлакатимизнинг Асосий қонунини жамиятдаги реал воқеликка, шиддатли демократик ислоҳотлар мантиғига мослаштириш, шу негизда Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси учун мустаҳқам ҳуқуқий пойдевор яратиш масалалари бўйича атрофлича фикр алмашдилар. Айниқаса, ҳар қандай демократик ислоҳотлар мустаҳкам конституциявий-ҳуқуқий асосга эга бўлсагина бардавом ва самарали бўлиши алоҳида таъкидланди.
Жаҳон тажрибаси сиёсий, ижтимоий, иқтисодий, ҳуқуқий, маънавий-маърифий ва бошқа соҳалардаги ислоҳотларнинг ўзаро мутаносиблиги таъминланмаганлиги ҳамда бир-биридан ортда қолиши турли инқирозларга олиб келишини кўрсатмоқда. Қолаверса, мавжуд конституциявий-ҳуқуқий асос, адолатли фуқаролик жамиятининг ривожланиш ҳолати, фуқароларнинг сиёсий-ҳуқуқий онги ва маданияти даражаси демократик ислоҳотлар шиддатига тайёр эмаслиги мамлакатнинг модернизация жараёнларига тўсиқ бўлиши мумкин.
Шунинг учун Конституция ва қонунлар давр шиддати ва талаби, ислоҳотлар ва халқ эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда, доимий равишда такомиллаштириб борилади. Бугун дунёда ҳеч бир Конституция илк қабул қилинган таҳририда сақланиб қолмаган. Биргина XXI асрда дунёнинг 90 га яқин давлатида конституциявий ислоҳотлар муваффақиятли амалга оширилди, 57 тасида янги Конституция қабул қилинди.
Халқаро конференция иштирокчилари таъкидлаганларидек, турли мамлакатлардаги конституциявий ўзгаришлар, асосан, ташқи ҳамда ички таҳдид ва хатарларни инобатга олиб, уларга жавоб беришга қаратилганлиги билан ўзаро ўхшашдир. Замонавий конституциялар бундан юз йил олдин унчалик кўзга ташланмаган янгидан-янги – атроф-муҳит, гендер тенглиги, инсон, айниқса, ногиронлиги бўлган шахслар, келажак авлод ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш каби масалаларни қамраб олган.
Замонавий конституциялардан, шунингдек, ахборотлашган жамиятни шакллантириш, шахсий рақамли маълумотлар хавфсизлигини таъминлаш, илмий-технологик ва инновацион ривожланиш, тўғридан-тўғри электрон демократия ва халқ қонунчилик ташаббуслари унсурларини жорий этиш каби бошқа замонавий масалалар ҳам ўрин олган.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда Янги Ўзбекистонни барпо этиш, эркин ва адолатли фуқаролик жамиятини ривожлантиришшга қаратилган ўзаро боғлиқ ва моҳиятан бир-бирини тақозо этувчи туб демократик сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий-ҳуқуқий ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Ҳаракатлар стратегияси доирасида Конституциянинг 21 та моддасига 9 маротаба 32 та ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Шу билан бирга, глобаллашув, рақамлаштириш, иқлим ўзгариши ва жадал ўзгариб бораётган давр талаби асосида мамлакатни янада модернизация қилиш, тинчлик, барқарорлик ва миллий мустақилликни мустаҳкамлаш борасида ўта долзарб янги вазифалар кун тартибига қўйилмоқда.
Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясида мамлакатни модернизация қилишнинг етти йўналиши бўйича 50 дан ортиқ кодекс, қонун, стратегия, концепция ва дастурлар қабул қилиниши зарурлиги кўзда тутилгани, 100 дан ортиқ бошқа ташаббуслар илгари сурилгани ҳам буни яққол тасдиқлайди.
Тараққиёт стратегиясида қонунчилик, ҳуқуқий тафаккур ва ҳуқуқни қўллаш тизими, жамиятнинг сиёсий ва ҳуқуқий онги умуминсоний қадриятлар ва барқарор ривожланиш тамойилларига йўналтирилгани жуда муҳим. Шу боис халқаро анжуманда, кенг жамоатчилик хоҳиш-иродасини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон Президенти Асосий қонунни такомиллаштиришнинг 9 та йўналишини аниқ белгилаб бергани алоҳида эътироф этилди.
Бу асосий йўналишлар, биринчи навбатда, “Инсон қадри учун” деган устувор тамойилни тўлиқ амалга оширишга қаратилган. Бинобарин, инсон қадри, инсон шаъни учун қайғуриш дегани – фуқароларнинг тинч ва хавфсиз ҳаёти, асосий ҳуқуқ ва эркинликларини, муносиб турмуш шароитини таъминлаш ва замонавий инфратузилма барпо этиш, мамлакатнинг ҳар бир фуқароси учун малакали тиббий хизмат кўрсатиш, сифатли таълим, ижтимоий ҳимоя ва соғлом экологик муҳит яратиш демакдир.
Тараққиёт стратегиясида белгиланган “Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат” принципини ҳаётга татбиқ этиш бўйича конституциявий нормани мустаҳкамлаш масалаларига жиддий эътибор берилаётгани бежиз эмас. Жаҳон тажрибасига кўра, ижтимоий давлат – бу рақобатли бозор иқтисодиёти, турли пандемия ва эпидемиялар шароитида ўз фуқароларига маълум бир минимал фаровонликни кафолатлайдиган давлат, деганидир.
Анжуманда конституциявий ислоҳотлар жараёнида устувор даражада эътибор қаратиш лозим бўлган бир қатор долзарб масалалар, хусусан, инсоннинг иқтисодий ҳуқуқларини таъминлашнинг энг муҳим ва зарур шарти сифатида хусусий мулк, жумладан, ер ва фойдали қазилмалар дахлсизлиги ва ҳимояси тамойилларини амалга ошириш муаммолари атрофлича муҳокама этилди. Зеро, аксарият давлатлар конституцияларида хусусий мулк ҳуқуқи инсоннинг конституциявий ҳуқуқларидан бири сифатида эътироф этилади.
Халқаро конференция иштирокчиларининг фикрига кўра, ҳозирги вақтда кўпгина ривожланган давлатлар глобал иқлим ўзгаришларини ҳисобга олган ҳолда, ўз конституцияларига махсус экологик бўлимларни киритмоқда. Бу борада Франция, Россия ва Европадаги бошқа давлатларнинг ўз экологик хартияларини Конституциянинг таркибий қисмлари сифатида қабул қилиш борасидаги тажрибалари эътиборга моликдир.
Шу билан бирга, кўплаб давлатлар тўртинчи саноат инқилобига қадам қўяётган шароитда Ўзбекистоннинг рақобатбардошлигини амалда таъминлаш, шунингдек, ахборотлашган жамиятни шакллантириш мақсадида давлат томонидан ахборот технологиялари ва “рақамли конституциявий институтлар”дан фойдаланишни қўллаб-қувватлашнинг конституциявий-ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш масалаларини чуқур кўриб чиқиш зарур.

Современное законодательство должно соответствовать динамичности реформ
Международный опыт совершенствования законов, в том числе, Конституции, в зависимости от требований времени, интенсивности, динамичности реформ и потребностей людей обсужден в ходе международной конференции «Современный конституционализм: национальный и зарубежный опыт».
Конференция организована 14 декабря 2021 года Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Центром устойчивого развития, Институтом государства и права при поддержке Делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан.
На мероприятии приняли участие представители Олий Мажлиса, государственных органов, институтов гражданского общества, политических партий, академического сообщества Узбекистана, зарубежные ученые и эксперты, а также представители международных организаций и дипломатического корпуса.
Цель конференции – выявление современных тенденций в реализации конституционных реформ в различных странах мира, сравнительное изучение передового национального и международного опыта в этой сфере.
Участники обменялись мнениями по вопросам гармонизации Основного закона страны с современными реалиями развития общества и государства, с целью создания прочного правового фундамента Стратегии развития Нового Узбекистана.
Было отмечено, что любые демократические реформы будут устойчивыми и эффективными только в том случае, если они будут иметь прочную конституционно-правовую основу.
Как показывает международный опыт процессу модернизации в стране могут препятствовать несбалансированность реформ в политической, социальной, экономической, правовой и других сферах, а также несоответствие существующей конституционно-правовой базы и уровня развитости гражданского общества интенсивности демократических реформ.
В этой связи Конституция и законы постоянно совершенствуются в зависимости от требований самого времени, в котором мы живем, а также интенсивности, динамичности реформ и потребностей людей. В настоящее время в мире практически не осталось конституций в первоначальной редакции. Только в XXI веке около 90 стран мира успешно осуществили конституционные реформы, 57 - приняли новые конституции.
Участники конференции особо отметили, что конституционные изменения во всех странах объединяет то, что они выступают ответом на внешние и внутренние вызовы для государства. Более современные конституции охватывают больше тем, включая в себя новые повестки, которые не были актуальны столетие назад, такие как экология, гендерное равенство, защита прав, свобод и законных интересов человека, особенно лиц с инвалидностью, подрастающего поколения, а также формирование информационного общества, безопасность цифровых данных, научно-технологическое и инновационное развитие, внедрение элементов прямой электронной демократии и народной законодательной инициативы и т.д.
В нашей стране за последние годы осуществляются коренные взаимообусловленные демократические, политические, экономические, правовые реформы, направленные на построение Нового Узбекистана. В рамках Стратегии действий 9 раз вносились 32 изменения и дополнения в 21 статью Конституции.
Вместе с тем, эпоха глобализации, цифровизации, изменения климата и стремительно меняющаяся жизнь ставят все новые задачи по дальнейшей модернизации страны, что нашло отражение в Стратегии развития Нового Узбекистана. В соответствии с этим предусматривается принятие более 50 кодексов, законов, стратегий, концепций и программ, выдвинуты свыше 100 других инициатив по семи направлениям модернизации страны.
Учитывая мнение общества, продолжается процесс конституционного и правового реформирования, в частности, реформа Основного закона в 9 направлениях, обозначенных Президентом страны.
Это, в первую очередь, касается полного воплощения в жизнь приоритетного принципа «Во имя чести и достоинства человека», подразумевающего обеспечение мирной и безопасной жизни, фундаментальных прав и свобод граждан, создание достойных условий жизни и современной инфраструктуры, квалифицированное медицинское обслуживание, качественное образование, социальную защиту и здоровую экологическую среду для каждого жителя страны.
В Стратегии развития особое внимание уделяется вопросам закрепления конституционной нормы о реализации принципа «Новый Узбекистан – социальное государство», то есть такого государства, которое гарантирует своим гражданам определенный минимум благосостояния, в условиях жесткой рыночной экономики, различных пандемий и эпидемий.
На конференции обсужден ряд вопросов, которым следует уделить приоритетное внимание в процессе конституционной реформы, в частности, реализация принципов неприкосновенности и защиты частной собственности, в том числе, на землю и полезные ископаемые. Как отмечалось, большинством конституций в мире, права частной собственности закреплены в качестве одного из конституционных прав человека.
Также обсужден опыт стран, которыми в свои конституции введены специальные экологические разделы. Так в России, Франции и ряде других стран Европы в качестве составных частей Конституции приняты экологические хартии.
Для Узбекистана также важен опыт усиления конституционно-правовых основ государственной поддержки использования информационных технологий и «институтов цифрового конституционализма». Это важно в целях обеспечения конкурентоспособности Узбекистана в условиях, когда многие страны входят в четвертую промышленную революцию, а также для развития институтов информационного общества.