БМТ Махсус маърузачиси – Оролбўйида
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Мурат Камалов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачиси Фионулла Ни Аолайнни қабул қилди.
Учрашувда Жўқорғи Кенгес Раиси меҳмонларни Оролбўйига ташрифи билан қутлаб, сўнгги йилларда Президентимиз томонидан Янги Ўзбекистонда демократик ислоҳотларни амалга ошириш жараёнида энг аввало инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, манфаатларини таъминлаш, аҳолининг фикр ва дардларини тинглаш, муаммоларини бартараф этиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Ўз навбатида БМТнинг махсус маърузачиси Фионулла Ни Аолайн Ўзбекистонда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, айниқса, йўлдан адашган, хорижий давлатларда ҳуқуқлари бузилган инсонларни, бунда биринчи навбатда хотин-қизлар ва болаларни Ватанга қайтариш борасида олиб борилаётган ишларни юқори баҳолади.
Қабулда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш борасида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича ўзаро фикр алмашилди.

Специальный докладчик ООН – в Приаралье
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Муар Камалов принял Спецального докладчика ООН по вопросам поощрения и защиты прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнулу Ни Аолайн.
На встрече Председатель Жокаргы Кенеса попривествовал гостей с прибытием в Приаралье и отметил, что в последние годы Президентом нашей страны в процессе реализации демократических реформ в Новом Узбекистане проводится широкомасштабная работа по защите прав и свобод человека, обеспечению его интересов, заслушиванию мнений и проблем населения, а также по их решению.
В свою очередь специальный докладчик ООН Фионнула Ни Аолайн дала высокую оценку работе, проводимой в Узбекистане по обеспечению прав и свобод человека, особенно по оказанию поддержки гражданам, права которых были нарушены в зарубежных государствах, возвращению их на Родину, в первую очередь женщин и детей, оказавшихся в сложной ситуации.