Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 апрель куни Парламентлараро иттифоқнинг ушбу нуфузли тузилма раиси Тулия Эксон ва бош котиби Мартин Чунгонгдан иборат делегациясини қабул қилди.
Парламентлараро иттифоқнинг юқори даражали вакиллари давлатимиз раҳбарини Тошкент шаҳрида ташкилотнинг юбилей Ассамблеяси муваффақиятли ташкил этилгани ҳамда унинг ялпи мажлисида дастурий нутқ сўзлагани билан самимий қутладилар.
Бундай кенг кўламли форумнинг Ўзбекистонда ўтказилаётгани ва илгари сурилган ташаббуслар тўлиқ қўллаб-қувватлангани Янги Ўзбекистондаги ортга қайтмас ислоҳотлар, айниқса, парламентаризмни ривожлантириш борасидаги натижаларнинг халқаро эътирофи экани таъкидланди.
Иттифоқ билан ҳамкорлик юксак даражага чиқиб, самарали тус олгани мамнуният билан қайд этилди.
Кейинги йилларда биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан Бухоро шаҳрида Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича парламентлараро форум ҳамда Тошкент шаҳрида парламентлар аёл раҳбарларининг 14-саммити ташкил этилди.
Бундан ташқари, БМТ Бош Ассамблеясининг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентлар ролини кучайтириш тўғрисидаги махсус резолюцияси қабул қилинди.
Суҳбат чоғида мамлакатлар ва халқлар ўртасида тинчлик ва конструктив мулоқотни мустаҳкамлаш, "яшил" тараққиёт ва сунъий интеллект соҳасида қонун ижодкорлигини кенгайтириш, хотин-қизлар ва ёшларни парламент фаолиятига янада кўпроқ жалб этиш бўйича дастурларни амалга оширишда парламент дипломатиясининг аҳамияти қайд этилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти ҳамкорликни ривожлантириш ва парламент дипломатиясини самарали илгари суришга қўшган катта ҳиссаси учун Парламентлараро иттифоқ бош котиби Мартин Чунгонгни "Дўстлик" ордени билан тақдирлади.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон 2017 йилда Иттифоқ ишидаги иштирокини қайта тиклади ва бугунги кунда унинг ижро этувчи тузилмаларида тўлақонли қатнашмоқда.

Президент Узбекистана отметил важные результаты плодотворного сотрудничества с Межпарламентским союзом
7 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Межпарламентского союза в составе председателя этой авторитетной структуры Тулии Эксон и генерального секретаря Мартина Чунгонга.
Высокие представители Межпарламентского союза искренне поздравили главу нашего государства с успешной организацией юбилейной Ассамблеи Союза в города Ташкенте и программным выступлением на его пленарном заседании.
Подчеркнуто, что проведение такого масштабного форума в Узбекистане и полная поддержка выдвинутых инициатив являются международным признанием результатов необратимых реформ в Новом Узбекистане, особенно в сфере развития парламентаризма.
С удовлетворением отмечен высочайший уровень и плодотворный характер взаимодействия с Союзом.
За последние годы совместными усилиями организованы межпарламентский Форум по Целям устойчивого развития в городе Бухаре и 14-й Саммит женщин-лидеров парламентов в городе Ташкенте.
Кроме того, была принята специальная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН об усилении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития.
В ходе беседы была отмечена важность парламентской дипломатии в укреплении мира и конструктивного диалога между странами и народами, расширения законотворческой деятельности в области «зеленого» развития и искусственного интеллекта, реализации программ по повышению вовлеченности женщин и молодежи в парламентскую деятельность.
В заключение встречи за большой вклад в развитие сотрудничества и эффективное продвижение задач парламентской дипломатии Президент Узбекистана лично наградил Генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга орденом «Дўстлик».
Следует отметить, что в 2017 году Узбекистан возобновил участие в работе Союза и сегодня полноценно представлен в его исполнительных структурах.