“Янги Ўзбекистон ёшлари – 2030” стратегияси амалга оширилади
Президент Шавкат Мирзиёев “Янги Ўзбекистон ёшлари – 2030” стратегияси лойиҳаси юзасидан тақдимот билан танишди.
Бу мамлакатимизда ёшларга оид қабул қилинаётган биринчи яхлит стратегия бўлиб, Янги Ўзбекистонни барпо этишда ёшларнинг ўрни ва салоҳиятини янада тўлиқ рўёбга чиқаришга қаратилган.
Бугунги кунда юртимиз аҳолиси 38 миллион нафарни ташкил этаётган бўлса, шундан 9,5 миллиони ёки қарийб 25 фоизи 14-30 ёшдаги йигит-қизлардир. Ҳар йили 270 мингта ёш оила шаклланмоқда. Ана шу демографик омил ёшлар сиёсатига узоқ муддатли ва тизимли ёндашувни талаб этмоқда.
Стратегияда ёшлар бандлигини таъминлаш ва тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, сифатли ва инклюзив таълимни ривожлантириш, хорижий тилларни оммалаштириш ва касбий таълимни кенгайтириш, меҳнат бозорини рағбатлантириш ҳамда ёш оилаларни қўллаб-қувватлаш, маданий, жисмоний ва маърифий ривожланишни кучайтириш, волонтёрлик ҳаракатини кенг ёйиш, ёшлар саломатлигини мустаҳкамлаш, шунингдек, очиқлик ва иштирок механизмларини кенгайтириш каби устувор йўналишлар белгиланган.
Тақдимотда 2030 йилга қадар эришилиши лозим бўлган асосий мақсадли кўрсаткичлар кўриб чиқилди. Хусусан, ҳар йили 600 минг нафар ёшнинг бандлигини таъминлаш, 2030 йилга қадар 900 минг ёшни волонтёрликка жалб этиш, ўқув марказлари сонини 90 мингтага етказиш, 450 минг нафар ёшнинг хорижий тиллар бўйича билимини B2 даражасига олиб чиқиш, ёшлар жиноятчилигини камайтириш, ҳар йили камида 10 мингта ёш оилани ипотека орқали қўллаб-қувватлаш каби вазифалар назарда тутилган. Таълим соҳасида ёшларнинг сифатли билим олиши, нодавлат таълим хизматларини қўллаб-қувватлаш, чекка ҳудудларда ўқув марказлари имкониятларини кенгайтириш, хорижий тилларни ўрганишни рағбатлантириш бўйича янги имтиёзлар назарда тутилган.
Жумладан, олис ва чекка ҳудудларда ўқув марказларини ташкил этишга 300 миллион сўмгача ссуда ажратиш, улар учун ижтимоий солиқни ва ўқитувчиларининг даромад солиғини 1 фоиз этиб белгилаш таклиф этилди. Шунингдек, B2 даражага эришган ёшлар учун хорижий паспорт расмийлаштириш учун божни, C1 даража ва тадбиркорлик ташаббуслари учун айрим давлат хизматлари тўловларини 50 фоизгача камайтириш таклиф қилинмоқда.
Стратегияда ёш оилаларни қўллаб-қувватлаш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Ипотека дастури орқали кредитнинг Марказий банк ставкаси юқори қисми қоплаб берилиши, шу тариқа уй-жой масаласида ёш оилаларга қўшимча енгиллик яратилиши белгиланмоқда.
Ижтимоий фаолликни ошириш мақсадида волонтёрлик жамғармасидан 100 миллион сўмгача грантлар ажратиш, фаол ёшларни давлат ташкилотларида пуллик амалиётга жалб қилиш, илғор ижодкорлар учун Президент мукофотини жорий этиш, шунингдек, китоб ва Book-кафелар жойлашган “Ёшлар кўчалари”ни ташкил қилиш режалаштирилган. Ёшлар инфратузилмасининг минимал стандартлари белгиланади, ҳар бир ҳудуддан “ёшлар туман-шаҳарлари” танлаб олиниб, ушбу стандартларни жорий этиш бўйича намуна яратилади.
Ёшлар саломатлигини мустаҳкамлаш, руҳий хавф омилларини қисқартириш, психологик кўмак тизимини кучайтириш масалалари ҳам стратегияда ўз аксини топган. Хусусан, руҳий хавф гуруҳига кирувчи ёшлар улушини 40 фоизга камайтириш, туну кун ишлайдиган психологик алоқа марказини ташкил этиш, спорт билан шуғулланувчи ёшлар улушини 25 фоизга ошириш назарда тутилмоқда.
Ёшлар сиёсатида очиқ мулоқот ва объектив таҳлил тизимини кучайтириш мақсадида Ёшлар муаммоларини ўрганиш ва истиқболли кадрларни тайёрлаш институти томонидан ёшларнинг эҳтиёжлари ва кутилмалари юзасидан ижтимоий сўровлар ўтказилиб, Миллий ёшлар индекси тузилади. Йигит-қизларнинг мурожаатлари билан ишлашга устувор аҳамият қаратилади. Ҳар пайшанба ёшлар билан мулоқотлар ўтказиб борилади.
Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш ҳам стратегиянинг муҳим йўналишларидан бири этиб белгиланган.
Шу мақсадда халқаро форумлар, глобал ташаббуслар, авлодлар мулоқоти, Халқаро ёшлар конгресси каби форматлар йўлга қўйилиши, 12 август – Халқаро ёшлар куни доирасида йирик тадбирлар ўтказилиши, 100 минг нафар ўзбекистонлик ёшларнинг халқаро дастурларда иштирокини таъминлаш режалаштирилган. Шунингдек, БМТ, Жаҳон банки, ЕТТБ каби тузилмалар билан “Junior Professional Officer” дастури доирасида халқаро ташкилотларда амалиётни ташкил этиш кўзда тутилган.
Стратегияни 2026-2027 йилларда амалга ошириш доирасида 7 та йўналиш бўйича 56 та лойиҳа амалга оширилади. Жумладан, “Янги авлод тадбиркорлари” дастурида Гарвард, Стэнфорд, MIT, Лондон бизнес мактаби каби нуфузли таълим муассасалари билан ҳамкорликда 20 минг ёшни ўқитиш, 1 мингта бизнес лойиҳасини саралаб олиш ва уларга 3 йилгача муддатга базавий ҳисоблаш миқдорининг 500 бараваригача ссуда бериш режалаштирилган. Ёш тадбиркорларга муҳандислик тармоқларига уланиш харажатларини қисман қоплаш тартиби ҳам жорий этилади.
Республика бўйича “Ўзбекистон ёшларни севади!” лойиҳаси, “Ҳаёт фест” ёшлар фестивали, “Talaba Fest” ва “Talaba Expo 2026” каби тадбирлар ўтказилади, Робототехника ассоциациясининг фаолияти қўллаб-қувватланади.
Давлатимиз раҳбари ёшлар масаласига доир барча ташаббус ва чоралар, энг аввало, ёш авлоднинг билимли, соғлом, ташаббускор ва ватанпарвар бўлиб камол топишига, уларнинг ҳаётда муносиб ўрин эгаллашига хизмат қилиши зарурлигини таъкидлади. Стратегияни самарали амалга ошириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.

Будет реализована стратегия “Молодежь Нового Узбекистана – 2030”
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проекта стратегии «Молодежь Нового Узбекистана – 2030».
Это первая в нашей стране всеобъемлющая стратегия в сфере молодежной политики, направленная на усиление роли и реализацию потенциала молодежи в процессе построения Нового Узбекистана.
На сегодняшний день численность населения нашей страны составляет 38 миллионов человек, из них 9,5 миллиона, или почти 25 процентов – это молодые люди в возрасте от 14 до 30 лет. Каждый год в стране создается около 270 тысяч молодых семей. Этот демографический фактор требует долгосрочного и системного подхода к молодежной политике.
В стратегии в качестве приоритетных определены такие направления, как обеспечение занятости молодежи и поддержка ее предпринимательской активности, развитие качественного и инклюзивного образования, популяризация иностранных языков и расширение профессионального обучения, стимулирование рынка труда и поддержка молодых семей. Особое внимание также уделено усилению культурного, физического и интеллектуального развития, расширению масштабов волонтерского движения, укреплению здоровья молодежи, а также развитию механизмов открытости и вовлечённости.
В ходе презентации рассмотрены ключевые целевые показатели, которых планируется достичь до 2030 года. В частности, предусматривается ежегодно обеспечивать занятость 600 тысяч молодых людей, привлечь к волонтерской деятельности 900 тысяч человек до 2030 года, увеличить число учебных центров до 90 тысяч, поднять уровень владения иностранными языками до уровня B2 у 450 тысяч молодых людей, снизить уровень молодежной преступности, а также ежегодно оказывать ипотечную поддержку не менее 10 тысячам молодых семей.
В сфере образования предусмотрены новые льготы, направленные на обеспечение качественного образования для молодежи, поддержку негосударственных образовательных услуг, расширение возможностей учебных центров в отдаленных районах и поощрение изучения иностранных языков.
В частности, предложено выделять ссуды до 300 миллионов сумов на создание учебных центров в отдаленных и труднодоступных районах, установить для них ставку социального налога и подоходного налога их преподавателей на уровне 1 процента. Кроме того, для молодежи с уровнем владения языком B2 предлагается отменить государственную пошлину за оформление заграничного паспорта, а для обладателей уровня C1 и инициаторов предпринимательских проектов – снизить отдельные государственные сборы до 50 процентов.
В стратегии особое внимание уделено поддержке молодых семей. В рамках ипотечной программы намечено компенсировать часть процентной ставки по кредиту, превышающей базовую ставку Центрального банка, и таким образом создать дополнительные удобства молодым семьям в решении жилищного вопроса.
Для повышения социальной активности молодежи планируется выделять гранты до 100 миллионов сумов из Фонда поддержки волонтерства, привлекать активных молодых людей к оплачиваемым стажировкам в государственных организациях, учредить Президентскую премию для творческой молодежи, а также создать «Улицы молодёжи» с книжными магазинами и бук-кафе. Кроме того, будут установлены минимальные стандарты молодежной инфраструктуры. Эти стандарты будут образцово внедрены в «молодежных районах и городах», выбранных в каждом регионе.
В стратегии также отражены вопросы укрепления здоровья молодежи, снижения рисков психологическому здоровью и усиления системы психологической поддержки. В частности, предусматривается сокращение доли молодых людей, входящих в группу психологического риска, на 40 процентов, создание круглосуточного центра психологической помощи, а также увеличение доли молодежи, регулярно занимающейся спортом, на 25 процентов.
В целях усиления системы открытого диалога и объективного анализа в молодежной политике Институтом изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров будут проводиться социологические опросы на предмет потребностей и ожиданий молодежи, на основе которых будет сформирован Национальный молодёжный индекс. Особое внимание уделят работе с обращениями молодежи. Каждый четверг будут проходить встречи и диалог с молодежью.
Среди важных направлений стратегии обозначено и развитие международного сотрудничества.
В этих целях планируется запустить международные форумы, глобальные инициативы, диалог поколений, Международный конгресс молодежи и другие форматы, а также провести крупные мероприятия в рамках 12 августа – Международного дня молодежи. Предусматривается обеспечить участие 100 тысяч юношей и девушек из Узбекистана в международных программах. Кроме того, в сотрудничестве с такими структурами, как ООН, Всемирный банк и ЕБРР, в рамках программы “Junior Professional Officer” планируется организовать стажировки в международных организациях.
В рамках реализации стратегии в 2026-2027 годах планируется осуществить 56 проектов по 7 направлениям. В частности, по программе «Предприниматели нового поколения» предусмотрено обучить 20 тысяч молодых людей в сотрудничестве с такими престижными образовательными учреждениями, как Гарвард, Стэнфорд, MIT и Лондонская школа бизнеса, выбрать 1 тысячу бизнес-проектов и предоставить на их реализацию ссуды сроком до 3 лет в размере до 500 базовых расчетных величин. Также будет внедрен порядок частичной компенсации затрат молодых предпринимателей на подключение к инженерным сетям.
По всей республике будут проведены такие мероприятия, как проект «Узбекистан любит молодежь!», молодежные фестивали «Hayot Fest», «Talaba Fest», а также выставка «Talaba Expo 2026». Кроме того, будет оказана поддержана деятельности Ассоциации робототехники.
Глава нашего государства подчеркнул, что все инициативы и меры, касающиеся вопросов молодежи, прежде всего должны служить воспитанию образованного, здорового, инициативного и патриотичного молодого поколения, а также обеспечению его достойного места в жизни. Ответственным лицам даны соответствующие поручения по эффективной реализации стратегии.