2021 йил 24 июнь куни Бухоро шаҳрида “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда глобал парламентлараро ҳамкорлик” Халқаро форуми ўз ишини давом эттирди.
Форум иштирокчилари сессиялар доирасида гуруҳларга бўлиниб, мавзуга оид долзарб масалаларни муҳокама қилдилар.
Хусусан, 6-сессия иштирокчилари БРМни амалга оширишда фуқаролик жамияти институтлари ва жамоатчиликнинг иштироки масаласини кўриб чиқдилар.
Сессияни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси Ш.Бафаев, БМТ Болалар жамғармасининг (ЮНИСЕФ) Ўзбекистонда раҳбари М.Маммедзода олиб борди.
Ўзбекистондаги барча ислоҳотларнинг асоси “Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устун” тамойилига асосланади, бу БРМнинг “Ҳеч ким эътибордан четда қолмайди” деган асосий тамойили билан чамбарчас боғлиқдир.
Фуқаролик жамияти ижтимоий муносабатлар ривожланишининг ажралмас қисми ва давлатда демократия, қонун устуворлиги ва шахс эркинлигининг энг муҳим кафолатидир.
БРМ қабул қилинганидан буён Ўзбекистон инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонуний ва амалий механизмларини такомиллаштириш, қонун устуворлигини мустаҳкамлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш борасида катта ютуқларга эришди. Мамлакатда Президентни Халқ қабулхоналари тизими ташкил этилди, маъмурий ислоҳотлар давом эттирилмоқда, электрон ҳукумат такомиллаштирилмоқда, ОАВ ва блогерларнинг мустақиллигини таъминлаш бўйича ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Сессия давомида иштирокчилар миллий БРМни самарали амалга оширишда парламентнинг фуқаролик жамияти билан ўзаро ҳамкорлиги, БРМни амалга оширишда миллий даражада фуқаролик жамиятининг инклюзив иштироки ва бошқа масалаларни муҳокама қилдилар.
Шунингдек, “Ихтиёрий миллий шарҳлар: олинган сабоқлар ва илғор амалиёт”, “Испания қонунчилиги ва Европанинг фуқаролик ташаббуслари: парламент демократиясини тўлдирувчи тўғридан-тўғри демократиянинг икки йўли”, “Фуқаролик жамиятини мустаҳкамлаш ривожланиш мақсадидаги халқаро ҳамкорликда асосий роль” мавзуларида тақдимотлар ўтказилди.

Участие институтов гражданского общества и общественности в реализации ЦУР
24 июня 2021 года в городе Бухара продолжил свою работу Международный форум «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении Целей устойчивого развития».
Участники Форума разделившись на группы в рамках сессий обсудили соответствующие вопросы по тематическим направлениям.
В частности, участники 6-сессии рассмотрели вопрос участия институтов гражданского общества и общественности в реализации ЦУР.
Сессию вели председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Ш. Бафаев, глава представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане М. Мамедзаде.
Отмечено, что в основу всех реформ в Узбекистане заложен один принцип «Интересы человека превыше всего», который близко созвучен с главным принципом ЦУР «Не оставить никого позади».
Гражданское общество является неотъемлемой частью развития общественных отношений и важнейшей гарантией демократии, верховенства закона и свободы личности в государстве.
С момента принятия ЦУР Узбекистан достиг значительного прогресса в совершенствовании правовых и практических механизмов защиты прав человека, укреплении принципа верховенства закона и реформировании судебно-правовой системы. В стране учреждена система Народных приемных Президента, продолжается административная реформа, совершенствуется электронное правительство, осуществляются реформы в области обеспечения независимости СМИ и блогеров.
Участники в ходе сессии обсудили вопросы парламентского взаимодействия с гражданским обществом в эффективной реализации национальных ЦУР, инклюзивного участия гражданского общества на национальном уровне в реализации ЦУР и другие.
Также заслушаны доклады по темам «Добровольные национальные обзоры: извлеченные уроки и передовая практика», «Испанская законодательная и Европейская гражданская инициативы: два пути прямой демократии, дополняющие парламентскую демократию», «Укрепление гражданского общества как центральная роль в международном сотрудничестве в целях развития».