“Ғалаба боғида” “Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларини ва фронт ортида фидокорона меҳнат қилганларни эъзозлаш – Ўзбекистон Республикаси ижтимоий сиёсатининг устувор йўналишларидан бири” мавзусида семинар бўлиб ўтди.
Унда сенаторлар, Қўмита ҳузуридаги экспертлар, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Академиялари, Божхона институти, Жамоат хавфсизлиги университети курсантлари, Ўзбекистон Миллий университети ва Тошкент давлат педагогика университети талабалари, шунингдек, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Семинарда Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва фронт ортида фидокорона меҳнат қилган фахрийларимизнинг қаҳрамонлиги ва тарихий хизматларини яна бир бор кенг жамоатчилигимизга етказишга, ёш авлодни ота-боболаримиз жасоратига муносиб бўлган, бугунги тинч, осойишта ҳаётни асраб-авайлаш ва янада мустаҳкамлашга қодир, жонажон Ватанимизга садоқатли инсонлар этиб тарбиялашга эътибор қаратилди.
Таъкидланганидек, Иккинчи жаҳон уруши ҳақиқатан ҳам инсоният тарихидаги энг даҳшатли, энг қонли қирғин бўлган. Бу уруш инсоният, шу жумладан, халқимиз бошига қандай оғир азоб-уқубат ва талафотлар, беҳисоб қурбонлар келтирганини эл-юртимиз ҳеч қачон унутмайди.
Албатта, бу борада республикамизда давлат раҳбари бошчилигида зарур ишлар олиб борилмоқда.
Президент Ш.М.Мирзиёев ташаббуслари билан Иккинчи жаҳон уруши йилларидаги тарихимизни ўрганишда том маънода янги давр бошланди. Хусусан, 2020 йилга қадар уруш бошланган пайтда юртимиз аҳолиси 6 млн 551 минг кишини ташкил этган ва уларнинг 1,5 млнга яқини урушда иштирок этган, деб ҳисобланар эди.
Жаҳон архивлари ўрганилиб, янги топилган маълумотлар таҳлил қилинганда эса Ўзбекистондан 1,951 млнга яқин киши урушга сафарбар этилгани маълум бўлди. Бундан ташқари, илгари 396 минг нафар Ўзбекистон фуқароси урушда ҳалок бўлган, деб айтилган бўлса, аслида бу рақам 538 мингдан зиёд бўлган, 158 мингдан кўпроғи бедарак йўқолган.
Олиб борилган илмий изланишлар натижасида орден ва медаллар билан мукофотланган Ўзбекистон вакилларининг сонига ҳам ойдинлик киритилди. Илгари бу кўрсаткич 120 минг деб қайд этилар эди. Янги маълумотларга асосан Иккинчи жаҳон урушида 200 мингдан зиёд аскар ва офицерларимиз жанговар давлат мукофотлари билан тақдирлангани аниқланди. Жумладан, илгари 280 нафар деб ҳисоблаб келинган ўзбекистонлик Совет Иттифоқи қаҳрамонларининг сони 301 та экани, 70 нафар юртдошларимиз учала даражадаги “Слава” орденига сазовор бўлгани ўз тасдиғини топди ва тарихий ҳақиқат юзага чиқди.
Ўзбекистон парламенти делегацияси яқинда бўлиб ўтган МДҲ Парламентлараро ассамблеясининг Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 80 йиллигига бағишланган мажлисида ҳам иштирок этган эди. Тадбир давомида уруш йилларида Ўзбекистон халқининг фронтда ва фронт ортида кўрсатган беқиёс жасорати ва меҳнати алоҳида эътироф этилди. Ўзбекистон делегациясининг мазкур мажлисдаги иштироки мамлакатимизда Иккинчи жаҳон уруши фахрийларини қадрлаш, тарихий хотирани сақлаш ва ёш авлодни ватанпарварлик руҳида тарбиялашга қаратилган сиёсатнинг халқаро даражадаги ифодаси бўлди.
Ўзбекистон уруш майдонларига жуда катта миқдорда ҳарбий техника, қурол-яроғ, дори-дармон, кийим-кечак, озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берадиган муҳим таянч марказларидан бирига айланган эди. Ишлаб чиқариш корхоналари ҳарбий мақсадларда қайта ташкил этилди. Жумладан, кўп миллатли аҳолимизнинг фидокорона меҳнати билан ўша вақтдаги 300 га яқин ишлаб чиқариш корхоналарида ҳарбий маҳсулотлар ишлаб чиқарилди. Шу даврда фронт ҳудудларидан юртимизга 151 та завод кўчириб келтирилиб, қисқа фурсатда ишга туширилган.
Шунингдек, сўзга чиққанлар Ўзбекистон уруш туфайли уй-жойи, ота-онаси ва қариндошларидан ажралган қарийб 1,5 млн кишини ўз яқинларидек қабул қилганини алоҳида таъкидлади.
Тадбир давомида 2025 йил 20 февралда Президентимиз томонидан қабул қилинган “Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда Хотира ва қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва уни муносиб нишонлаш тўғрисида”ги қарорида кўзда тутилган масалаларнинг мазмун-моҳиятига эътибор қаратилиб, уруш йиллари бедарак йўқолган 158 мингдан ортиқ кишиларни қидириш, уларнинг тақдирига аниқлик киритиш ишларида эришилган натижаларга тўхталиб ўтилди.
Семинар сўнггида бу борада келгусида амалга оширилиши лозим бўлган ишлар юзасидан таклифлар билдирилди.

Уважение участников Второй мировой войны и тех, кто самоотверженно трудился за линией фронта в тылу, – одно из приоритетных направлений социальной политики Узбекистана
В «Парке Победы» состоялся семинар на тему «Уважение участников Второй мировой войны и тех, кто самоотверженно трудился за линией фронта в тылу, – одно из приоритетных направлений социальной политики Узбекистана».
В мероприятии приняли участие сенаторы, эксперты при Комитете, представители Министерства обороны Республики Узбекистан, Академий внутренних дел и по чрезвычайным ситуациям, курсанты Таможенного института, студенты Университета общественной безопасности, а также студенты Национального университета Узбекистана и Ташкентского государственного педагогического университета, а также представители средств массовой информации.
На семинаре уделено внимание доведению до широкой общественности героизма участников Второй мировой войны и ветеранов, которые самоотверженно трудились за линией фронта в тылу, а также воспитанию молодого поколения так, чтобы они были достойными наших предков, стали людьми, преданными нашей Родине, способными беречь и укреплять сегодняшнюю мирную и спокойную жизнь.
Как было подчеркнуто, Вторая мировая война действительно стала самой страшной и кровопролитной войной в истории человечества. Война навсегда останется в памяти нашего народа, который никогда не забудет тех тяжелых страданий и потерь, а также бесчисленных жертв, которые она принесла.
Безусловно, в этом направлении в республике под руководством Главы государства проводятся необходимые мероприятия.
Благодаря инициативам Президента Ш.М.Мирзиёева в изучении нашей истории времен Второй мировой войны действительно началась новая эпоха. В частности, до 2020 года считалось, что на момент начала войны в боевых действиях из нашей страны принимали участие около 1,5 млн человек, при этом население республики составляло 6 млн 551 тысячу человек.
При изучении мировых архивов и анализе новых данных выяснилось, что из Узбекистана было мобилизовано почти 1,951 млн человек для участия в войне. Кроме того, ранее считалось, что 396 тысяч граждан Узбекистана погибли в ходе войны, однако на самом деле эта цифра превышает 538 тысяч, из которых более 158 тысяч считаются пропавшими без вести.
В результате проведённых научных исследований была внесена ясность в количество представителей Узбекистана, награждённых орденами и медалями. Ранее этот показатель составлял 120 тысяч. Согласно новым данным, в ходе Второй мировой войны более 200 тысяч наших солдат и офицеров были удостоены боевых государственных наград. Так, восторжествовала историческая справедливость и подтвердилось, что число героев Советского Союза из Узбекистана составляет 301, а не 280, как считалось ранее, а также 70 наших соотечественников были удостоены ордена «Славы» трех степеней.
В недавно состоявшемся заседании Межпарламентской ассамблеи СНГ, посвященном 80-летию Победы во Второй мировой войне, приняла участие и делегация парламента Узбекистана. В ходе мероприятия была особо отмечена бесподобная храбрость и трудовой подвиг народа Узбекистана в годы войны как на фронте, так и в тылу. Участие делегации Узбекистана в данном заседании стало отражением политики нашей страны, направленной на почитание ветеранов Второй мировой войны, сохранение исторической памяти и воспитание молодого поколения в духе патриотизма.
Узбекистан был одним из важных опорных центров, поставивших на поля сражений значительное количество военной техники, оружия, медикаментов, одежды и продуктов питания. Производственные предприятия были переориентированы на военные нужды. В частности, благодаря самоотверженному труду нашего многонационального населения в то время было произведено военной продукции на почти 300 производственных предприятиях. В этот период из фронтовых районов в нашу страну было перемещено 151 завод, которые были запущены в кратчайшие сроки.
Выступившие особо отметили, что народ Узбекистана как своих близких принял почти 1,5 млн человек, которые потеряли свой дом, были разлучены с родителями и родственниками из-за войны.
В ходе мероприятия внимание уделено содержанию вопросов, предусмотренных постановлением Президента от 20 февраля 2025 года «О подготовке и достойном праздновании 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне и Дня памяти и почестей». Обсуждались достигнутые результаты в поиске более 158 тысяч человек, без вести пропавших в годы войны, и уточнении их судьбы.
По завершении семинара высказаны предложения относительно мероприятий, которые следует реализовать в будущем.