“Барқарор ривожланиш ечимлари тармоғи” халқаро ташкилоти томонидан 2025 йил учун эълон қилинган Барқарор ривожланиш ҳисоботи рейтингида Ўзбекистон ўз кўрсаткичини 19 поғонага яхшилаб, 167 та мамлакат орасида 62-ўринни эгаллади.
Ҳисоботда қайд этилганидек, Ўзбекистон 2015 йилдан буён Марказий Осиё ва Шарқий Европа минтақаларида Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича энг тез суръатларда тараққиётга эришган давлат сифатида эътироф этилган.
Ҳисоботда мамлакатимизда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотлар юқори баҳоланди.
Хусусан, камбағалликни қисқартириш, таълим ва соғлиқни сақлаш сифатини яхшилаш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, гендер тенгликка эришиш, ижтимоий ҳимоя механизмларини кучайтириш, рақамли ва яшил иқтисодиётни жадал ривожлантириш, шунингдек, статистик маълумотларнинг очиқлигини ошириш соҳаларида эришилган ютуқлар алоҳида қайд этилди.
Халқаро экспертлар Ўзбекистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадлари соҳасидаги ютуқлари Президент Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган кенг қамровли институционал ва таркибий ислоҳотларнинг натижаси деб таъкидлади.

В рейтинге Отчета об устойчивом развитии, опубликованном международной организацией «Сеть решений устойчивого развития» за 2025 год, Узбекистан улучшил свой показатель на 19 пунктов и занял 62-е место среди 167 стран.
В отчете отмечается, Узбекистан признан страной, которая с 2015 года достигла самых высоких темпов в достижении Целей устойчивого развития в регионах Центральной Азии и Восточной Европы.
В отчете высоко оцениваются реформы, проводимые в нашей стране по достижению Целей устойчивого развития.
В частности, отмечены успехи в таких сферах, как сокращение бедности, улучшение качества образования и здравоохранения, обеспечение продовольственной безопасности, достижение гендерного равенства, укрепление механизмов социальной защиты, ускоренное развитие цифровой и зеленой экономики, а также повышение открытости статистических данных.
Международные эксперты отметили, что достижения Узбекистана в области Целей устойчивого развития являются результатом масштабных институциональных и структурных реформ, проводимых Президентом Шавкатом Мирзиёевым.