Сенатда Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили билан учрашув бўлиб ўтди
2025 йил 29 июль куни Сенат Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили  Татьяна Москалькова билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини, хусусан инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ҳуқуқий давлатни ривожлантириш ва фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш соҳасида тажриба алмашишни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
С.Сафоев меҳмонни самимий қутлар экан, Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида инсон ҳуқуқларини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётганини, бу борада парламент ва Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман) институтининг ўрни тобора ортиб бораётганини таъкидлади.
Ўз навбатида, Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ўзбекистонда сўнгги йилларда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ижтимоий адолатни таъминлаш ва фуқароларнинг ҳуқуқий онгини ошириш бўйича олиб борилаётган ислоҳотларни эътироф этди. У икки давлат ўртасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини билдирди.
Учрашув якунида томонлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги, омбудсманлар институти доирасидаги алоқаларни ва парламентлараро алоқаларни чуқурлаштириш йўналишида амалий ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олди.

В Сенате состоялась встреча с Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации
29 июля 2025 года первый заместитель Председателя Сената Содик Сафоев провел встречу с Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации Татьяной Москальковой.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения сотрудничества между Узбекистаном и Россией, в частности, обмена опытом в области защиты прав человека, развития правового государства и поддержки институтов гражданского общества.
Искренне приветствуя гостя, С.Сафоев отметил, что в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева особое внимание уделяется обеспечению прав человека и в этом плане возрастает роль парламента и института Уполномоченного по правам человека (омбудсмана).
В свою очередь, Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации отметила проводимые в последние годы в Узбекистане реформы по защите прав человека, обеспечению социальной справедливости и повышению правосознания граждан. Она выразила готовность к дальнейшему развитию сотрудничества между двумя государствами в области обеспечения прав человека.
По итогам встречи стороны договорились продолжить практическое взаимодействие по вопросам углубления связей в области прав человека, в рамках института омбудсманов и межпарламентских связей.