Олий Мажлис Сенатининг учинчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг Меҳнат кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда мамлакатимизда фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини таъминлаш ва халқаро стандартларни миллий қонунчиликка жорий этиш бўйича тизимли ишлар изчил амалга оширилмоқда.
Мазкур Қонун билан Ўзбекистон Республикасининг Меҳнат кодексига «Ягона миллий меҳнат тизими» идоралараро дастурий-аппарат мажмуида электрон шаклдаги меҳнат шартномасини расмийлаштириш тартибини жорий этишни, иш ҳақи сақланмайдиган таътил давомийлигини белгилаш тартибини ва ходимнинг ўртача иш ҳақини ҳисоблаш тартибини ўзгартиришни назарда тутувчи қўшимча ва ўзгартиришлар киритилмоқда.
Бундан ташқари, «Таълим тўғрисида»ги Қонунга мувофиқ ходимлар кечки ёки сиртқи таълим шаклида ўқиши мумкин бўлган таълим ташкилотларининг турларини аниқлаштирувчи ўзгартиришлар киритилмоқда. Шунингдек ҳомиладорлиги ёки фарзанди борлиги сабабли ходимни ишдан бўшатишга тақиқ жорий этилмоқда.
Шу билан бирга, ишга қабул қилиш чоғида шахснинг паспорти ёки ID-картасини, меҳнат дафтарчасига оид маълумотларни талаб қилмасдан, давлат органлари ва ташкилотлари мустақил равишда, шу жумладан ахборот тизимларидаги идоралараро интеграциялашув платформалари орқали сўраб олиши белгиланмоқда.
Мазкур Қонун фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатлари, меҳнат соҳасидаги муносабатларнинг электрон тизимга ўтиши таъминланишига, давлат органлари ва ташкилотларида ходимни ишга қабул қилишда ноқонуний рад этиш ҳолатлари камайишига, шунингдек, ишга кираётган фуқаролардан ортиқча ҳужжатларни талаб қилиш каби бюрократик тўсиқлар бартараф этилишига хизмат қилади.

На третьем пленарном заседании Сената Олий Мажлиса рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Узбекистан».
В последние годы в стране проводится системная работа по обеспечению гарантий трудовых прав граждан и внедрению международных стандартов в национальное законодательство.
Законом в Трудовой кодекс Республики Узбекистан вносятся дополнения и изменения, предусматривающие внедрение порядка оформления трудового договора в электронной форме в межведомственном аппаратно-программном комплексе «Единая национальная система труда», изменение порядка определения продолжительности отпуска без сохранения заработной платы и порядка исчисления средней заработной платы работника.
В соответствии с Законом «Об образовании» вносятся изменения, уточняющие виды образовательных организаций, в которых работники могут обучаться по вечерней или заочной форме обучения. Также вводится запрет на увольнение работника по причинам, связанным с беременностью или наличием ребенка.
Вместе с тем, определяется что, государственные органы и организации при приеме на работу не требуют сведения о паспорте или идентификационной ID-карте, трудовой книжке лица, а самостоятельно запрашивают, в том числе через межведомственные интеграционные платформы в информационных системах.
Закон служит обеспечению гарантий трудовых прав граждан, обеспечению перехода на электронную систему отношений в сфере труда, снижению случаев незаконного отказа работника в приеме на работу в государственные органы и организации, а также предупреждению случаев истребования лишних документов от граждан, поступающих на работу.