Судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар раҳбарлари учун инсон ҳуқуқлари бўйича вебинар ўтказилди
26 январь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Бош прокуратураси ва Олий суди тизимлари раҳбар ходимлари учун “Инсон қадр-қиммати – энг олий қадрият” махсус ўқув модули доирасида ўқув машғулотлари ташкил этилди.
Вебинар шаклидаги машғулотларда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил А.Юнусова, Миллий гвардия бошқарма бошлиғи И.Турғунов, Ички ишлар вазирлиги Академиясининг "Инсон ҳуқуқлари назарияси ва амалиёти" кафедраси профессори А.Матчонов ўз маърузалари билан иштирок этди.
Академик А.Саидов "Инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартлар, уларнинг судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятидаги ўрни ҳамда аҳамияти" мавзуида маъруза қилар экан, кейинги йилларда Ўзбекистонда олиб борилаётган инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатининг устувор йўналишларига эътиборни қаратди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони асосида 2020 йили тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясининг асосий қоидаларига атрофлича тўхталди.
Ўз навбатида, профессор А.Матчонов инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларнинг ушлаб турилган, ҳибсга олинган, шунингдек мажбурий даволанишга юборилган шахсларга нисбатан қўлланиши хусусида сўз юритди. И.Турғуновнинг чиқишида халқаро стандартлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари фаолиятига татбиқ этилишининг амалий жиҳатлари таҳлил қилинди.
А.Юнусова судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги мажбуриятлари ва жавобгарлиги масалалари ҳақида гапирди. Бундан ташқари, кейинги даврда Бола ҳуқуқлари бўйича вакилга болалар томонидан энг кўп тушаётган мурожаатларнинг маъно-мазмуни ва моҳияти амалий мисоллар орқали ўрганилди.
Тадбир якунида ушбу вебинар судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг инсон ҳуқуқлари бўйича билимларини оширишга қаратилган жорий ўқув курси туркумидаги охирги машғулот экани таъкидланди.

26 января 2021 года Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан провел Вебинар для руководителей структур Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры и Верховного суда Республики Узбекистан.
В мероприятии с докладами приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов, Уполномоченный по правам ребенка А.Юнусова начальник управления Национальной гвардии И. Тургунов, профессор кафедры теории и практики прав человека Академии МВД А.Матчанов.
С докладом на тему «Международные стандарты прав человека, их роль и значение для судебных и правоохранительных органов» выступил А.Саидов, в которым отметил основные тенденции реализации государственной политики в области прав человека в Узбекистане за последние годы. Подробно остановился на основных положениях Национальной стратегии по правам человека Узбекистана, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан в 2020 году.
В выступлении А.Матчанова основное внимание было уделено международным стандартам прав человека и их применению в отношении прав задержанных, заключенных под стражу, а также лиц, направленных на принудительное лечение. Практические аспекты реализации международных стандартов деятельности сотрудников правоохранительных органов были раскрыты в выступлении И.Тургунова.
Обязанности и ответственность работников судебных и правоохранительных органов по защите прав детей были изложены в докладе А.Юнусовой. Кроме того, были приведены основные примеры типичных обращений детей к Уполномоченному по правам ребенка за последнее время.
Было отмечено что данный вебинар является заключительным в цикле учебного курса и что он будет полезным и даст возможность повысить грамотность в области прав человека в работе судов и правоохранительной деятельности.