Сенатнинг саккизинчи ялпи мажлисида вояга етмаган болаларнинг таъминоти учун алимент ундириш ва тўлаш тизимини такомиллаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар юзасидан Вазирлар Маҳкамасига парламент сўрови юбориш масаласи кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда мамлакатимизда болалар ҳуқуқларини таъминлаш ва кафолатлаш ҳамда уларни ижтимоий ҳимоя қилиш, хусусан, болаларнинг таъминоти учун алимент ундириш ва тўлаш тизимини такомиллаштириш борасида муайян ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Конституциясида боланинг тўлақонли ривожланиши учун энг яхши шарт-шароитларни яратиш давлатнинг мажбурияти эканлиги мустаҳкамлаб қўйилди.
Шунингдек, қонунчиликда алимент тўлашдан бўйин товлаганлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик чоралари кучайтирилган.
Қарздор томонидан узрсиз сабабларга кўра суд ҳужжати ижро этилмаганда қарздорнинг мамлакатимиздан чиқишини вақтинча чеклаш мумкинлиги белгиланган.
Шу билан бирга, Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросида “Алимент тўловлари” жамғармаси ташкил этилиб, 50 млрд сўм маблағ ажратилган.
Соҳада олиб борилган ислоҳотлар натижасида бир қатор ижобий натижаларга эришилди. Хусусан, Мажбурий ижро бюроси органлари томонидан 2024 йил давомида 2,1 трлн сўм маблағлар, шундан олдиндан тўлов сифатида 46,3 млрд сўм миқдорида алимент пуллари ундирилган.
2025 йил январь ҳолатига кўра, “Алимент тўловлари” жамғармаси ҳисобидан 1 723 нафар ундирувчига 40,6 млрд сўм маблағ тўлаб берилган.
Шунингдек, ўтган йилда 13 252 та оила яраштирилган, ишсиз бўлган 25 113 нафар қарздор, шундан 8 201 нафари “Бандлик платформаси” орқали ишга жойлаштирилган.
Муҳокама давомида болаларнинг таъминоти учун алимент ундириш ва тўлаш жараёнида айрим муаммо ва камчиликлар борлиги сенаторлар томонидан таъкидланди.
Хусусан, Бош қомусимизда ота-оналар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбурлиги белгиланган бўлса-да, айрим ота-оналар ушбу мажбуриятига масъулият билан ёндашмаётганига эътибор қаратилди.
2023 йилда 5 697 шахс, 2024 йилда эса бу кўрсаткич 35 фоизга ортиб, 8 833 шахс моддий таъминлашдан бўйин товлаганлик учун маъмурий жавобгарликка тортилган ҳамда ўтган йилнинг ўзида жиноят ишлари бўйича судлар томонидан 1 109 та айблов ҳукми чиқарилган.
Муҳокама давомида иш жойи бўлмаган ва даромади аниқланмаган қарздорлардан алиментни ундириш борасидаги айрим муаммоларга ҳам эътибор қаратилди.
Болаларга алимент ундириш ва оилани таъминлашнинг бошқа шаклларининг халқаро тартиби тўғрисидаги Гаага Конвенциясига қўшилиш, “Алимент тўловлари” жамғармасини шакллантириш манбаларини кенгайтириш ва алимент мажбуриятларини ижро этиш ва назорат қилишнинг ягона ахборот тизимини Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг Ғазначилиги электрон тизими билан интеграция қилиш вазифалари ижроси кечикаётгани сенаторлар томонидан танқид қилинди.
“Алимент тўловлари” жамғармаси ҳисобидан 1 723 нафар ундирувчига 40,6 млрд сўм маблағ тўлаб берилган бўлса-да, ушбу маблағларнинг атиги 2 фоизи, яъни 849,2 млн сўми жамғармага қайтарилгани мазкур йўналишда ҳам таъсирчан чоралар кўриш лозимлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, Оила кодексининг 107-моддасига асосан вояга етмаган бола суд қарори билан ота-онасидан олиниб, болалар тарбия муассасасига жойлаштирилган бўлса, ота ва онанинг ҳар биридан мазкур бола фойдасига белгиланган миқдорларда алиментлар ундирилади. Бунда ундирилган алиментлар мазкур бола номига очилган банк ҳисобварағида жамланади ва у вояга етганда тўланади.
Бироқ вояга етмаган болалар номига банк ҳисобварағи очишнинг ҳуқуқий асослари белгиланмаганлиги учун бугунги кунга қадар алиментлар бошқа ҳисобварақларга тўлаб борилган.
Муҳокама якунида юқорида тилга олинган долзарб масалаларни ўз ичига олган парламент сўровини Вазирлар Маҳкамасига юбориш тўғрисида Сенат қарори қабул қилинди.

На восьмом пленарном заседании Сената рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса в Кабинет Министров о принимаемых мерах по совершенствованию системы взыскания и выплаты алиментов на содержание несовершеннолетних детей.
Отмечалось, что в последние годы в стране проводится определенная работа по обеспечению и гарантированию прав детей и их социальной защиты, в частности, по совершенствованию системы взыскания и уплаты алиментов на содержание детей.
Так, Конституция Республики Узбекистан устанавливает, что создание наилучших условий для полноценного развития ребенка являются обязанностью государства.
В законодательстве также усилены меры административной и уголовной ответственности за уклонение от уплаты алиментов.
Закреплено, что в случае неисполнения должником судебного акта по неуважительным причинам ему может быть временно ограничен выезд из страны.
Вместе с тем, в Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре создан Фонд выплаты алиментов, которому выделено 50 млрд сумов.
В результате проведенных реформ в данной сфере достигнут ряд положительных результатов. В частности, Бюро принудительного исполнения в течение 2024 года взыскано 2,1 трлн сумов алиментов, в том числе 46,3 млрд сумов авансовых платежей.
По состоянию на январь 2025 года из Фонда выплаты алиментов 1723 взыскателям выплачено 40,6 млрд сумов.
Также в прошлом году осуществлено примирение 13 252 семей, трудоустроены 25 113 безработных должников, в том числе 8 201 – через «Платформу занятости».
Во время обсуждения сенаторы отметили, что имеются некоторые проблемы и недостатки при взыскании и уплате алиментов на содержание детей.
В частности, хотя в Основном законе закреплено, что родители обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, внимание обращено на то, что некоторые родители с ответственностью не относятся к выполнению этой обязанности.
В 2023 году за уклонение от материального обеспечения к административной ответственности привлечено 5697лиц, а в 2024 году этот показатель вырос на 35 процентов. 8833 лица привлечены к административной ответственности за уклонение от материального обеспечения и только в прошлом году судами по уголовным делам вынесено 1109 обвинительных приговоров.
В ходе обсуждения также было обращено внимание на то, что возникают некоторые проблемы при взыскании алиментов с должников, которые не имеют работы и определенного дохода.
Сенаторы подвергли критике затягивание реализации задач по присоединению к Гаагской конвенции о международном порядке взыскания алиментов на детей и иных форм содержания семьи, расширению источников формирования Фонда выплаты алиментов, интеграции единой информационной системы исполнения и контроля алиментных обязательств с электронной системой Казначейства Министерства экономики и финансов.
Хотя из Фонда выплаты алиментов 1723 взыскателям выплачено 40,6 млрд сумов, в Фонд возвращено лишь 2 % этих средств, то есть 849,2 млн сумов. Отмечалось, что необходимо принять действенные меры и в этом направлении.
Кроме того, в статье 107 Семейного кодекса закреплено, что в случае, если несовершеннолетний ребенок по решению суда отобран у родителей и помещен в детское воспитательное учреждение, алименты взыскиваются с каждого из родителей в установленных размерах в пользу этого ребенка. При этом взысканные алименты аккумулируются на банковском счете, открытом на имя данного ребенка, и выплачиваются ему по достижении совершеннолетия.
Однако, поскольку правовые основания для открытия банковского счета на имя несовершеннолетних детей не определены, алименты до настоящего времени выплачивались на другие счета.
По итогам обсуждения Сенат принял постановление о направлении в Кабинет Министров парламентского запроса, содержащего вышеуказанные актуальные вопросы.