Пойтахтимизда 9 октябрь куни бўлиб ўтган давра суҳбати шу мавзуга бағишланди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Элчи Жон МакГрегор давра суҳбати иштирокчиларини қутладилар.
Маълумки, миллатлараро муносабатларнинг мустаҳкамлиги, турли миллатлар орасида тинч-тотувлик ва ўзаро ҳурматни таъминлаш, миллий қадриятларни ҳурмат қилиш ва ривожлантириш ҳар қандай демократик ҳуқуқий давлат ҳамда кучли фуқаролик жамияти ривожининг асосий кафолатларидан ҳисобланади.
Мамлакатимиз миллий ва этник масалалар борасида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) билан фаол ҳамкорлик қилмоқда.
Ўзбекистон мустақилликнинг дастлабки йилларидан мазкур Ташкилотга аъзо бўлган ва унинг деярли барча фаолият йўналишларида иштирок этиб келмоқда. ЕХҲТ ва унинг тузилмалари билан миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш масалалари бўйича яқиндан ҳамкорлик изчил давом этмоқда.
Бугунги кунда 130 дан ортиқ миллат ва эллат вакиллари яшайдиган Ўзбекистонда бу мавзуга давлат ва жамиятни ривожлантиришнинг энг долзарб, стратегик масалаларидан бири сифатида қаралади. Ушбу муҳим масала миллий қонунчиликнинг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади.
“2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси”да миллатлараро, динлараро тотувлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш ва Ўзбекистонда яшайдиган барча миллатларнинг манфаатларини ҳимоя қилишга доир устувор йўналиш ва вазифалар белгилаб берилган. Бу борадаги кенг қамровли ислоҳотларда мазкур муҳим ҳужжат дастуриламал бўлмоқда.
Давра суҳбати иштирокчилари ЕХҲТнинг 2012 йили Любляна шаҳрида қабул қилинган «Турфа хил жамиятларнинг интеграцияси бўйича Любляна тавсиялари»дан келиб чиқадиган вазифалар ва уларни бажариш юзасидан Ўзбекистонда амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритдилар.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган миллатлараро тотувлик сиёсатининг асосий йўналишлари таҳлил этилди. Диний бағрикенгликни таъминлашда миллатлараро тотувликнинг аҳамияти, бу жараёнларда фуқаролик жамияти институтларининг ролига эътибор қаратилди.
Бугунги шиддатли ислоҳотлар самарадорлигини баҳолашда ижтимоий фикрнинг ўрни, интеграция тамойиллари ва интеграция сиёсатининг норматив асослари жуда муҳим экани қайд этилди. Жамиятдаги интеграциялашув сиёсатига оид айрим мамлакатларнинг энг яхши амалиётлари, интеграциявий жараёнлардаги устувор йўналишлар вда бу соҳада учрайдиган айрим қийинчиликлар хусусида қизиқарли фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Давра суҳбатида ЕХҲТ Кам сонли миллатлар иши бўйича Олий комиссарининг маслаҳатчилари Андрей Ханжин ва Эльжбета Кузборска-Пача, Эстониядаги Тарту университетининг Нарва коллежи директори Кристина Каллас каби хорижий экспертлар иштирок этди.
Ўзбекистон томонидан – давлат ҳокимиятининг вакиллик ва ижро этувчи, органлари, шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар мутасаддилари, фуқаролик жамияти институтлари фаоллари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари қатнашди.

Люблянские рекомендации ОБСЕ и политика Узбекистана в сфере межнационального согласия
9 октября 2019 года в столице был проведен круглый стол на тему «Люблянские рекомендации ОБСЕ и политика Узбекистана в сфере межнационального согласия». Мероприятие было организовано в офисе Координатора проектов ОБСЕ Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В начале программы директор Национальным центра по правам человека Республики Узбекистан Акмал Саидов и координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане посол Джон Макгрегор поздравили участников в круглого стола.
Как известно укрепление межнациональных отношений, обеспечение мира и взаимного уважения среди разных национальностей уважение и развитие национальных ценностей является одним из основных гарантий развития любого демократического правового государства и сильного гражданского общества. Наша страна активно сотрудничает с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по национальным и этническим вопросам.
С первых лет независимости Узбекистан стал членом этой организации и участвует практически во всех ее направлениях деятельности. Последовательно продолжается тесное сотрудничество с ОБСЕ и ее структурами по вопросам обеспечения межнационального согласия и религиозной толерантности.
В Узбекистане, где сегодня проживает более 130 национальностей и народов, эта тема рассматривается как один из самых актуальных, стратегических вопросов развития государства и общества. Эта важных вопрос является одним из основных направлений национального законодательства.
В «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах» определены приоритетные направления и задачи по укреплению межнационального, межрелигиозного согласия и солидарности и защите интересов всех проживающих в Узбекистане наций. В ходе широкомасштабных реформ в этом направлении данный важный документ служит руководством к действию.
Участники круглого стола рассказали о задачах ОБСЕ вытекающих из «Люблянские рекомендаций по интеграции различных обществ» принятых в 2012 году в Любляне, и о проводимой работе по их выполнению в Узбекистане.
Проанализированы основные направления проводим в нашей стране политики межнационального согласия. Было уделено внимание важности межнационального согласия в обеспечении религиозной толерантности, роли институтов гражданского общества в этих процессах.
Отмечалось, что роль социального мышления, принципы интеграции и нормативные основы политики интеграции очень важны в оценке эффективности настоящих стремительных реформ.
Интересно мнение было высказано о некоторых проблемах, с которыми сталкиваются некоторые страны в области политики интеграции в обществе, о лучших практиках приоритетных направлениях интеграционных процессов.
В круглом столе приняли участие зарубежные эксперты, такие как Андрей Ханжин и Элужбета Кузборска-Пача, советник Верховного комиссара по делам национальных меньшинств ОБСЕ, директор Нарвинского колледжа, Университета Тарту в Эстонии Кристина Каллас.
Со стороны Узбекистана принимали участие представители органов государства, органов исполнительной власти, а также правоохранительных органов, активисты институтов гражданского общества и представители средств массовой информации.