Олий Мажлис Сенатининг видеоконференцалоқа шаклида ўтказилаётган тўртинчи ялпи мажлисида илк бор Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг 2018-2019 йилларда инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларга риоя қилиниши ҳолатига доир ахбороти эшитилди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари соҳасидаги 70 дан ортиқ халқаро ҳужжатга, жумладан, БМТнинг 6 та асосий шартномаси ва 4 та факультатив протоколига қўшилган. Ушбу халқаро ҳужжатларнинг бажарилиши бўйича миллий маърузалар БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ва шартномавий қўмиталарига доимий равишда тақдим этиб борилган.
Кейинги даврда, айниқса, Ўзбекистон парламенти томонидан инсон ҳуқуқлари бўйича муҳим халқаро-ҳуқуқий ҳужжатлар ратификация қилинди. Хусусан, Халқаро меҳнат ташкилотининг 4 та конвенцияси, Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг 3 та шартномаси ва бошқа бир қатор халқаро ҳужжатлар тасдиқланди.
Мамлакатда мазкур халқаро ҳужжатларда мустаҳкамланган инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига доир нормаларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларни ривожлантириш борасида бир қатор ижобий ишлар амалга оширилган. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда фуқаролик жамияти институтларининг ролини оширишга жиддий эътибор қаратилмоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг ташаббуслари БМТ даражасида қўллаб-қувватланаётганлиги таъкидланди. жумладан, БМТ Бош Ассамблеяси томонидан “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюцияси қабул қилиниши Президентимиз томонидан ушбу халқаро ташкилотнинг 73-сессиясида илгари сурилган ташаббус ҳаётга татбиқ этилганининг амалий ифодасидир.
2018 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида Осиё минтақасида биринчи маротаба Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форумида БМТ Бош Ассамблеясининг 73-сессияси ҳужжати сифатида тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд декларацияси, шунингдек, 2019 йилда эса Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларда ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Тошкент декларацияси қабул қилинди.
БМТ Бош котиби, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар, БМТнинг Диний эътиқод бўйича махсус маърузачиси ҳамда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг судьялар ва адвокатлар мустақиллиги масалалари бўйича махсус маърузачисининг мамлакатимизга амалга оширган ташрифлари катта аҳамиятга эга бўлди. Бу муҳим ташрифлар Ўзбекистоннинг жаҳон ҳамжамиятидаги нуфузи юксалишига катта туртки бергани алоҳида қайд этилди.
Шу билан бирга, мажлисда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсияларига изчил амал қилинишига аҳамият берилди. Хусусан, бугунги кунда бу борада миллий ҳаракатлар режаларини («Йўл хариталари»ни) бевосита Олий Мажлис томонидан тасдиқлаш амалиёти жорий этилган.
2019 йилда БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қабул қилинганининг 30 йиллиги, Хотин-қизлар ҳуқуқлари камситилишининг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция қабул қилинганининг 40 йиллигини нишонлашга бағишланган кенг кўламдаги тадбирлар ўтказилган.
Шунингдек, мажлисда Ўзбекистон 2021-2023 йилларга бўлган даврда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзолик учун номзодини илгари сурганини ҳисобга олган ҳолда, бу борада ижобий самарага эришиш учун тегишли барча сиёсий-дипломатик чора-тадбирларни амалга ошириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ахбороти тўғрисида Сенатнинг тегишли қарори қабул қилинди.

На четвертом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса, которое проходит в форме видеоконференцсвязи, впервые заслушана информация Национального центра Республики Узбекистан по правам человека о состоянии соблюдения в 2018 – 2019 годах международных обязательств по правам человека.
Отмечалось, что Узбекистан присоединился к более 70 международным документам в области прав человека, в том числе к 6 основным договрам и 4 факультативным протоколам ООН. Национальные доклады по выполнению этих документов на постоянной основе представляются в Совет ООН и договорные комитеты по правам человека.
В последнее время, особенно, парламентом Узбекистана ратифицированы важные международно-правовые документы по правам человека. Так, утверждены 4 конвенции Международной организации труда, 3 договора Всемирной организации интеллектуальной собственности и ряд других международных документов.
В стране проделана положительная работа по имплементации в национальное законодательство норм данных международных документов по правам и свободам человека, развитию национальных институтов по правам человека. Серьезное внимание уделяется и повышению роли институтов гражданского общества в защите прав человека.
Кроме того, отмечалось, что инициативы Узбекистана поддерживаются на уровне ООН. В частности, принятие Генеральной Ассамблеей ООН резолюции “Духовность и религиозная толерантность” является подтверждением реализации в жизнь иницативы Президента страны, выдвинутой в рамках 73-сессии данной международной организации.
На Азиатском форуме по правам человека, состоявшемся в ноябре 2018 года в городе Самарканде впервые в регионе Азии, была принята Самаркандская декларация по правам человека, утвержденная в качестве документа 73-сессии Генеральной Ассамблеи ООН, а в 2019 году – Ташкентская декларация о правах молодежи в государствах-членах Исламской организации сотрудничества.
Большое значение имели визиты в нашу страну Генерального секретаря ООН, Верховного комиссара по правам человека, специального докладчика ООН по религиозным убеждениям и докладчика по вопросам независимости судей и адвокатов Совета ООН по правам человека. Особо отмечалось, что эти визиты стали большим импульсом повышения авторитета Узбекистана в мировом сообществе.
Наряду с этим, в ходе заседания акцентировано внимание последовательному соблюдению рекомендациям международных и региональных структур по защите прав человека. В частности, сегодня в этом направлении внедрена практика утверждения непосредственно Олий Мажлисом национальных планов действий (“Дорожных карт”).
В 2019 году проведены широкомасштабные мероприятия по празднованию 30-летия принятия Конвенции о правах ребенка йилда,40-летие принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Кроме того, на заседании с учетом того, что Узбекистан ранее выдвинул кандидатуру в члены Совета ООН по правам человека на период 2021-2023 годов, указана необходимость осуществления всех соответствующих политико-дипломатических мероприятий для достижения положительных результатов.
По информации Национального центра Республики Узбекистан по правам человека принято соответствующее постановление.