12-iyunda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazida Markaz direktori, akademik A.Saidov Germaniyaning sobiq federal adliya vaziri, doktor X.Doybler-Gmelin bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar O‘zbekistondagi huquqiy islohotlarning asosiy yo‘nalishlari va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar. Xalqaro tijorat nizolarini hal etish mexanizmlarini rivojlantirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi. Jumladan, xalqaro tijorat sudlari va arbitrajlarining O‘zbekistonning strategik vazifalari, jumladan, Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayoni hamda xorijiy investorlar uchun jozibador muhit yaratishdagi o‘rni va istiqbollari haqida fikr yuritildi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning qonunchilikni isloh qilishda muvozanatli yondashuvga sodiqligiga alohida e’tibor qaratildi. Bunda milliy huquqiy tizimni eng maqbul jahon standartlariga muvofiqlashtirish ustuvor bo‘lib, xorijiy modellarni to‘g‘ridan to‘g‘ri o‘zlashtirish emas, balki uyg‘unlashtirish nazarda tutilmoqda. Bunday yondashuv odil sudlovning samaradorligini ham, milliy huquqiy suverenitetni saqlab qolishni ham ta’minlash imkonini beradi.
Muloqotda gumanitar-huquqiy masalalar ham ko‘tarildi. O‘zbekiston tomoni mamlakatning inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarga sodiqligini tasdiqladi va 2008-yildayoq o‘lim jazosi bekor qilinganini mamlakatning bu yo‘ldagi muhim yutug‘i sifatida ta’kidladi.
Uchrashuv O‘zbekiston va yevropalik hamkorlar o‘rtasida qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilish masalalari bo‘yicha professional muloqotni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.

12 июня 2025 г. в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась рабочая встреча директора Центра, академика А. Саидова с бывшим федеральным министром юстиции Германии, доктором Х. Дойблер-Гмелин.
В ходе встречи стороны обсудили ключевые направления правовых реформ в Узбекистане и перспективы укрепления международного сотрудничества. В центре предметного диалога находились вопросы развития механизмов разрешения международных коммерческих споров. Стороны обсудили роль и перспективы международных коммерческих судов и арбитражей в контексте стратегических задач Узбекистана, включая процесс вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО) и создание предсказуемой и привлекательной среды для иностранных инвесторов.
В ходе встречи была особо подчеркнута приверженность Узбекистана к сбалансированному подходу в реформировании законодательства, при котором акцент делается на гармонизацию национальной правовой системы с лучшими мировыми стандартами, а не на прямое заимствование зарубежных моделей. Этот подход позволяет обеспечить как эффективность правосудия, так и сохранение национального правового суверенитета.
Диалог также затронул гуманитарно-правовую повестку. Узбекская сторона подтвердила приверженность страны международным стандартам в области прав человека, напомнив об отмене смертной казни в 2008 году, как о фундаментальном достижении страны на этом пути.
Встреча стала важным шагом в укреплении профессионального диалога между Узбекистаном и европейскими партнерами по вопросам верховенства права и защиты прав человека.