29-iyul kuni BMTning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha-Ayollar mintaqaviy byurosi BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasiga a’zo davlatlar-uchun strategik norasmiy-virtual brifing o‘tkazdi. Tadbir Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasining 30-yilligini global nishonlash doirasida tashkil etildi.
Brifingda asosiy e’tibor Pekin+30 kun tartibiga kiritiladigan va har bir mamlakatning ustuvor yo‘nalishlariga mos keladigan bir yoki ikkita milliy tashabbusni muhokama qilish va belgilab olish masalasiga qaratildi. Ushbu tashabbuslar Harakatlar platformasining 30-yillik sharhi natijalariga ko‘ra aniqlangan oltita ustuvor yo‘nalish, ya’ni:
• raqamli transformatsiya;
• qashshoqlikdan xalos bo‘lish;
• zo‘ravonliksiz hayot;
• qarorlar qabul qilishda to‘liq va teng ishtirok etish;
• tinchlik va xavfsizlik;
• iqlim adolati yo‘nalishlari doirasida tanlanishi lozim.
Mamlakatlarning yakuniy majburiyatlari keyingi mintaqaviy tadbirlarda taqdim etiladi va 2025-yil 22-sentyabrda BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida bo‘lib o‘tadigan Pekin+30 yuqori darajali uchrashuvida rasman e’lon qilinadi.
Brifingda Albaniya, O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Moldova, Shvetsiya, Shimoliy Makedoniya va Ukraina ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha Pekin platformasini amalga oshirish yuzasidan o‘z yondashuvlari va muvaffaqiyatli tajribalarini taqdim etdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari D. Muratova O‘zbekistonning gender tenglik sohasidagi yutuqlari haqida ma’ruza qildi.
Brifing Pekin+30 arafasida BMT-Ayollar tashkiloti tomonidan tashkil etilgan mintaqaviy maslahatlashuvlar turkumining bir qismi bo‘ldi. Ushbu maslahatlashuvlar siyosiy irodani kuchaytirish, davlatlar, BMT agentliklari va fuqarolik jamiyati o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, 2025-yil mart oyida Xotin-qizlar ahvoli bo‘yicha komissiyaning 69-sessiyasida taqdim etilgan Pekin+30 kun tartibi doirasidagi harakatlarni muvofiqlashtirish maqsadida o‘tkazildi.
Ma’lumki, 1995-yilda qabul qilingan va 189 mamlakat tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi xotin-qizlar huquqlari bo‘yicha eng keng qamrovli xalqaro hujjat bo‘lib qolmoqda. U ayollar va qizlar hayotining barcha jabhalariga taalluqli 12 ta muhim sohani qamrab olgan bo‘lib, Barqaror rivojlanish maqsadlarini (BRM) amalga oshirish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
Pekin+30 kun tartibi 159 a’zo davlatning milliy ma’ruzalari, shuningdek, xalqaro va milliy hamkorlar bilan maslahatlashuvlarga asoslangan. Kun tartibi nafaqat Pekin platformasini amalga oshirishni jadallashtirishga, balki BRM, Kelajak uchun pakt va boshqa asosiy global tashabbuslarni ilgari surishga qaratilgan.
Sessiya yakunida BMT-Ayollar tashkiloti davlatlarni oltita ustuvor yo‘nalish bo‘yicha Pekin+30 doirasida taqdim etishga tayyor bo‘lgan ixtiyoriy majburiyatlarini belgilashga chaqirdi.

Пекин+30: страны ЕЭК ООН обсудили национальные инициативы в области гендерного равенства на стратегическом брифинге ООН-Женщины
29 июля 2025 года Региональный офис ООН-Женщины для Европы и Центральной Азии провёл стратегический неформальный виртуальный брифинг для государств-членов Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) в рамках глобального празднования 30-летия Пекинской декларации и Платформы действий.
Целью мероприятия стало обсуждение и определение одной или двух национальных инициатив, соответствующих приоритетам каждой страны, которые будут включены в Повестку Пекин+30. Эти инициативы должны быть выбраны из шести приоритетных направлений, определённых по итогам 30-летнего обзора выполнения Платформы действий:
• Цифровая трансформация
• Свобода от бедности
• Нулевое насилие
• Полное и равное участие в принятии решений
• Мир и безопасность
• Климатическая справедливость
Итоговые обязательства стран будут представлены на следующих региональных мероприятиях и официально озвучены во время Высокоуровневой встречи Пекин+30, которая состоится 22 сентября 2025 года в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Во время брифинга свои подходы и успешные практики по реализации Пекинской Платформы по приоритетным направлениям представили Албания, Узбекистан, Кыргызстан, Молдова, Швеция, Северная Македония и Украина.
На мероприятии с презентацией о достижения Узбекистана в сфере гендерного равенства выступила Д. Муратова, заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Брифинг стал частью серии региональных консультаций, организованных ООН-Женщины в преддверии Пекин+30. Эти консультации нацелены на усиление политической воли, укрепление партнёрств между государствами, агентствами ООН и гражданским обществом, а также на согласование действий в рамках Пекин+30 Повестки, представленной в марте 2025 года на 69-й сессии Комиссии по положению женщин (CSW69).
Принятая в 1995 году Пекинская декларация и Платформа действий, поддержанная 189 странами, остаётся наиболее всеобъемлющим международным документом по правам женщин. Она охватывает 12 критических областей, затрагивающих все аспекты жизни женщин и девочек, и служит основой для реализации Целей устойчивого развития (ЦУР).
В основу Повестки Пекин+30 легли национальные доклады 159 государств-членов, а также консультации с международными и национальными партнёрами. Повестка направлена не только на ускорение выполнения Пекинской Платформы, но и на продвижение ЦУР, Пакта во имя будущего и других ключевых глобальных инициатив.
В завершение сессии ООН-Женщины призвала государства обозначить добровольный обязательства государств в рамках шести приоритетов каждая страна готова представить в рамках Пекин+30.