Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари таҳлил этилди
Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида 6 июль куни “Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Норбоева, ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов, Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов, Давлат бошқаруви академияси ректори Aдҳам Бекмуродов, БМТнинг Ўзбекистон Республикасидаги доимий координатори Роли Aстхана сўзга чиқди.
– Жамиятимизда Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат тамойили шаклланмоқда, – деди Т.Норбоева. – Табиийки, ҳаётнинг ўзи ижтимоий, иқтисодий, сиёсий ва ҳуқуқий муносабатларни янгидан тартибга солишни тақозо этмоқда. Буларнинг бари мамлакатимизда конституциявий ислоҳот амалга ошириш заруратини юзага келтирмоқда. Қолаверса, бугунги глобал ва минтақавий вазиятдан келиб чиқиб, ички ҳамда ташқи хавф-хатар, инқироз таъсирига муносиб жавоб қайтариш, замонавий чақириқ ва таҳдидларга қарши курашиш зарур. Шу маънода ҳар қандай жамиятда конституциявий ҳуқуқий асосни такомиллаштириш ҳар қачонгидан ҳам муҳим.
В.Норов бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатнинг миллий манфаатларини самарали илгари суриш, замонавий халқаро муаммоларга ечим топиш имконини берувчи очиқ, изчил ва чуқур ўйланган ташқи сиёсат амалга оширилаётганлигини таъкидлади.
Дарҳақиқат, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан “2017-2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси”да белгиланган аниқ ва муддатли мақсадларга эришилди. Мамлакатимизнинг минтақавий ва халқаро майдондаги ўрни, нуфузини оширишга қаратилган саъй-ҳаракатлар изчил амалга ошириб келинмоқда.
Тараққиёт стратегияси амалга оширилиши натижасида республикамизнинг қўшни мамлакатлар, жаҳоннинг етакчи давлатлари ва халқаро институтлари билан сиёсий, иқтисодий ва маданий алоқалари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди.
Бугунги туб ўзгаришлар даврида Президент Шавкат Мирзиёев 2022-2026 йилларда Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясида ўз ифодасини топган ташқи сиёсатнинг янги, янада муҳим ва долзарб мақсад, вазифаларини белгилаб берди.
Ҳозир жаҳонда рўй бераётган, геосиёсий кескинлик кучайиши билан тавсифланаётган глобал ўзгаришларнинг салбий таъсири қўшни ва бошқа минтақалар, жумладан, Марказий Осиё давлатларига ҳам сезилмоқда. Бундан ташқари коронавирус пандемияси ва ушбу касалликнинг янги штаммлари сабаб давом этаётган пандемия тўсиқлари ва чекловлари халқаро ҳамкорликка доир барча соҳалар, биринчи навбатда, иқтисодий ва логистик алоқаларни ривожлантиришга қаршилик кўрсатмоқда.
Ҳозирги шароитда ташқи сиёсий фаолият географиясини янада кенгайтириш, хорижий шериклар, энг аввало, қўшни давлатлар билан турли даражадаги, устувор йўналишлардаги ҳамкорликни фаоллаштириш, минтақа ва жаҳонда рўй бераётган ўзгаришларни тизимли мониторинг қилиш, юзага келаётган таҳдидларга ўз вақтида ва ҳар томонлама жавоб бериш зарурлиги маъқулланди.
Анжуман доирасида мамлакатимиз ташқи сиёсат идораси раҳбари оммавий ахборот воситалари вакилларининг қатор саволларига ҳам жавоб берди.
Шундан сўнг давра суҳбати тармоқ сессиялари кўринишида давом этди. Иштирокчилар юртимизда Янги Ўзбекистон ташқи сиёсатининг долзарб, устувор йўналишлари ҳамда замонавий хавф ва таҳдидларни ҳисобга олган ҳолда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самарасини, эришилаётган ютуқларни эътироф этдилар.
Ташқи сиёсатда Янги Ўзбекистоннинг ижобий халқаро имижини илгари суриш, мамлакатнинг жаҳон ҳамжамиятидаги етакчи ўрни, юксак обрў-эътиборини таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар, ташаббуслар кўриб чиқилди.
Вазирлик, идоралар, илмий-тадқиқот муассасалари, эксперт-таҳлилий гуруҳлар вакилларининг ташқи сиёсат ҳамда ташқи иқтисодий фаолиятнинг турли йўналишларига оид маърузалари тингланди.

В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялся «круглый стол» на тему «Приоритеты внешней политики Республики Узбекистан».
В ходе мероприятия выступили Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов, ректор Академии государственного управления Адхам Бекмуродов, постоянный координатор ООН в Республике Узбекистан Роли Астхана.
- В нашем обществе формируется принцип «Новый Узбекистан – социальное государство», - сказала Т.Нарбаева. - Это, в свою очередь, требует регулирования социальных, экономических, политических и правовых отношений, создает необходимость конституционной реформы в нашей стране. Более того, исходя из нынешней глобальной и региональной ситуации необходимо адекватно реагировать на воздействие внутренних и внешних угроз и кризисов, соответствующим образом бороться с современными вызовами и угрозами. В этом смысле как никогда важно совершенствовать конституционно-правовой фундамент развития общества.
В.Норов в своем докладе отметил, что сегодня Республика Узбекистан под руководством Президента Шавката Мирзиёева реализует открытый, последовательный и глубоко продуманный внешнеполитический курс, позволяющий эффективно продвигать национальные интересы страны, адекватно отвечать на современные международные вызовы.
Действительно, по инициативе главы государства достигнуты конкретные и перспективные цели, изложенные в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Особое внимание уделялось повышению роли и авторитета нашей страны на региональной и международной арене.
В результате реализации Стратегии действий политические, экономические и культурные связи Узбекистана с соседними странами, крупнейшими мировыми державами и международными институтами вышли на качественно новый, беспрецедентно активный уровень.
В эпоху кардинальных преобразований, осуществляемых в стране, Президент Ш.Мирзиёев определил новые, еще более важные и актуальные цели и задачи внешней политики, которые отражены в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Происходящие в настоящее время глобальные изменения в мире, характеризующиеся ростом геополитической напряженности, оказывают негативное влияние на страны Центральной Азии, сопредельные и другие регионы. Кроме того, сохраняющиеся барьеры и ограничения, введенные в связи с пандемией коронавируса и его новых штаммов, отрицательно отражаются на всех сферах международного сотрудничества, в первую очередь на экономических и логистических связях.
В сложившихся условиях отмечена необходимость дальнейшего расширения географии внешнеполитической деятельности, активизации сотрудничества с зарубежными партнерами, прежде всего с соседними странами, на различных уровнях и в приоритетных областях, систематического отслеживания происходящих изменений в регионе и мире, своевременного и комплексного реагирования на возникающие проблемы.
В рамках «круглого стола» глава внешнеполитического ведомства также ответил на ряд вопросов представителей средств массовой информации.
В ходе тематических сессий участники встречи предметно обсудили актуальные и приоритетные направления внешней политики Нового Узбекистана, а также широкомасштабные реформы и достижения страны с учетом современных вызовов и угроз.
Рассмотрены предпринимаемые меры и инициативы, направленные на продвижение позитивного международного имиджа Нового Узбекистана во внешней политике, обеспечение авторитетных позиций страны в мировом сообществе, ее высокого статуса в престижных международных рейтингах.
С докладами о различных аспектах внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности выступили представители министерств и ведомств, научно-исследовательских и экспертно-аналитических учреждений.